A de Nederlandse Commissie voor Geo desie een jury ingesteld, die dit jaar be staat uit dr.ir. M. Tienstra (zoon van prof. J. M. Tienstra), prof. dr. ir. P. J. G. Teunissen (voorzitter van de Ne derlandse Commissie voor Geodesie), prof. dr. ir. W. Baarda (oud-voorzitter en erelid van de Nederlandse Com missie voor Geodesie) en prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts (vice-decaan van de Faculteit Civiele Techniek en Geo- wetenschappen, Subfaculteit der Geo desie en lid van de Nederlandse Com missie voor Geodesie). De jury beoor deelt bij de selectie van ontvangen voordrachten het idee, de uitwerking, de uitkomst, de publicatie en het nut van het onderzoek. Voor de Prof. J. M. Tienstra Onder- zoeksprijs komen alleen personen in aanmerking. Slechts voordrachten in gediend door derden worden in be handeling genomen. Een voordracht dient te bestaan uit: gegevens over de kandidaat: naam, adres (privé en werk), werkgever waar het onderzoek is uitgevoerd, beknopte levensloop: een samenvatting van het te beoor delen werk (maximaal twee pagi na's); de overwegingen die geleid hebben om de persoon kandidaat te stellen; het vooruitzicht hoe de kandidaat zich verder als onderzoeker zal ont wikkelen; een bijlage bestaande uit de publica bels) waarin het te beoordelen on derzoek is vastgelegd (bijvoorbeeld scriptie, rapport, dissertatie, weten schappelijk artikel). De voordrachten dienen vóór 1 ok tober 1998 te worden ingediend bij de adjunct-secretaris van de Neder landse Commissie voor Geodesie, F. H. Schroder, Postbus 5030, 2600 GA Delft. Bij hem kan ook nadere informatie worden verkregen, tele foon (015) 278 28 19, e-mail f.h. schroder@geo.tudelft.nl. Prof. J. M. Tienstra (1895-1951) was hoogleraar en rector-magnificus van de Technische Flogeschool te Delft (nu de TU Delft). Vanaf 1937 was hij lid van de Rijkscommissie voor Geo desie (nu de Nederlandse Commissie voor Geodesie). Hij was secretaris van de Commissie in de periode 1945 - 1947 en voorzitter van 1947 tot aan zijn overlijden in 1951. WÊ/ÊÊÊBSÊÊ Ter gelegenheid van |||||g||jj||||||||( het 200-jarig bestaan van de Rijkswaterstaat zijn er in 1998 tal van activiteiten. Zo organiseren de tien regionale directies en zes specialis tische diensten open dagen. Op 4 ok tober houden de Meetkundige Dienst en de Dienst Weg- en Waterbouw kunde samen hun open dag tijdens de landelijke Wetenschapsdag. Er zijn demonstraties van diverse meettech nieken en tentoonstellingen op de markt in Delft en in het aangrenzende stadhuis. Er zijn twee jubileumboeken in de boekhandel verkrijgbaar; het foto- en tekstboek „Nat Droog" 29,90) en het wetenschappelijk werk „Twee eeuwen Rijkswaterstaat" 59,90). „De oudste boom van Flevoland staat in Lelystad. Het is een wilg die ge groeid is uit een piketpaaltje, dat lang geleden door een landmeter in de grond is geslagen". Dat is één van de wetenswaardigheden uit een speciale katern over „Rijkswaterstaat 200 jaar" van het blad Cobouw van 18 mei 1998. Onder de kop „Dagen van meetschip Niveau zijn geteld" geeft NAP-man Ad van Vliet van de Meet kundige Dienst in een interview dit schip nog zes jaar. Rond 2004 is GPS „eindelijk nauwkeuriger dan de water pas van de Niveau". /;Vt Sinds het verschij- Tlir^olft nen van het rapport- 1 ueii i Cohen over markt_ werking en deregulering in februari 1997 en spoedig daarna de regerings nota „Naar toegankelijkheid van over heidsinformatie" is binnen allerlei or ganisaties en bedrijven die te maken hebben met geografische informatie bestanden in handen van de overheid, een levendige discussie ontstaan over de toekomst van deze bestanden. FFet gaat dan om vragen als: hoe kan de bij overheidsinstellingen aanwezige geo-informatie voor de burger en het bedrijfsleven beter worden ontsloten en beschikbaar worden gesteld; welke beperkende rol spelen een eventuele overheidstaak, rechten als het auteursrecht en de privacybe scherming; aan welke kwaliteitseisen dient over- heidsgeo-informatie bij beschikbaar stelling te voldoen en welke prijs dient daarvoor te worden betaald; dienen commerciële activiteiten van overheidsinstellingen op dit terrein te worden afgestoten (bijv. gepriva tiseerd) of juist te worden versterkt? Teneinde meer inzicht in deze proble matiek te verkrijgen en nieuwe op lossingsrichtingen te verkennen, orga niseert de Subfaculteit der Geodesie samen met de Ravi een seminar op 2 oktober 1998 in Delft. FFierin staat de volstrekt andere aanpak in de Verenig de Staten centraal, die tot een meer ge differentieerde markt voor geo-infor- matieproducten lijkt te leiden. Onder andere prof. Harlan Onsrud (Univer sity of Maine), een belangrijke expert op dit terrein, zal medewerking verle nen aan dit seminar. Naast de situatie in de VS zal ook aandacht worden be steed aan ontwikkelingen in verschil lende landen van de Europese Unie. Inlichtingen: telefoon (015) 278 50 94, fax (015) 278 27 45, e-mail: h. ver- west@geo.tudelft.nl. Ook is het zogenoemde „voertuigloca- tiesysteem" verder geperfectioneerd. Met dit systeem is, aan de hand van satellietnavigatie (GPS) bijna tot op vijf meter nauwkeurig te bepalen waar een AA-voertuig (auto van een lid van het Koninklijk Huis) zich bevindt. Bij een ontvoering is via GPS precies de locatie van de auto te volgen. Beper king van dit overigens zeer geavanceer de beveiligingssysteem, dat ook wordt gebruikt in de voertuigen van diplo maten, vips en industriëlen, is dat de GPS-zender op de auto minstens drie satellieten moet „zien" om zijn locatie 358 1998-7/8 GEODESIA Rijkswaterstaat 200 jaar „Piketboom" bekend dankzij RWS200 Seminar toegankelijkheid en commercialisering van overheidsinformatie op het terrein van vastgoed Oranjes bewaakt met GPS

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 52