K Kadata: op de scheidslijn tussen markt en overheid data BEDRIJFSREPORTAGE Over de moeder en de dochter geo-information engineering, cadastre, interview geo-informatievoorziening, kadaster, interview Kdata staat er op de folders; het kadasterjaarverslag spreekt over Kadata. De relatie tussen moeder en dochter komt daarin wat duidelijker uit de verf. Want een relatie is er natuurlijk wel. Maar daarover later. De eerst vraag die opkomt bij een bezoek aan het bedrijf met die opvallende naam is: wat doen ze daar nou? Wat maken/verkopen ze eigenlijk? Data waarschijnlijk, en gezien de genoemde relatie: data of gegevens die de moeder in de kast heeft liggen. gelegd wat de taken van het Kadaster inhouden, de rechts- Dat blijkt te kloppen uit de toelichting die directeur ir. Jan Ebbinge geeft. Het Kadaster beschikt over een gigan tische hoeveelheid informatie over vastgoed (zeven miljoen vastgoedob jecten en bijna vier miljoen eigenaren of rechthebbenden), informatie die bovendien uniek en actueel is omdat deze in eerste instantie bij het Kadaster terechtkomt. Dat wil zeggen gegevens over het vastgoed zelf (ligging, grootte en waarde) en die over de rechtheb benden daarop. En niet te vergeten over de enorme geldstroom die achter dat vastgoed heen en weer schuift in de vorm van hypotheken. Data noemt men die verzameling gegevens, zodra die in digitale vorm is opgeslagen. En daarmee zijn we thuis: data van het Kadaster-Kadasterdata-Kadata. Het ligt voor de hand dat er handel zit in die informatievoorraad, al is de vraag gerechtvaardigd of handel drij ven met informatie die krachtens een wet bij een dienst moet worden opge slagen en bewaard, ook echt tot de doelstelling ofwel tot de core-business van dat bedrijf moet worden geacht. Jan Ebbinge geeft daarover een duide lijke uitleg: in de Kadasterwet is vast- Theo Scheele, redacteur. bescherming van de dan ook de core-bus archieven aanwezig, blijken te hebben. D gegevens van onroerend goed. Dat is tness van die dienst. Maar in diezelfde wet is ook geregeld ijlat er nevenactiviteiten mogen plaats vinden. Er zijn namelijk veel gegevens in de kadastrale waar anderen veel belangstelling voor )ie gegevens zijn echter wat moeilijker te interpreteren, ze jnoeten eerst toegankelijk worden ge maakt eer ze kunneji worden afgegeven en gebruikt. Die taak is nu bij Kadata gelegd en zo is er een scheiding aan gebracht tussen de vj^ettelijke taak van het Kadaster en de marktactiviteiten. De commerciële poot Kadata is sinds 1996 in een afzonderlijke bv (en zelfs in een apart gebouw) ondergebracht, welisjwaar met 100% Kadasterdeelname en bij voorkeur met Kadastermedewerkers, maar de dochter staat geheel op eigen benen, hoewel er een zeer nauw con tact met de moeder wordt onderhouden. Ook de gegevens die worden bewerkt [en verkocht, komen uitsluitend bij de moeder vandaan. En om het duidelijk te houden, voegt Jan Ebbinge er nog aan toe dat Kadata een puur zelfstandige onderneming is. Er vinden geen kruissubsidies plaats en er komt ook geen geld uit de wettelijke taken van het Kadaster naar Kadata. Wat doen ze? Sinds augustus 1996, toen Ebbinge directeur werd, is er al flink uitgebreid. In januari 1997 kwam mr. Piet Schreuder over van het Kadaster en werd adjunct-directeur, en even later Wiebe Tamminga als hoofd verkoop (ofwel marke ting- en sales manager). Inmiddels is het totaal aantal medewerkers al gegrpeid tot acht. Het ontwikkelproces en de uitvoering van Be selecties wordt, in opdracht van Kadata, bij het Kadaster gedaan. Uit de informatie die het Kadaster beheert, tyorden gegevens geplukt waar zowel (semi-)overheidsdiensten als particuliere ondernemingen veel aan hebben voojf hun eigen werk of handel: onderzoek, planning, marketing! De informatie zit echter verborgen in die kolossale kadastrale databrij. Kunst is om het daaruit te krijgen. Daartoe moet die brij eerst worden bewerkt, ge selecteerd, herschikt en op bepaalde manieren ontsloten 327 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 21