benden worden in voorlichtingsbijeenkomsten geïnfor meerd over de gang van zaken. Rond de voorbereiding zouden onder meer de volgende vragen te stellen en ant woorden te formuleren zijn: Wat krijgt de rechthebbende van tevoren richtlijnen plan van toedeling; toelichting op de werkwijze en de toedelingsbegrippen; randvoorwaardenkaart met blokdelen; informatie over uitruilklassen; bedrijfskaartje; vragenlijst (inclusief soort wensformulier). Wat kan en moet de rechthebbende ter voorbereiding doen nadenken over de toekomst; nadenken over de verdeling huiskavels/veldkavels; nadenken over mogelijke plaatsingen. Wat is er in de voorbereiding te doenopdat het ivensen beter of vlotter verloopt? meer informatie verschaffen; meer werken met vragenlijsten/formulieren; een schijfje of CD-ROM verschaffen, waarmee je voor jezelf kunt gaan toedelen; voorgestructureerde wensen toezenden en ter discussie stellen. Wat moet er beschikbaar zijn bij de wenszitting? kaarten, registers, richtlijnen, bestanden, computers; hoe zijn de medewerkers en LC-leden geïnstrueerd; oefening elders opgedaan; schriftelijke handleiding; mondelinge instructie; simulatiespel; training met de computer. Gebruik van de computer tijdens de wenszitting De eind 1996 uitgevoerde studie [12] ging uit van de volgende opdracht en probleemstelling: Verrichten van een definitiestudie voor de uitvoering van een wenszitting bij herverkaveling, waarbij zoveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van interactief-grafische ondersteu ning met afbeeldingen van ruimtelijke objecten op het beeld scherm. De volgende vragen kunnen daarbij worden gesteld: is het mogelijk om direct tijdens de wenszitting interac tief gestructureerde wensen in de computer in te voeren, zonder dat deze wensen eerst op papier worden geno teerd; is het mogelijk, op een grafisch-interactieve werkwijze, door directe manipulatie op kaartbeelden, naast of in plaats van alfanumerieke invoer, deze structurering uit te voeren? Daarbij wordt gedacht aan het vormen van be- drijfsalternatieven en hun onderdelen op basis van perce len of perceelscomplexen, rekening houdend met diverse randvoorwaarden; is het mogelijk de invoer zodanig te visualiseren, dat deze begrijpelijk overkomt op de rechthebbende en deze dus mee kan kijken bij de invoer en de controle daar van?" 314 De opdracht en probleemstelling gaan niet expliciet in op de voor- en na delen van een eventueel computer gebruik tijdens de wenszitting. De na druk ligt op de technische en psy chologische mogelijkheden. Achter liggende gedachte was echter een ver snelling van de invoer van gegevens in de computer om daarmee het totale toedelingsproces te bespoedigen. Dit is niet onderzocht (teveel nog onbe kende factoren), wel is globaal geke ken wat de aantrekkelijke kanten zou den kunnen zijn. Weer een citaat uit het rapport: Wat zou voor de verschillende partijen de meerwaarde zijn van het structureren (of amenderen van voorgestructureerde wensen) tijdens het gesprek met de recht hebbenden? Bijvoorbeeld: de globale be rekening van het nut van de verschillen de alternatieven. Voor het Kadaster: Voordeel: je hoeft niets meer te ont houden, hebt de gegevens snel in de computer. Opknippen in goede be- drijfsdelen, wat rekentechnisch het meest intensief is, moet echter heel makkelijk kunnen verlopen, evenals het bepalen van rangen en gewichten. Dus heel belangrijk: verminderen van handmatig rekenwerk tijdens de wens zitting! Nadeel is dat de gaten tijdens de wenszitting nu niet meer kunnen worden gebruikt voor het structure ren. Voor de landinrichtingscommissie: Geen duidelijke voordelen. Structure ren moet door het Kadaster kunnen gebeuren, zelfs zonder de LC er direct bij, volgens algemene criteria. Voor de rechthebbende: Computer levert samenvatting en con trole van de wens; rechthebbende kan precies zien wat er voor hem wordt in gevoerd (afdruk meegeven?). Aan be drijfseconomische berekeningen geen behoefte, krijgt teveel absolute waar de. Uit overwegingen van rechtsgelijk heid geen tellingen over de al geuite wensen uitvoeren tijdens de wens- zittingen; ieder moet gelijke behande ling krijgen op basis van kennis aan het begin." 1998-7/8 GEODESIA Opdracht en probleemstelling Mogelijke voor- en nadelen van computergebruik f "V) tagu* wensen in kart.

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 8