r ideaaltypische ruimtelijke structuur en eigenschappen van RNR en BD. Zij zijn onderverdeeld in identificerende criteria (o.a. soort en type RNR), structuurbepalende criteria (o.a. om vang huiskavel, aantal kavels) en lo catie toetsende criteria (o.a. afstand, soort grond). Hoe ze werken is te lezen in het tekstkader op de vorige blad zijde. Evalueerder Het doel van de evalueerder is het doen van een uitspraak over de resul taten van de analist en de afweger, het zij via een toets op kengetallen, een in houdelijke beoordeling of een motive ring van het redeneer- respectievelijk het afwegingsproces. De taken van de evalueerder bestaan uit: bepalen van het te verklaren geval; analyseren van het geval; doen van een uitspraak over het ge val. Docent Het doel van de docent is het vergro ten van de kennis over het functione ren van analist, afweger en evalueerder en de resultaten die worden opgele verd. De taken van de docent bestaan uit: bepalen van het kennisobject; analyseren van de kennis over het kennisobject; aanpassen van de beschikbare ken nis. Systeemagenten Systeemagenten zijn op zich staande software-modulen van samenhangen de redeneeracties. Ze zijn gericht op het realiseren van de taakafhandeling door middel van de systeembesturing. Te onderkennen zijn de gebruiks planner, de regelaar, de agenda en de monitor. Gebruiksplanner De gebruiksplanner bepaalt via het gebruiksprofiel de coöperatie tussen systeem en gebruiker. Hij bevat de kennis om uit de sjabloon „gebruiks profiel" met behulp van vragen aan de gebruiker het gebruikersprofiel en het projectprofiel te bepalen. Het gebrui kersprofiel is een weergave van ge- bruikerskenmerken die kunnen die nen om het niveau van begeleiding door het systeem vast te stellen. Het KENNISSYSTEEM GEBRUIKER SYSTEEdVJAGENTTiN Fig. 5. De structuur van een kennissysteem. De gebruiker wordt in haar werk ondersteund door systeem agenten en kennis agenten. Dit zijn computerprogram ma 's die zelfstandig of desgevraagd taken uitvoeren of daarover kunnen adviseren. DATABASE KENNISBANK KENNISAGENTEN bepaalt aldus welk niveau van uitleg de gebruiker wordt getoond en welke shortcuts worden aangegeven. De ge bruikersinterface wcjrdt met behulp van het gebruikers profiel op de individuele gebruiker afgestemd. Het project- profiel is een weergajve van projectkenmerken die kunnen dienen om de invloed van de strategieën op de taakaf handeling en de redenering te bepalen en daarop de ge bruikersinterface en de helpfunctie af te stemmen. Het geeft daarnaast aan Waar de gebruiker in zijn activiteiten is gebleven. De taken Van de gebruiksplanner zijn: bepalen van de inhoud van de gebruikersinterface; bepalen van de inhbud van de helpfunctie. Als basis hiervoor dienen de stappen: bepalen van het gebruikersprofiel; bepalen van het projectprofiel. Regelaar De regelaar is het fnechanisme dat de interactie tussen computer en gebruiker regelt, ondersteunende taken in schakelt en de afstemming verzorgt tussen de inzet van de overige systeemagenten en van de kennisagenten. Daarbij wordt gebruikgemaakt van de inhoud van de plannings- sjabloon. De regelaar heeft als doel de sturing van de uit voering van taken. Als taak wordt in dit kader een stuk programmatuur beschouwd, dat in één keer wordt afgewik keld. De taken kunnën stammen uit de sjabloon planning of afkomstig zijn van de gebruiker. Zij worden uitgevoerd door de overige systdemagenten en de kennisagenten. De taak van de regelaar is om de volgorde van de uit te voeren taken te bepalen. Als basis hiervoor diepen de stappen: inspecteren van de inhoud van de planningssjabloon; plaatsen van taken in de agenda; 369 GEODESIA 1998-9 gebruikersinterface gebruiksplanner - regelaar monitor agenda docent afweger documenten vastgoedgegevens wensen oplossingsruimte bezwaren sjablonen modellen verklarende teksten redeneringssporen analist

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 15