1998-7/8 Voor die klanten worden overzichten verstrekt van instanties die veel onroe rend goed op naam hebben, zoals wo ningbouwcorporaties, of een lijst van particuliere rechtspersonen die meer dan 10 ha grond op naam hebben. Ook worden lijsten van verenigingen van eigenaren vervaardigd per gewenst gebied. Het tweede werkveld uit de kadastrale archieven, dat met betrekking tot hypotheken, heeft vooral interesse van de financiële sector (banken, verze keringsmaatschappijen en dergelijke). Uit de kadastrale databank kan wor den opgespoord wat het aantal actuele hypotheken is, dat op een bepaalde peildatum in een gebied uitstaat, ge sorteerd op gemeente of postcodege- bied. Dat geeft al een algemeen inzicht in de geldleenmarkt. Maar er kan nog meer. Hypotheekverstrekkende instel lingen kunnen ook inzicht krijgen in het totaal aantal verstrekte hypothe ken in een bepaalde periode, gesor teerd naar soort, hoogte en looptijd. Wiebe Tamminga noemt nog een an dere versie hiervan, die inzicht geeft in de marktpositie per geldverstrekker. Die kan een overzicht bestellen van alle afgesloten hypotheken in een be paalde periode in een bepaald gebied. Daarachter staan het aantal hypothe ken, de getotaliseerde hoofdsom en de gegevens van de geldverstrekkende in stelling zelf vermeld. Als daaruit blijkt dat men in Amsterdam 50% van de markt heeft en in Maastricht maar 10%, dan kun je uitzoeken waar dat aan ligt. Een beetje extra druk in die hoek kan de zaak weer opvijzelen. Deze versie is „marktscan" gedoopt. De hausse aan hypotheken van de laat- Vooral de financiële sector heeft veel belangstelling voor ste jaren gaat ook gepaard met een hausse aan oversluitin- gen, en voor een bahk is het interessant om te zien of de klant hem trouw blijft of naar de concurrentie stapt. Het derde werkveld is dat van de geografische ligging van de vastgoedobjecten. Het Kadaster heeft van elk huis en elk perceel de vaste plaafs op aarde geregistreerd, wat de basis werd voor het zogenaamde ACN (Adres Coördinaten- bestand Nederland). Uit het digitaal kaartmateriaal zijn van elk adres de coördinaten in RD bepaald. Voor percelen met slechts één postadres, en dat zijn de meeste, is daarvoor in principe het middelpunt van het kadastrale perceel geno men. Van kadastraje percelen waarop meerdere panden (met meer adressen)] staan, zijn de coördinaten van de pan den zelf bepaald. Dit coördinatenbestand is gekoppeld aan het postcode-adressenbestand. Van elk postcodegebied zijn de coördinaten van het zwaartepunt en de omtrek bepaald. Zo kun je een kaart inaken van elk postcodegebied (respec tievelijk verdeeld ip gebieden van 4, 5 of 6 posities) en daaraan allerlei attributen hangen, bijvoorbeeld de ge middelde koopprijs' van verkochte huizen in een bepaalde periode of gebied, of het aantal transacties per postcode gebied gesorteerd. ACN is in feite de [meest primitieve vorm van een groot schalige kaart en een prachtig koppelmechanisme. Je kunt er alle gewenste infrastructuur aan vastzetten en koppelen met allerlei administratieve bestanden. Met ACN kun je de informatie letterlijk in kaart brengen en voor veel mensen is visuele presentatie pog altijd de meest aansprekende. Dat is ook van groot nut voor beheersmaatschappijen (nuts bedrijven e.d.) die' daarmee hun beheersactiviteiten effi ciënter kunnen uitroeren. Er kan in kaart worden gebracht waar zich de huur- en koopwoningen bevinden, waar de hoogste en de laagsje WOZ-waarden liggen, waar de duur ste huizen staan of in welke huizen een hond woont. Dit laatste is handig voor de hondenpoep-opruimploeg van de gemeente. Ebbingej vertelt dat de vervaardiging en bijhou ding van het ACNfbestand bij het Kadaster zelf gebeuren. Kadata maakt de ^fgeleide producten die vervolgens door Bridgis (een bedrijf waarmee Kadata daartoe een overeen- Woningverkoop m.b.v. ACN in kaart gebracht. Aantal woning-verkopen 1995 p«r4PPC-fltbl*d 14 lol 14 Copyright BRIDOIS BV Sisibobusik 329

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 23