Juridische bescherming van commerciële geo-informatie Een vergelijking tussen Nederland en de Verenigde Staten geo-information engineering, idatabases, survey geo-informatievoorziening, gegevensbestanden, overzicht Geografische informatiesystemen en digitale geo grafische databases worden steeds vaker gebruikt door allerlei verschillende organisaties, voor allerlei verschil lende doeleinden. Gelet op het gemak waarmee digitale informatieproducten kunnen worden gekopieerd, resulteert deze ontwikkeling in een onzekere situatie voor de bescherming van geo-informatie. Wanneer er onvoldoende juridische bescherming tegen ongeoorloofd ko piëren en gebruik wordt geboden, zullen (commerciële) producenten van geo-informatie niet met hun pro ducten de markt opgaan. Aan de andere kant, wanneer producenten te veel juridische bescherming genieten, zullen innovatie en vooruitgang wor den tegengehouden, omdat het voor anderen onmogelijk wordt om op be staande informatieproducten voort te bouwen. De kwestie is hoe een goede balans tussen die twee uitersten kan worden gevonden. In de Verenigde Staten bestaat al een ruim aanbod van commerciële geo-informatie en is er al veel ervaring met de juridische be scherming daarvan; dat is in Neder land (nog) veel minder het geval. De politieke en economische situatie in de Verenigde Staten verschilt erg veel van die in Europa. In de VS heerst een sterker kapitalisme, waarin indivi duen, bedrijven en ondernemers vrij spel hebben om in hun onderhoud te voorzien. De overheid wordt gezien als een instantie die daarbij op de achter grond moet blijven. Op Amerikaanse overheden wordt door het bedrijfs leven neergekeken omdat men van mening is dat er niet bedrijfsmatig en ir. Yvette Pluijmers, M.S., beleids medewerker coördinatie geo-informatie bij bet Ministerie van VROM. efficiënt wordt gewerkt. Voor de geo-informatie betekent dit dat overheden alleen voor beleid benodigde informatie verzamelen, en dat dëze informatie voor andere doeleinden vaak te onnauwkeurig en dus ongeschikt is. Daarnaast is het voor de Amerikaanse federale overheid verboden copy right te vestigen op door haar geproduceerde informatie producten en lijkt men het erover eens te zijn dat over heidsinformatie tegeh de marginale kostprijs moet worden geleverd [2]. De coijibinatie van deze drie aspecten zorgt ervoor dat veel overheden in de VS de geo-informatiemarkt niet of nauwelijks betreden en dat, wanneer ze dat wel zouden willen doen, dit tot veel commentaar zou leiden. De markt voor geo-|informatie in de VS wordt daardoor hoofdzakelijk ingevuld door commerciële bedrijven die, vaak op basis van overheidsdata, kwalitatief goede en op de gebruiker afgestemde producten aan kunnen bieden. In Nederland wordt, in tegenstelling tot in de VS, het over grote deel van de geo-informatieproducten vervaardigd en op de markt gebracht door de overheid of daaraan verbon den instanties. Dat komt onder meer omdat de overheid in Nederland van oudsher uitgebreidere taken heeft dan de Amerikaanse. Er zijij slechts enkele commerciële bedrijven te vinden, die de markt van de geo-informatie betreden, zo als Bridgis, Geodan, TeleAtlas, Andes en Kadata. Een groot gedeelte van deze bedrijven is echter voor een aanzienlijk percentage (zo niet! 100%) eigendom van de overheid. Voorts is in Nederland pas sinds enkele jaren sprake van privatisering van oyerheidsonderdelen en concurrentie. Daardoor is er tot op zekere hoogte sprake van monopolie posities van voormalige overheidsonderdelen als KPN en NS, en in de geo-införmatiewereld het Kadaster. Deze om standigheden leidenlertoe dat er meer en kwalitatief hoog waardige informatid bij de Nederlandse overheden aan wezig is, met name in beleidsonderdelen als ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. De reden waarom in de VS bedrijven inspringen op de markt, volgt in zekere zin uit het voorgaande. In de VS ont breekt het de overhejdsinformatie-producten aan kwaliteit, omdat de producterj niet met verspreiding als doel vervaar- 373 GEODESIA 1998-9 KEYWORDS TREFWOORDEN De auteur was ten tijde van het schrij ven van dit artikel werkzaam als toe gevoegd onderzoeker aan de Subfaculteit Geodesie van de TU Delft. Het artikel is gebaseerd op een door de auteur uitge voerd onderzoek [1] aan de University of Maine (Verenigde Staten).

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 19