doorgeven van interrupts aan de gebruiker en de agenda; initiëren van de werking van systeemagenten en kennis agenten; doorgeven van de toestand van de probleemoplossings cycli aan de status in de agenda. Agenda De regelaar gebruikt een agenda. Deze is nodig om de taak te bepalen, die de regelaar als eerste moet uitvoeren; hij bevat daartoe een takenoverzicht. Aan de taak is toegevoegd zijn status, de prioriteit en de waarde van zijn stopcrite rium. De status geeft aan of een taak „actueel", „in ruste" of „gereed" is. De prioriteit bepaalt welke taak actueel wordt. Het stopcriterium bepaalt wanneer een taak gereed is. De samenstelling van het taakoverzicht is een dynamisch gebeuren en wordt via de regelaar bepaald door de uit komsten van de systeem- respectievelijk kennisagenten. De taak van de agenda is het bieden van een overzicht van de status van de taken. Als basis hiervoor dienen de stappen: opnemen van taken in een taakoverzicht; bijhouden van de status van de taken; opnemen en bijhouden van de actuele waarden van de stopcriteria. Monitor De monitor is het mechanisme dat de actuele status van producten en processen ten opzichte van de genormeerde of geplande toestanden bewaakt. De taken van de monitor zijn: bewaken van de planning van de (sub)activiteiten op de aspecten tijdstip, duur en hoeveelheid benodigdheden, van de inventarisatie van gegevens (sjabloon Check) en van de vereisten voor het uitvoeren van activiteiten (sja bloon Risico's); bewaken van de stopcriteria van de probleemoplossings cycli; bewaken van de relaties tussen en binnen de sjablonen; geven van een advies voor een vervolgactie. Bewaken houdt in: het constateren of veranderingen ge volgen hebben en het initiëren van aansluitende acties via de regelaar. Discussie Door middel van het reeds eerder aangehaalde proefschrift is een belangrijk deel van de kennis betreffende herverkave- len geëxpliciteerd. Tevens zijn nieuwe ideeën, zoals het gebruik van sjablonen en geomodellen, aangedragen (die verder moeten worden uitgewerkt) en is herverkavelen in gekaderd in theorieën omtrent toedelen, dynamiek, ont werpen en kennis-engineering. Op grond van deze be schrijving kan verder worden gewerkt aan uitdieping van de analyse, aan ontwerp en aan bouw van (delen van) een kennissysteem. Ais belangrijkste onderzoeksthema's gelden: uitwerken van geomodellen, priori teiten en inhoud van sjablonen; experimenten uitvoeren met flexibi lisering van de landinrichtings- en de herverkavelingsprocedure; verdergaande benoeming en kwanti ficering van multifunctionele crite ria, en gebruik ervan bij de belan genafweging; verdergaande modellering van het vormgeven van de kavelindeling op geometrisch abstractieniveau; uitwerken van de redenering met het object voor de overige hoofdacti viteiten (prepareren, evalueren en leren) en voor het inschetsen en in rekenen; uitwerken van de voorliggende ana lyse (in de vorm van het proef schrift) tot een ontwerp van het ken nissysteem inclusief het vullen van sjablonen, agenten, systeembestu ring en methoden, en het ontwerpen van een gebruikersinterface; keuze van een kennisgerichte ont wikkelomgeving. A knowledge system for reallocation The development of a knowledge system for reallocation could be a solution for the problems with existing systems. The position of the designer as an inter mediary between the reallocation process and the dynamic environment is crucial in such a system. An example of this process is given in a task structure for the activity locate parcel-claim-units". Knowledge agents and system agents are important parts ofthe knowledge system. Knowledge agents are used for domain reasoning while system agents are used for control and monitoring. 370 1998-9 GEODESIA SHALL l 6WE KW A Hist Summary

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 16