A Dynamisch interactiemodel Om de samenhang tussen herverkavelingsproces en om geving inzichtelijk te maken, is het dynamisch herverkave- lings-interactiemodel opgesteld (fig. 1). Het herverkave lingsproces kan worden gekarakteriseerd als een transfor matie van de inbrengsituatie naar de toedelingssituatie. In het model wordt ingegaan op de benoeming en de plaats van actoren, aandacht besteed aan de veelal vergeten in vloeden van dynamiek en interactie, en tot generalisatie van activiteiten naar hoofdactiviteiten gekomen. Het herverkavelingproces is in het midden van de figuur gepositioneerd. Het is onderverdeeld in de hoofdactivitei ten prepareren, ontwerpen, evalueren, leren en produceren. De omgeving van het herverkavelingsproces wordt zicht baar in de actoren: rechthebbende (nummer tenaamstelling rechthebbende, RNR), oude situatie, externe factoren, be leid en nieuwe situatie. De dynamiek ontstaat door de maatschappelijke veranderingen gecombineerd met een vrij lange duur van een landinrichtingsproject. Deze beïnvloedt het herverkavelen. Enerzijds kan daarop worden geantici peerd door het uitwerken van alternatieven, anderzijds moeten maatregelen worden genomen om aanpassingen aan de gewijzigde omstandigheden mogelijk te maken. De ze aanpassingen leiden tot veranderingen in plannen, tot bijstellingen in wensen en tot mutaties in het rechtsverkeer. Daarnaast is de dynamiek kenbaar via evaluatie van het ontwerp en via bezwaar maken tegen het ontwerp. De dynamiek is in de figuur opgenomen als de pijlen die de relaties tussen de actoren weergeven. Deze relaties hebben algemeen de vorm dat RNR en beleid reageren op voor waarden die ontstaan uit externe factoren en oude situatie, respectievelijk anticiperen op mogelijkheden die ontstaan via de nieuwe situatie. Het systeem moet ook worden af gestemd op de interactie met de „gebruikers" van het her verkavelingsproces, die ik klant, opdrachtgever, gegevens- leverancier en gegevensafnemer noem. De interactie wordt uitgebeeld door de in- en uitgaande pijlen tussen deze ge bruikers en het herverkavelingsproces. De interactie betreft in het algemeen het inventariseren van gegevens enerzijds en het leveren van informatie en afleggen van verantwoor ding over de resultaten anderzijds. Men zou zich kunnen voorstellen, en in expertsystemen is dit juist de opzet, dat klant en/of opdrachtgever tevens ontwerper zijn. Ik ga er voorlopig van uit dat de minimaal benodigde deskundigheid een afzonderlijke ontwerper ver eist. Bovendien is de omvang van de werkzaamheden in de fase van het vormgeven dusdanig dat dit niet door klant en/of opdrachtgever kan worden verricht. De ontwerper zal in dat geval altijd tussen gegevensleverancier, gegevens afnemer en systeem staan, eventueel door delegatie aan anderen. Hij oefent druk uit op het tot stand komen van maatregelen, zoals boerderijverplaatsing en aankoop van gronden, en gebruikt zijn invloed om het verloop van het herverkavelingsproces, ingekaderd in de wettelijke pro cedure, efficiënt te houden en het toedelingsproces inhou delijk te verbeteren teneinde daardoor in potentie betere resultaten te ver krijgen. Het herverkavelingsproces kan wor den onderverdeeld in een aantal acti viteiten die overeenkomen in de func tie die deze activiteiten voor herver kavelen hebben. Zij worden hoofdac tiviteiten genoemd en bestaan uit: pre pareren, ontwerpen, evalueren, leren en produceren. Een korte uitleg kan dienen om deze begrippen nader te preciseren. Prepareren is gericht op het verkrijgen van alle gegevens die nodig zijn bij het ontwerpen van een toedeling. Dit om- Tabell. vat onder meer: het expliciteren van Enkele onderzochte beleid in richtlijnen en normen, het aspecten van het inwinnen en beoordelen van wensen, herverkavelen. het verzamelen van de inbrenggege- object gelaagdheid van het ontwerpobject abstractieniveaus van het ontwerpobject situaties waarin het ontwerpobject kan verkeren toepassingen van herverkavelen als ontwerpmethode karakteristieken van het object gezien vanuit de functie geomodellen als skeletten voor RNR's en blokdelen landinrichtingsfactoren kenmerken m.b.t. de toe te delen waarde eisen belangen bij herverkavelen belangenafweging eisen aan het herverkavelingsproces eisen aan het object wettelijke eisen beleidsmatige eisen eisen vanuit de wens eisen vanuit de inbreng criteria voor de belangenafweging eisen aan de taakafhandeling strategieën bij taakafhandeling eisen aan belangenafweging strategieën bij belangenafweging handelingen herverkavelingsmodel prepareermodel ontwerpmodel evalueermodel kennistaken, -stappen, -acties localiseren van kavelaanspraakdelen probleemoplossingscycli toets-blokdeel, -omvang, -structuur 364 1998-9 GEODESIA Positie van de ontwerper Handelingen

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 10