A Wil interactieve computerondersteuning een succes wor den, dan moeten we in ieder geval goed uitzoeken hoe de verschillende gegevens voor de gebruikers toegankelijk en hanteerbaar worden gemaakt. Doordat het streven is de rechthebbende minstens te laten meekijken met wat de Kadastermedewerker op het beeldscherm uitricht, zijn de eisen hoog. Als algemeen kader voor de analyse is ge bruikgemaakt van een eerder [13] gepubliceerd schema naar Redmond-Pyle Moore, waarin de (nu onderling sterk verschillende!) mentale voorstellingen die de ge bruikers hebben van hun taakveld (gedachteninhoud/ conceptueel model) en de wijze, waarop dat taakveld visueel wordt weergegeven (uitdrukkingsvorm), glas helder onder elkaar zijn gezet. Van belang is ook htt onderscheid tussen actietaai en pre sentatietaai. Voor een rechthebbende die meekijkt, is goed begrip van het visuele resultaat van een bewerking belangrijker dan het kunnen volgen op welke knoppen de Kadastermedewerkèr precies heeft gedrukt. Maar mis schien wil hij het zelf ook eens proberen, bijvoorbeeld ter voorbereiding thuis op de bedrijfscomputer. Opdat ook niet-deskundigen kunnen volgen wat zich op het scherm af speelt, moeten invoer en presentatie zo eenvoudig mogelijk worden gemaakt. Dus geen lange tabellen, geen oer woud van geopende windows. Toegankelijkheid en hanteerbaarheid worden bevorderd door intensieve toepassing van directe manipulatiein het kort: werken met „intelligente visuele interactie-objecten" op het scherm in plaats van met tabellen en ingetypte commando's [7]. „Visuali seer je wensen!" (we kunnen, anders dan Julia Hastings, helaas niet garan deren dat u krijgt wat u hebben wilt). Weg met de cijfers, lang leve de plaat jes. Interactieve programma's voor kinderen en computerspelletjes zijn hiervan goede voorbeelden, maar we hoeven ons er niet voor te schamen dezelfde functionaliteit te gebruiken voor serieus werk. Visualiseer je WENSEN Voor de interface bij de wenszitting zou directe manipu latie het volgende ljunnen inhouden: zoveel mogelijk jverken met aanklikken en schuiven van stukjes grond, in! diagrammen en kaartbeelden; zo min mogelijk menu's en getallen zichtbaar; het gaat toch niet om maximale precisie; exacte cijfers of achter grondinformatie) oproepbaar maken door dubbelklikken of gebruik van d^ rechter muistoets; goed gebruikmaken van wat de computer al „weet" om trent de objecterj; zo min mogelijk zelf rekenen; vensters in hoofdlijn taakgericht maken, maar daar binnen werken met „intelligente objecten"; goed begrijpelijke symboliek (metaforen) voor de mee kijkende rechthebbende(n) toepassen. In de wenszitting zijn het bedrijf en zijn delen de belang rijkste objecten, vjls uitdrukkingsvorm hiervoor in de ver schillende activitejten is het bedrijfslint bedacht (fig. 2). Dit is een visuele presentatie van de totale inbrengwaarde (of kavelaanspraak) van een bedrijf, in de vorm van een lint vormig diagram samengesteld uit segmenten die visualisaties zijn van percelen» complexen of bedrijfsdelen bij een be drijf. De naam is jook gekozen omdat ze uitstekend in ver band is te brengep met landinrichting en interactie. 315 GEODESIA 1998-7/8 Gedachteninhoud en uitdrukkingsvorm Conceptual model Implementation model Source: Dave Coll Designing Object-Ori handelingen algoritmen ebruikers- gedachtenmhoud hebben subtypes hebben gebruikers objecten de tijd attributen (inclusief I J beïnvloeden geometrie) hebben 1 hebben athanke subtype^ lijkheden worden zichtbaar gemaakt j. i - dynamische besturmgs elementenl (controls) User Interiaces uitdrukkingsvorm l 1 Directe manipulatie Julia Hastings Werken met bedrijfslinten

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 9