NEDERLANDSE VERENIGING VOOR GEODESIE Werkgroep POLIS Op 3 april 1998 is op de Subfaculteit der Geodesie van de TU Delft een bijeenkomst gehouden, georgani seerd door NVG en WL. Tijdens deze bijeenkomst is het startschot ge geven voor diverse werkgroepen, on der meer gericht op de ontwikkeling van „Continuing Professional Deve lopment" (CPD). Van deze bijeen komst is uitgebreid verslag gedaan in het juninummer van Geodesia. Tij dens de bijeenkomst is onder meer de werkgroep POLIS opgericht en van start gegaan. „POLIS" staat voor Permanente Ont wikkeling in Landinrichting en Stads- inrichting. Een polis is tegelijkertijd een verzekeringsbewijs: POLIS garan deert het behoud van de kwaliteit van de beroepsbeoefening. In de Griekse oudheid tenslotte stond POLIS voor een leefgemeenschap, zowel stedelijk als landelijk gebied omvattend, waar vrije burgers woonden en werkten, bouwend aan hun ideale samenleving. POLIS biedt geodeten een platform voor kennisopbouw in het vakgebied landinrichting, stadsinrichting en - in het verlengde daarvan - waardebepa ling van onroerend goed. De werkgroep is ontstaan als fusie van de in de enquête van de NVG oor spronkelijk onderscheiden werkgroe pen „Herinrichting van grootstede lijke gebieden", „Waardebepaling en management van vastgoed", „Landin richting" en „Onroerend-goedrecht". Tijdens de eerste bijeenkomst bleek dat betrokkenen diverse wensen en ideeën hadden over waar het met de werkgroep naartoe zou moeten. Uit eindelijk blijkt dat er twee, qua insteek sterk verschillende, hoofdstromen kunnen worden onderscheiden. Veel leden van de werkgroep zien stadsin richting, waardebepaling en landin richting zélf als centraal aandachts punt. De werkgroep zal zich moeten richten op verbetering van de profes sionaliteit van dit vakgebied (stroom B). Een aantal anderen gaat het om de bijdrage die vanuit andere geodetische vakgebieden, met name de landmeet kunde en vastgoedinformatievoorzie ning, kan worden geleverd aan stads inrichting, waardebepaling en landin richting. Een belangrijke taak voor de werkgroep zal moeten liggen op het terrein van het uitwisselen van prak tijkervaringen en ontwikkelde werk processen (stroom A). Inmiddels heeft de werkgroep concre te plannen. Voor wat betreft stroom A wordt overleg gevoerd met de Stich ting Geodesia over de mogelijkheid een studiedag te organiseren. Voor stroom B is het plan periodiek een ex pert-meeting te organiseren rond ac tuele thema's uit het vakgebied. De eerste expert-meeting is al gepland en zal plaatsvinden op maandag 16 november 1998 in Utrecht. Vanaf 15.00 uur zullen in twee parallelle groepen twee thema's onder de loep worden genomen: het opzetten van in vesteringsstrategieën en monitoring van waarde-ontwikkeling. De nood zaak van een stedelijke investerings strategie komt voort uit ingrijpende plannen van het Rijk voor herziening van het stelsel van specifieke uitkerin gen rond de gebouwde omgeving. De geldstromen voor onder meer volks huisvesting, stadsvernieuwing en grondkosten zullen worden gebun deld; om een bijdrage te kunnen ver krijgen, zullen gemeenten een „inves teringsstrategie" moeten maken. Hoe pak je zoiets aan? Wat moet erin staan? Monitoring van waarde-ontwikkeling maakt het misschien mogelijk zicht te krijgen op investeringsprocessen in de stad. Dat kan van belang zijn voor het overheidsbeleid om beslissingen in het ruimtelijk beleid te verbeteren. De sys tematische waardering in het kader van de WOZ biedt mogelijk kansen. Welke toegevoegde waarde biedt zo'n vorm van monitoring? Waar zitten de praktische haken en ogen? Een expertmeeting betekent actief meedenken. De bedoeling is dat uit wisseling van kennis en confrontatie met eikaars praktijkervaringen leidt tot ideevorming die inspireert tot kwa liteitsverbetering van het dagelijks werk. Twee inleiders per thema geven een korte aftrap. Samen met van tevo- Jen toegezonden materiaal moet dit een goede basis vormen voor een waar devolle bijeenkomst. Het is de bedoe ling de bijeenkomst informeel af te fiuiten. Een tweede expert-meeting is gepland voor het voorjaar 1999. Eén yan de thema's die dan centraal zal staan, is de ontwikkeling van de stads rand. Inmiddels wordt ten behoeve van de expert-meeting druk gewerkt aan het Opbouwen van een adreslijst van geo deten werkzaam in stadsinrichting, landinrichting en waardebepaling van onroerend goed. De nu bestaande lijst bevat zo'n 120 namen. Dat lijkt een solide basis om mee aan de slag te gaan. Voor meer informatie over de activi teiten van de werkgroep, voor opname op de adreslijst of voor deelname aan jde werkgroep kan contact worden op genomen met Herman de Wolff, tele foon (015) 278 36 68 (werk), (015) 214 36 90 (privé), e-mail: H.W.de- Wolff@geo.tudelft.nl. Samenstelling van de werkgroep POLIS John Balt Eveline Blitz André van Dijk Jan Eshuis Marlies de Gunst Jitske de Jong Ruud Kathmann (voorzitter) Paul Lohmann Kor Mulder Framjois Noldus Freek Rosman Arjan van de Ruit Catelijn Vencken Herman de Wolff (secretaris) Jaap Zevenbergen 355 GEODESIA 1998-7/8 NVG

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 49