informatie provincie e van fiet raliseerde vorm). De provinciale gege vens kunnen dan ook alleen worden gebruikt ter signalering van een be staand feit. De grenzen van bijvoor beeld een grondwaterbeschermingsge bied kunnen in een bestemmingsplan niet worden gehanteerd als „exacte grenzen", maar dienen ter indicatie van de aanwezigheid van een dergelijk gebied. Op zich is dit voor de gemeen te al een stap in de goede richting, aan gezien zij nu wel de beschikking heeft over een groot aantal gegevens, waar door zij in een vroegtijdig stadium be perkingen kan signaleren. Hierdoor ontstaat een verbetering van de effi ciency van het planproces. Bestemmingsplan Noord in het pakket Micro- Station. Doordat bestemmingsplannen sinds kort bij de gemeente objectgericht worden getekend, is het mogelijk om frisll^MAHcdnMiaiai Momenteel heeft bijna elke gemeente een „eigen" set van bestemmingen (classificatieschema). Het spreekt voor zich dat bij het omzetteh van al deze bestemmingsplanschema's tot de globale provinciale indeling problemen optreden. De provincie maakt gebruik van een standaard indeling van zestien globale bestemmingen. deze plannen digitaal bij de provincie Gelderland in het GIS-pakket Arc- Info in te lezen. Op het moment dat het bestemmingsplan Buitengebied Noord bij de gemeente gereedkwam, is het als „Art. 10 bestemmingsplan" (voorontwerp) in digitale vorm via de glasvezelverbinding naar de provincie Gelderland gestuurd en daar in Arc- Info ingelezen. Voorheen stuurde de gemeente, net als alle andere Gelderse gemeenten, de digitale plannen in analoge vorm naar de provincie. Daar werden de analoge plannen opnieuw gedigitaliseerd en ingevoerd in het be stemmingsplan toetsingssysteem (dit is de ArcView-applicatie BESSY). De ze manier van werken is, met name bij grote en/of gedetailleerde plannen, een tijdrovende bezigheid, waarbij veel Provinciaal bestand met signaleringsfunctie met gedetailleerd plan als achter grond. Plaatje van Bestemmingsplan Noord na globalisering en generalisering bij provincie. Doordat de provintie nu de beschikking heeft over een digitale versie van Ijtet plan, kan veel gemeentelijke infor matie worden overgenomen en is het alleen nodig om het plan te vertalen naar de globale bestemmingsindeling die de provincie hanteert. Deze nieuwe manier van werken levert de provincie pelderland aanzienlijke tijdwinst op en ook gedetailleerde plangegevens komen nu beschikbaar in BESSY (bijvoorbeeld bebouwingshoogte). Om dit probleem te kunnen oplossen, wordt in het Pro- Gem-project onder andere geëxperimenteerd met het In formatie Model Ruimtelijke Ordening (IMRO) [1], Met behulp van het IMRO-model zouden de verschillende partijen zelf kunnqn aangeven hoe een ontvangende partij dient om te gaan met de gebruikte ruimtelijke definities (bijvoorbeeld bestemmingen). oorspronkelijke en aggregatie. verloren gaat door generalisatie M®l»l/VtxtrHHAl'"l*!1 £Ë3l Plantoetsing bij de provincie Bestemmingsplan Buitengebied Nooid grondwaterbeschermingszone GEO DES IA 1998-7/8

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 17