Mini -serie Landinrichting (5) De interactieve wenszitting verkend Computerondersteuning bij het gesprek over de wensen In tweegesprek met de computer GEODESIA rural planning, reallocation, system description landinrichting, herverkaveling, systeembeschrijving KEYWORDS TREFWOORDEN Bij landinrichting wordt de relatie tussen mensen en hun grond veranderd. Vanzelfsprekend houdt de landinrichtingscommissie daarbij zorgvuldig rekening met de wensen van de rechthebbenden. Die wensen worden in de zogenoemde wenszitting met ieder afzonderlijk besproken en geïnventariseerd. Er komen veel kaarten, registers en formulieren aan te pas. Zou de computer dit gesprek en de vastlegging van de wensen kunnen ondersteunen, of is het apparaat alleen maar een lastige sta-in-de-weg en stoorzender? Het opstellen van het plan van toe deling bij landinrichting gebeurt in een aantal fasen: 1. wenszitting; 2. berekening van het plan in geld; 3. inschetsen en inrekenen van de kavels; 4. juridische afronding van het plan. De fasen 2 en 3 zijn in voorgaande nummers van Geodesia geschetst in [11] en [2], Aantal, ligging en vorm van de toe te delen kavels worden daarbij niet alleen bepaald door de in breng en allerlei ruimtelijke randvoor waarden en algemene economische of ecologische overwegingen, maar ze be rusten ook in hoge mate op de wensen van de rechthebbende eigenaren en ge bruikers. Het werk geschiedt immers vooral in hun belang. De wensen wor den verzameld tijdens een wenszitting. In een samenspraak met een mede werker van het Kadaster, soms ook met een lid van de landinrichtings commissie erbij, wordt de inbreng doorgenomen, bekeken hoeveel kavels er gevormd zouden kunnen worden en gezocht naar geschikte locaties voor die kavels. Dit gebeurt aan de hand ir. R. van dei- Schans, adviseur voor kaart- gebndk en inter actie bij GIS te Bennekom, en ing. W. Boers, projectleider Kadaster Drenthe. van kaarten, registers), vragenformulieren en richtlijnen op gesteld door de landinrichtingscommissie. Het gesprek is alleen verkennend. Er wordt niets beloofd, want de keuze uit de verschillend^ geopperde alternatieven vindt pas plaats bij de belangeriafweging in het plan in geld en bij het inschetsen. Doordat het plan ip geld met behulp van de computer (Transfer) wordt opgemaakt, moet de Kadastermede werker de met taal en gebaar geuite wensen „vertalen" naar verwerkbare invoerjfegevens. Deze stap heet structureren. Het structureren is jn de tijd te scheiden van het gesprek met de rechthebbende, maar vaak worden beide activiteiten min of meer gecorhbineerd. De wenszitting is niet een passief opnemen van de wensen, in de stijl van „roept u maar". Het is integendeel een gesprek, een overleg, waarin mogelijkheden en (Onmogelijkheden voor elk bedrijf af zonderlijk worden afgetast. In die zin is de wenszitting al in hoge mate interactief. Maar met de term „interactief' in de titel van dit artikel yordt ook wat anders bedoeld, namelijk de wisselwerking tussen de gesprekspartners en een instru ment dat het gesprek ondersteunt: de computer, zijn be standen en programmatuur. Eind 1996 is voor fret Kadaster een kort verkennend, nog weinig diepgaand, onderzoek uitgevoerd naar de verschil lende aspecten van computergebruik tijdens de wenszitting [12], Wat zijn de technische mogelijkheden, wat zouden de voordelen voor de jzerschillende partijen kunnen zijn, aan welke voorwaardenj moet dan zijn voldaan, welke proble men zijn er te verwichten? Het is een uitermatb complex vraagstuk: de combinatie van twee soorten interactie, tussen mensen onderling en tussen mens en computer. Technisch kan er in principe veel, maar er is wel een heel groot gevaar dat je iets ontwikkelt wat (arbeids-)psycholo^isch niet werkt en de goede verstand houding tussen wejiser en wensopnemer grondig verstoort. Dat kunnen we niet maken. 311

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 5