De voornaamste bij de wenszitting be trokken partijen zijn te verdelen in drie groepen: rechthebbenden, met eigendom of gebruik in het gebied; landinrichtingscommissie, onder wier verantwoordelijkheid de landinrich ting plaatsvindt; medewerkers van het Kadaster, die de wensen verkennen en noteren. Het is een zeer heterogeen gezelschap, met sterk wisselende achtergronden en ervaringen (tabel 1). Daarmee moet bij eventuele computerondersteuning goed rekening worden gehouden. Zo zijn er rechthebbenden die slecht kaart kunnen lezen en meer verbaal moeten worden benaderd. De wenszitting omvat een groot aantal uit te voeren handelingen op objecten, op basis van richtlijnen, randvoor waarden, motieven en beoordelings criteria. Uit de al goed beschreven en geanalyseerde inbreng moeten bedrijfs- delen worden gevormd, die in (van te voren gedefinieerde) blokdelen moge lijke plaatsingen moeten krijgen. Uit die plaatsingen wordt dan in volgende toedelingsfasen een keus gemaakt, waarbij ook een zekere flexibiliteit van de bedrijfsdelen in acht is te nemen. Fig. 1. De landmeter van het Kadaster ontrolt nederig zijn kaarten opdat een hooggeplaatste rechthebbende door vingerwijzing zijn wensen kan uiten. De landinrich tingscommissie houdt een kritisch oog in 't zeil. Tabel 2. Gebruikers objecten bij de toedeling. Bij de ontwikkeling Van een computer-ondersteunde werk wijze is het van bejang onderscheid te maken tussen de (gebruikers)objecteri waar de rechthebbenden over denken en de entiteiten die }n de gegevensstructuren van de kadas trale systemen worden onderkend. Dit is zowel een begrips matig als een taalkundig probleem. De kadastrale mede werker die met Transfer werkt, denkt en praat wellicht in termen van „bedrijfsdelen", wat pakketjes ruilwaarde zijn, terwijl zijn gesprekspartner eerder kavels, stukken afge paalde grond, voor de geest haalt. Ook bij de grafische vormgeving van een ondersteunend interactief computer systeem moet veel aandacht worden geschonken aan dit onderscheid. De belangrijkste gebruikersobjecten bij de toedeling, hier opgësomd en benoemd als entiteiten met enkele van hun attributen, staan in tabel 2. Naast deze gegevens zijn er ook ruimtelijke randvoorwaarden, richt lijnen, beoordelingscriteria. Deze zijn op verschillende wijzen vastgelegd, in kaarten, tabellen, nota's, formulieren en op de wenszitting aanwezig. Elk van de partijen heeft een bepaalde rol in het gesprek. In de provinciale directies van het Kadaster zijn daarvoor gedetailleerde taakomschrijvingen opgesteld, die ook lijsten met mee te nemen materiaal omvatten. Wie voert het gesprek? Het zou epn lid van de landinrichtingscommissie kunnen zijn, waarbij de Kadastermedewerker informatie verschaft en notulqert, maar in de praktijk blijft de land inrichtingscommissie op de achtergrond en komt het werk vrijwel volledig opj de schouders van de Kadasterman of -vrouw. Dat stelt nogal wat eisen aan zijn of haar vaardig heid in het omgaan met de gegevens en met de gespreks partner. Een goed verloop van de wenszitting vraagt een grondige voorbereiding van'alle betrokken partijen. De rechtheb- 313 GEODESIA 1998-7/8 Deelnemers aan de wenszitting Objecten, gegevens, criteria entiteiten attributen blok blokdeel vrije ruimte uitruilkenmerken bedrijf bedrijfstype bedrijfswaarde perceel perceelwaarde perceeloppervlakte uitruilkenmerken complex complexwaarde complexoppervlakte uitruilkenmerken bedrijfsmodel percentage huiskavel percentage veldkavels bedrijfsalternatief bedrijfsdeel bedrijfswaarde plaatsing waarderingsfactoren Taken Voorbereiding

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 7