A .-EK Handelingssituatie 1998-7/8 GEODESIA In dit artikel worden enkele bevindingen van het ge noemde onderzoek samengevat en ter discussie gesteld. Anders dan in het werk van Rosman en Buis is nog niets in software gerealiseerd en uitgeprobeerd; het gaat om zeer ruwe, snel gemaakte, schetsen die omwille van de presenta tie wat zijn ingekleurd. Maar het artikel geeft een goed beeld van de vele lastige aspecten van een mogelijke in voering van interactief GIS- en kaartgebruik, niet alleen bij de landinrichting, maar ook bij vergelijkbare overleg situaties in de ruimtelijke planning. Het artikel is als volgt opgebouwd: eerst wordt de handelingssituatie geschetst, onafhankelijk van computergebruik: wie zijn de partijen, wat voor ge gevens gebruiken ze, wat zijn hun taken? dan volgt een bespreking van het computergebruik tij dens de wenszitting en van een mogelijke vormgeving van de mens-computer-interactie; centraal daarin staat een diagram met de naam bedrijfslint, het betoog wordt afgerond met een discussie over theo retische en praktische grondslagen voor verdere ont wikkeling. Definitie en doel van de wenszitting In hèt standaardwerk over de wenszitting [10] is de vol gende definitie te vinden: „Een procedure, als onderdeel van het ontwerpen van een plan van toedeling, waarbij de rechthebbenden de gelegenheid ge boden wordt, in samenspraak met de Plaatselijke Commissie [nu: landinrichtingscommissie] en de daaraan toegevoegde ambtenaren, de wensen ten aanzien van hun eigendom of gepachte gronden te doen registreren en eventuele andere zaken aangaande de ruilverkaveling aan de orde te stellen. BA2 BD2.1 BD2.2 BD2.3 *- a v\« -» Tabel 1. Deelnemers aan de wenszitting: enkele aspecten. De wenszitting omvat dus meer dan het registreren van wensen alleen. In de praktijk houdt ze in: controle van de inbreng; aanvulling van gebiedskennis/rand- voorwaarden; vaststelling van de wensen („regis tratie" klinkt wat te passief); „vertalen" van de wensen naar com- puterinvoer. Kijken we naar de vaststelling van de wensen, dan gaat het onder meer over: toekomstverwachtingen (uitbreiding, inkrimping); samenwerking met anderen; beheersovereenkomsten; over-/onderbedeling; huiskavel handhaven/groter/kleiner; aantal en grootte van de veldkavels; ligging van de veldkavels; „negatieve wensen"; motivatie van wensen, beoordeling, acceptatie. Deze aspecten zijn hier beschreven in de „gewone", alledaagse taal van het gesprek, niet in de meer technische termen die nodig zijn bij de vertaling naar computerinvoer. Niet alles wat besproken is, valt momenteel te verta len, bijvoorbeeld de negatieve wensen („daar wil ik beslist niet liggen") en ook niet de bijzondere overwegingen voor een bepaalde keus. Daarom is, ook bij computergebruik, een vastleg ging in gewoon Nederlands of op een papieren schetsje of „digitaal notitie blok" noodzakelijk. Rechthebbenden eigenaren/pachters/gebruikers wie worden wel/niet opgeroepen? wat weten ze van de werkwijze? wat weten ze van al uitgevoerd toedelings- onderzoek? met welke toedelingsbegrippen zijn ze vertrouwd? wat nemen ze mee naar de wenszitting? wat wordt van hun gevraagd ter voorbe reiding van de wenszitting? wat krijgen ze mee van de wenszitting, of later toegezonden? kunnen ze vrij wensen, of kunnen ze ideeën van LC of Kadaster amenderen? moeten ze de wensen al structureren (bedrijfsdelen, plaatsingen), of kunnen de wensen meer verbaal blijven? willen ze al weten wat het bedrijfsecono misch effect zal zijn van hun wensen? hoe hangt het verloop van het gesprek af van de kennis van de rechthebbenden? (o.a. omgang met kaarten en computer) Leden van de Landinrichtingscommissie (LC) is er altijd een LC-lid bij het gesprek? wat is precies de rol van het LC-lid bij het geprek (gesprek leiden, geruststellen, sturen, becommentariëren, stukken raad plegen, aantekeningen maken, aanvullen wensen wat is hun kennis over het gebied? wat is hun kennis over de toedelings begrippen? wat weten ze van al uitgevoerd toedelings- onderzoek? wat is hun kennis over de gang van zaken bij de wenszitting en het structureren? wat is de rol van de LC na het gesprek met de rechthebbende? Medewerkers van het Kadaster (KM) wat is het scholingsniveau van de KM? wat weet de KM van de voorgeschiedenis? wat is de gebiedskennis van de KM? wat weet de KM van richtlijnen, rand voorwaarden, criteria? wat is het aandeel van de KM in het gesprek? welke gegevens moet de KM kunnen raadplegen? welke gegevens moet de KM op papier noteren? welke gegevens moet de KM in de computer kunnen invoeren? welke opleiding/training heeft de KM daarvoor gehad? welke hulpmiddelen heeft de KM om zijn werk te structureren (handleiding, vragenlijsten, formulieren)? hoe kan de KM op (meer deskundige of ervaren) collega's terugvallen? hoe bereidt de KM zijn of haar werk voor, en hoe rondt hij of zij het af? 312

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 6