A om ze te kunnen leveren. De klant gaat met die gegevens dan verder aan de slag. Kadata levert dus eigenlijk halffabrikaten die de basis vormen voor verder onderzoek of bewerking (koppelingen met andere bestanden). Zo wordt de kadastrale informatie plotseling veel meer waard, er is veel meer belangstelling voor enhet kan geld opbrengen. Producten van Kadata Zoals het een particulier bedrijf betaamt, kijk je eerst naar de behoefte van de klant eer je producten gaat maken. Daaruit blijkt dat de samenleving zich zo langzamerhand heeft ontwikkeld tot een informatiemaatschappij. De ge bruikers zijn niet meer geïnteresseerd in de gegevens zelf, maar in de informatie die uit de gegevens is te distilleren. Albert Heijn wil exact weten wat zijn klanten nodig hebben en waar ze zitten; dat wil hij op zo eenvoudig mogelijke wij ze op zijn bordje krijgen en niet moeten uitzoeken uit een rijstebrij aan gegevens. Maar Albert Heijn is nog geen klant van Kadata. Financiële instellingen, banken, beleggers, makelaars hebben de weg echter al wel gevonden en zijn erg geïnteresseerd in de bewegingen in de onroerend-goed- markt en de aard van de hypotheekverstrekkingen. Kadata speelt daarop in en vervaardigt allerhande selecties voor ieder die wat wil doen met gegevens uit de digitale, maar wel openbare, kadastrale bestanden. Echte standaardproducten levert Kadata niet, zegt Wiebe Tamminga. We maken vooral maatwerk, maar we kijken natuurlijk wel of hetzelfde maatwerk misschien ook ge schikt te maken is voor andere klanten. Welke producten zijn er al? Schrik niet, dat zijn er in middels bijna zestig, een schijnbaar onoverzichtelijke hoop waarin enige structuur valt te ontdekken door ze onder te verdelen in groepen: informatie over vastgoedobjecten; informatie over de hypotheekmarkt; informatie over de geografische ligging van vastgoed objecten. Van de eerste groep, informatie over de vastgoedmarkt, geniet die over de huizenmarkt de grootste bekendheid. Een belangrijk product is een over zicht van de prijsontwikkeling van particuliere woningen en appartemen ten. Uit de kadastrale bronnen worden de koopsommen gelicht van wonin gen in een bepaald gebied of wo ningen van een bepaalde prijsklasse. Het overzicht toont het verloop van de gemiddelde koopsom per maand en per provincie. In één oogopslag is af te lezen dat die voor heel Nederland tus sen januari 1996 en januari 1998 steeg van 207 000,- naar 260 000,-. Ook kan zichtbaar worden gemaakt hoeveel transacties in een stad, dorp of regio hebben plaatsgevonden, al of niet gesorteerd naar prijsklassen of naar gemiddelde koopsom. Makelaars nemen vaak een abonne ment op die gegevens om inzicht te krijgen in de dynamiek van de markt. Dat zijn dan vooral de grotere make laars of een samenwerkingsverband van makelaars. Naarmate zij langer in formatie krijgen, wordt het inzicht groter en dus waardevoller. Behalve de huizenmarkt kunnen ook de trans- Inzicht in acties van agrarische grond worden ge- woningbouw- selecteerd, zodat de gemiddelde prijs corporaties. van landbouwgrond per streek zicht baar kan worden gemaakt. Gemakke lijk voor taxateurs van landbouwgron den en aankopers in de strook van de HSL of de Betuwelijn. Ook vastgoed beleggers kennen de weg naar Kadata inmiddels. Voor hen is vooral van be- Voorbeeld van lang inzicht te krijgen in instanties gemiddelde waar ze wellicht zaken mee kunnen koopsom per doen, bijvoorbeeld om te zien wie al postcode, veel in onroerend goed hebben belegd. Wat is Kadata? 328 1998-7/8 Woongoad Middelburg Tel.: 0118^9 WOO GEODESIA Postcode Gemiddelde koopsom Aantal trans. Burgerlijke Gemt.code Cultuur code 9992 AA 276890 2 999 E 9992 AB 145798 1 999 M 9992 AG 456378 2 999 E 9992 AH 145900 1 999 M 9992 AL 124345 3 999 E 9992 AM 222311 1 999 M E eengezinswonen M meergezinswonen Leverancier van vastgoeddata en vastgoed gerelateerde informatie Uitvoering geven aan de marktactiviteiten van het Kadaster Business to business (maatwerk) Distributie van data van geheel Nederland vanuit één punt

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 22