Schema van uit wisseling tussen provincie en gemeente. met behulp van symbolen en teksten kunnen bepaalde zaken worden geaccentueerd. De beperking van een CAD- pakket is dat er niet wordt gewerkt op basis van een ruimte lijke objectstructuur (objecten onderling en de kenmerken van een object zijn gestructureerd op basis van relaties). Op zich was de overgang naar het digitale tekenen een grote vooruitgang. De verspreiding van tekeningen daarentegen geschiedde nog steeds analoog. Dit laatste is echter aan het veranderen. Door toename van digitaal werken groeide het besef dat, wanneer men verder wil gaan op het gebied van gegevensuitwisseling, de gehanteerde werkwijzen dienen te worden aangepast. Het ruimtelijke plan wordt nu niet lan ger beschouwd als een product dat alleen in analoge vorm haar dienst moet bewijzen, maar dat deel uitmaakt van de gehele gemeentelijke informatie die digitaal toegankelijk dient te zijn en te gebruiken is. Een goed voorbeeld is het bestemmingsplan. Bij het ver vaardigen van een bestemmingsplan is veel informatie nodig over beperkingen en belemmeringen in het te be stemmen gebied. Daarnaast heeft men gegevens nodig over de omgeving van het te bestemmen gebied. Deze informa tie is niet altijd binnen de Dienst Stadsontwikkeling voor handen en men dient dus informatie van andere partijen te verkrijgen. Doordat de provincie Gelderland over een groot aantal gegevens beschikt, wordt de provincie ge vraagd informatie over het betreffende gebied te leveren. èlftlalltil *|A||qi<n.MHDll«il«llBlnlmr Bestemmingsplan Buitengebied Noord in Atlas- GIS. Voorheen kreeg de gemeente een „plot" (afdruk) met daarop de ge wenste informatie. De digitale infor matie werd dus analoog gedistribu eerd. In het bovengenoemde project is onderzocht wat de mogelijkheden zijn om dit soort ruimtelijke gegevens digi taal beschikbaar te stellen aan de ge meente Arnhem. Praktijkvoorbeeld Buitengebied Noord In het onderzoek is een ontwerp be stemmingsplan van het noordelijk buitengebied van Arnhem gehanteerd als praktijkvoorbeeld. Voor het ont werp bestemmingsplan was nog een aantal provinciale gegevens nodig. De ze gegevens zijn in digitale vorm via een bestaande glasvezelverbinding naar de gemeente Arnhem getranspor teerd en met behulp van het pakket Atlas-GIS met de ontwerp-plankaart geconfronteerd. De provincie beschikt over een groot aantal bestanden op ba sis waarvan de gemeentelijke plannen worden getoetst. Bij deze zogenaamde toets-lagen valt te denken aan bodem-, milieu- en grondwaterbeschermings gebieden, locaties met verontreiniging of industrielawaai, natuurgebieden, waterwingebieden, enzovoort. Door de toetsgegevens ter beschikking te stellen van de gemeente is het mogelijk om vooraf het ontwerp-bestemmings- plan te toetsen aan het provinciale toetskader en het plan waar nodig aan te passen. Er zijn echter nog wel wat problemen die opgelost dienen te worden. Het meest complexe probleem is dat iedere organisatie een eigen schaalniveau heeft gekozen (gemeente: schaal 1 2000, provincie: schaal 1 10 000). Intern levert deze schaalkeuze geen problemen op. Dit is wel het geval zodra de gegevens met andere organi saties worden uitgewisseld. De provin cie werkt met een gegeneraliseerd beeld van bestemmingen. De gemeen te Arnhem daarentegen werkt juist met een gedetailleerd schaalniveau omdat de gegevens op de plankaart bindend zijn voor de burger. Door dit verschil in schaalniveaus passen de provinciale bestanden niet goed in het beeld van het ontwerp-bestemmings- plan (niet nauwkeurig genoeg, gegene- 1998-7/8 GEODESIA PROVINCIE GELDERLAND I— 1 GEMEENTE ARNHEM DIENST STADSONTWIKKELING Gemeenten 1 Bureaus Diensten Bestemmingsplan Bestemmingsplan Buitengebied Noord Bestemmingen "O-f'lHll /Ü-BSBZE5— 31«» t* s»» h» 1»* >k» |vaj«. .«ow me |s*u«.io I

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 16