Gebruik digitale ruimtelijke gegevens bij bestemmingsplannen Samenwerking tussen provincie en gemeente nader bekeken geo-information engineering, physical planning, applications geo-informatievoorziening, ruimtelijke órdening, praktijk Binnen de verschillende overheidsniveaus is een grote behoefte aan informatie voor het beleid. Met betrekking tot de informatievoorziening verandert veel (onder andere technologie). Tot voor kort zorgde ieder over heidsapparaat voor haar eigen informatie. Hierbij werd vaak informatie verzameld, die op een ander overheids niveau al aanwezig was. Deze situatie is zich aan het wijzigen. Door de voortschrijdende technologie is het mogelijk 0111 digitale geografische informatie uit te wisselen tussen de verschillende overheidsniveaus. Deze ontwikkeling stopt niet bij de overheid. Doordat overheden steeds vaker werk uitbesteden aan particuliere bureaus, wordt ook met hen steeds meer informatie uitgewisseld. In een gezamenlijk project van de ge meente Arnhem, de provincie Gelder land en de Katholieke Universiteit Nijmegen is onderzoek uitgevoerd naar het nut en de mogelijkheden van het uitwisselen van digitale informatie (met name op het vlak van de ruimte lijke ordening). In het onderzoek zijn niet alleen de vele mogelijkheden op het gebied van uitwisseling aan de or de gekomen, maar zijn ook de nog op te lossen knelpunten in kaart gebracht en voorzien van aanbevelingen. Aanleiding tot gegevens uitwisseling De gemeente Arnhem heeft net als alle andere gemeenten in Nederland de taak om het rijks- en regionaal beleid van de Nederlandse overheid te verta len in een bindend ruimtelijk plan. Voor het opstellen van ruimtelijke plannen, bijvoorbeeld bestemmings- en structuurplannen, is een grote hoe veelheid, veelal ruimtelijke, informatie M. Robben, student Planologie Katholieke Universiteit Nijmegen. zie ook samenvatting op het NCGI http://www. ncgi.nl/nieuws vereist. De gemeente Arnhem heeft niet zelf de beschikking over alle benodigde informatie en is afhankelijk van andere partijen. Eén van dje partijen is de provincie Gelderland. Deze beschikt overeen groot aantal gegevens die onder andere betrekking hebben op milieu natuur, verkeer vervoer, economie, pestuur en beleid. Als de gemeente bij het maken van ruimtelijk beleid de provinciale gegevens kan gebruiken, zouizij aanzienlijke voordelen kunnen be halen. De provinciy Gelderland moet de gemeentelijke plannen toetsen. Daartoe worden de te toetsen plannen digitaal verwerkt ei) opgeslagen. Zo ontstaat een actuele digitale plankaart (Bestand) van de vele plangebieden bin nen de provincie. De meeste gemeenten in Gelderland leveren de provincp alleen de analoge plankaart, waardoor de provincie zelf analoge plankaarten moet digitaliseren. De provincie is du's eveneens gebaat bij uitwisselen van digitale ruimtelijke plannen. Het ligt voor de hand om op het gebied van gegevensuitwisseling te gaan samenwerken. Gegevensuitwisseling in de praktijk Het uitwisselen van, digitale ruimtelijke gegevens stelt grote eisen aan de betrokken partijen. Met name op het gebied van de techniek is (ie laatste jaren zoveel mogelijk gewor den, dat techniek als een „non-issue" kan/mag worden gezien. Een veel belangrijker element binnen het opzetten van een digitale gegevensuitwisseling is de door de be trokken partijen gehanteerde werkwijzen en organisatie structuur. Bij de Dienst Stadsontwikkeling van de gemeente Arnhem is men de laatste jaren actief om voor het ontwikkelen, be heren en presenteren van ruimtelijke informatie een nieu we werkwijze en organisatie op te zetten. Het is nog niet zo lang geleden dat plannen op papier werden getekend en vermenigvuldigd, peze werkwijze is vervangen toen de computer haar intrede deed. De ruimtelijke plannen wer den vanaf dat moijnent digitaal getekend met behulp van het CAD-pakket h^icroStation. Hiermee kunnen tekenin gen worden opgebouwd uit punten, lijnen en vlakken, en 321 GEODESIA 1998-7/8 KEYWORDS TREFWOORDEN Gemeente Arnhem

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 15