systeemelementen) en eventueel het afhandelen van problemen. De over- en ondervragingen uit de beginoplos- sing vormen de basis voor een alge meen, een nulpuntsgewijs of een blok- deelsgewijs proces van verschuiving. Dit wordt bepaald in de allocatie strategie. In het geval van Modelleer- Verfijn wordt een nulpuntverzameling gemaakt per nulpunt-BD (het blok- deel waarin de huiskavel ligt) of voor alle nulpunt-BD'n gelijktijdig. Daarna volgt een verschuifcyclus totdat aan het stopcriterium is voldaan. Dit leidt aldus tot de eindoplossing in de vorm van de nulpuntkavelstructuur. Even tueel kan op basis van de gekozen op delingsstrategie worden afgesloten met inschetsen, hetgeen leidt tot de nul- puntkadeelindeling. Nadat alle BD'n zijn behandeld, worden de gevolgen van het verschuiven en het inschetsen verwerkt in de afstandkavelaanspraak (de aanspraak op veldkavels) van elk betrokken RNR. De afstandkavelaanspraak van elk RNR wordt omgezet tot afstandkave- laanspraakeenheden (mogelijke veld kavels) met een plaatsing. De verzame ling van deze eenheden vormt de af standverzameling. Is in de allocatie strategie gekozen voor het algemeen proces, dan kan de wensverzameling verder als deze verzameling worden behandeld. Nadat een oplossings ruimte beschikbaar is gekomen, wordt de allocatiestrategie gekozen. Met deze strategie wordt de eenheid van over boeking bepaald: ofwel het BD ofwel de gehele oplossingsruimte. Eventueel wordt nadat de over- of ondervraging in een BD is opgelost, overgegaan tot inschetsen voordat wordt verderge gaan met overboeken. Als resultaat ontstaat de kadeelindeling die in ana loge vorm als kadeelindelingsplan (kaart register) beschikbaar komt. Naar een kennissysteem In dit artikel gaat het vooral om de representatie van de kennis bij herver- kavelen. Het onderwerp van aandacht, in dit geval herverkavelen, wordt in de kennistheorie domein genoemd. De representatie heeft betrekking op de opslag van de afbeelding van het do meinobject, de representatie van de redenering omtrent het domeinobject Fig. 4. Sturing en coör dinatie bij bet uitvoeren van taken. DOMEINHANDELINGEN I I I I en de representatie jvan de taakafhandeling. Het kennis systeem is gericht op het uitvoeren van domeinhandelingen op het domeinobjedt, kortom het herverkavelen van een landinrichtingsgebied. Onderdelen van de beschrijving zijn de domeingebonden kennis die aan het object wordt toe gekend en de generjek gerelateerde kennis, coöperatie en sturing die aan de halndelingen worden verbonden. De afbeelding van het domeinobject en de domeinge bonden kennis over het object en de afgeleide handelingen en redeneringen worden in het systeem opgeslagen via de database en de kennisbank. In de database zijn de feiten en de relaties tussen de feiten opgenomen. In de kennisbank zijn de meer algemehe structuren en concepten opgenomen als prioriteiten, bep'erkingen, criteria en gewichten in de vorm van sjabloneiji, regels, doel- en waardefuncties en teksttabellen ten bejioeve van verklaringen. Een bijzonder onderdeel vormt de tijdelijke opslag van redeneringssporen ten behoeven van d? verantwoording. De domeinhandelingen moeten via hoofdactiviteiten, activiteiten en subaaiviteiten worden getransformeerd naar acties die zijn gericht op het manipuleren van het domein object binnen een kennissysteem. Dit manipuleren wordt gekenmerkt door ee|n samengaan van kennis, coöperatie en sturing (fig. 4). De jkennis bestaat uit de decompositie van de domeinhandelipgen via de activiteiten in taken. Deze worden onderscheiden in ondersteunende taken en kennis- taken. De ondersteunende taken zorgen voor het beheer van database en kennisbank, het opvragen en manipuleren van gegevens, en de toegang tot het systeem. De kennis- taken voeren de probleemoplossingscycli uit, die een se quentie van (sub) stappen, toetsen en stelsels doorlopen. Hiermee wordt het redeneren omtrent het domeinobject gerepresenteerd. De (kennis)taken worden verdeeld over systeem en gebrujker door toewijzing van in- en uit- voercomponenten aan één van beide of aan beide; de samenwerking in dit verband wordt coöperatie genoemd. De toewijzing is afhankelijk van de aard van het kennissys teem en de mogelijkheden om kennis in het systeem onder te brengen. Sturing betekent dat de domeinhandelingen op de juiste wijze en in de juiste volgorde worden afgewerkt. Hiermee wordt de pakafhandeling gerepresenteerd. 367 1998-9 hoofdactiviteiten activiteiten subactiviteiten TAKEN ondersteunende taken probleemoplÓ! (sub)stappei toetsen stelse STURING kennistaken ssingscycli n - COÖPERATIE systeem gebruiker in- en uitvoer- componenten Domeinobject Domeinhandelingen

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 13