waarin een vergelijking wordt gemaakt met het winnen van goud omdat niet alleen de methode maar ook de op brengst daarmee vergelijkbaar is. Vol gens de auteurs is er met het spitten naar gegevens in de databrijen veel geld te verdienen en kan dit met recht een goudmijn worden genoemd. Een leverancier hoeft zijn campagne niet meer stads- of provinciebreed te voe ren en veel tijd en geld te besteden aan mensen die zijn product toch niet zul len kopen, maar kan zich gericht wen den tot die groep waar de potentiële klant zich bevindt. Een goede ontwik keling, volgens Jan Ebbinge, er wordt minder verspild aan onnodige reclame en bovendien blijven u en ik gevrij waard van vervelende verkooppogin gen (behalve als je tot de doelgroep be hoort. Maar er is nog meer volgens dat boek je. Door koppeling van velerlei digi taal verzamelde gegevens kunnen pa tronen worden opgespoord in leef gewoonten en zelfs in te verwachten koopontwikkelingen. Daaruit kunnen weer nieuwe klantenkringen worden aangeboord. Dat moet geld opleveren. Het Kadaster heeft goed gezien dat zij Zet de trend van huurwoning naar koopwoning zich voort? Wat gebeurt er allemaal op bedrijventerreinen ook daaraan een steentje kan bijdragen en een (goud) kor reltje kan meepikken. Dan wordt er (nog meer) winst gemaakt. Komt die mogelijke winst dan ook ten goede aan de gewone burger die te goeder trouw zijn akte bij het Kadaster in bewariijig geeft? Dat wil zeggen kunnen de tarieven dan weer Omlaag? Dat laatste kan Ebbinge niet helemaal overzien, maar het is wel waarschijnlijk want de winst die Kadata maakt, vloeit automatisch terug naar het Kadaster en daar is tiiteindelijk de burger weer goed mee. Zo heeft dochter Kadata een interessante taak en is feitelijk nog meer dan de njtoeder zelf erg dienstverlenend bezig. Zij probeert vooral laan de vraag van de maatschappij te voldoen en maakt daarbij gebruik van de gegevens van het Kadaster, die daardoor meer nut krijgen. Kadata bevindt zich daarmee op de scheidslijn tussen markt en overheid. Dat alles moet de médewerkers van Kadata veel voldoening geven. Erg groot is die medewerkersgroep nu nog niet: acht mensen, waarvan er vier bij het Kadaster vandaan komen. Een handjevol producten. Veel uitvoerend wefk gebeurt bij het Kadaster zelf, in Apel doorn bij de afdelirjg IGT, maar ook bij de Kadastervesti gingen in de provincies. En dat vindt Ebbinge prima, want die kennen immers de gegevens die bij diezelfde dienst van daan komen. Zij vjeten waar Abraham de mosterd heeft gehaald. En bovencjien is het toch plezierig als de dochter regelmatig de moecjér bezoekt? Kadata, on the borderline of government and market In this article the author describes the activities of Kadata, a subsidiary of the Dutch Cadastre. The task of this company is to unlock and to employ a lot of interesting data that is stored in the databases ofifre Netherlands Cadastre and to sell it to interested financial \nstitutes, real estate companies and other interested parties. 331 GEO DES IA 1998-7/8 Adres Coördinaten Nejderland Marktscan particuliere markt Concurrentiescan particuliere markt Agrarische transacties Transacties particulier^ woningbouw Rechtspersoon met mfeer dan hectare grondbezit Overzicht Vereniging van Eigenaren Selectie van vastgoed ransacties bedrijfsmatig onroerende zaken Vastgoedtransacties met burgerlijke gemeenten als verkrijgende partij Aantal transacties vastjgoed Aantal actuele hypotheken per kadastrale gemeente en postcodegebied Overzicht van rechtspersonen met meerdere percelen op naam Selectielijst van percelen behorende bij een subject Overzicht van transacties bebouwde percelen met postcode Gemiddelde koopsom 4,5 of 6 PCC-gebied Summary

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 25