L, E _rr De allocatiemethodiek is de wijze waarop het allocatieproces kan worden ingericht. De globale volgorde van handelen is het bewerken van de invoerset, het vormen van de op lossingsruimte, het bepalen van de eindoplossing en het bewerken van de uitvoerset. Er wordt onderscheid gemaakt tussen virtuele, reële en hybride methoden. De allocatie strategie bepaalt de mate van inperking van het ontwerp- object als eenheid waarop de oplossingsruimte wordt ge modelleerd en als eenheid waarop het overboekingsproces wordt toegepast. Ter verhoging van het inzicht in de wijze waarop kennis bij het localiseren wordt gebruikt, volgt hierna een beschrij ving van een niet-gebruikelijke wijze van belangenaf weging, namelijk het localiseren van kavelaanspraakdelen door middel van de reële allocatiemethode op basis van de allocatiestrategie Modelleer-Verfijn (fig. 3). De reële alloca tiemethode gaat uit van een oplossingsverzameling die is ontstaan uit wensen en van een start op basis van een be- ginoplossing (meestal de eerste wensen). Kenmerkend voor het gebruik van een beginoplossing is het ontstaan van over- en ondervraging. De over- en ondervraging wordt op gelost door middel van een overboekingsproces dat uitgaat van een afweging in de vorm van: welk RNR gaat uit welk blokdeel naar welk alternatief blokdeel voor welke omvang. Voor de reële allocatiemethode is gekozen aangezien deze goed is in te richten op een aanpak die met regels werkt, waardoor multifunctionele criteria en de afweging met deze criteria beter zijn te modelleren. Bovendien is de ver antwoording van resultaten makkelijker te genereren. In de allocatiestrategie Modelleer-Verfijn worden eerst de huiskavels (de „nulpuntverzameling") gealloceerd en ver volgens de veldkavels (de „afstandverzameling"). Voor de allocatiestrategie Modelleer-Verfijn is gekozen omdat daar mee eerst de belangrijkste afwegingsproblemen worden aangepakt. Bovendien kan daarmee op eenvoudige wijze zodanig op het toenemend aantal criteria en beperkingen worden ingespeeld dat het aantal mogelijke combinaties die tot oplossing leiden, hanteerbaar blijft bij gebruik van ge automatiseerde zoekmechanismen. Naast de allocatiestrategie spelen nog twee andere strate gieën een rol: de overboekingsstrategie en de opdelings strategie. De overboekingsstrategie bepaalt de manier waarop het over boeken van RNR's gestalte krijgt; zij speelt daarmee in op de aard van de ontwerper. De onderkende strategieën wor den aangeduid als holistisch, ambachtelijk en automatisch. De holistische overboekingsstrategie werkt op basis van het (ruimtelijk) inzicht van de ontwerper in „samenspraak" met het kennissysteem. De ambachtelijke strategie is prak tisch identiek aan de handmatige werkwijze doordat geen wensalternatieven in het kennissysteem worden ingevoerd waardoor de belangenafweging bij overboeking geheel door de herverkavelaar moet worden gedaan. Het systeem biedt wèl geavanceerde hulpmiddelen aan. De automatische strategie wordt uitgevoerd in een cyclisch proces zonder tussentijdse raadpleging van de kennis van de ontwerper. Fig. 3. Een taakstructuur voor localiseren bij toepassing van de reële allocatie methode en de allocatiestrategie Modelleer- Verfijn. De opdelingsstrategie bepaalt of de acti viteiten respectievelijk subactiviteiten voor het gehele gebied of voor deel gebieden worden uitgevoerd, en of dit na elkaar of naast elkaar gebeurt. Ik noem dit respectievelijk de spatiele en de temporele opdelingsstrategie. De taakstructuur (fig. 3) is een afgelei de van de taakafhandeling. De laatste bestaat uit een samenhang van taken die door ontwerper en kennissysteem worden uitgevoerd. De taakstructuur bevat het onderdeel dat kan worden uitgevoerd door het systeem. Dit wordt vastgelegd in programmatuur. De keuzemogelijkheden uit de strate gieën zijn vastgelegd in alternatieve takken in de taakstructuur. De wensverzameling komt tot stand via het accepteren van de wensen (in clusief het bepalen van het wenstegoed en het vertalen van de wensen in l_l i I—I I L II 366 1998-9 GEODESIA Taakstructuur van localiseren TAAKSTRUCTUUR LOCALISEER KAVELAANSPRAAKDELEN accepteer I wensen handel-af probleem analyseer wensverzameling maak nulpuntverzameling kies BD I verschuif kavelaanspraakdeel schets-in I kadelen na alle BD STRATEGISCHE KEUZES kies allocatiestrategie kies overboekingsstrategie kies opdelingsstrategie genereer en analyseer kies BD boek-over kavelaanspraakdeel kies allocatiestrategie kies overboekingsstrategie kies opdelingsstrategie schets-in kadelen na alle BD'n KADEELINDELINGSPLAN

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 12