^USGS Serdas daïawoplcj® i On Tamet Mapping digd zijn. In de VS zijn het de bedrijven die de bruikbare geo-informatie-producten leveren. In Nederland worden geo-informatieproducten door de overheid vaak wel met verspreiding als nevendoel vervaardigd. Overheidsinforma tieproducten zijn vaak al van dusdanige kwaliteit, dat eer der van eindproducten en dus van directe concurrentie sprake is dan van een basisproduct voor verdere aanpassing en uitbreiding door private bedrijven. Vanwege de grote overheidsinbreng gaat in Nederland de discussie vooral over het spanningsveld tussen openbaarheid van informa tie, commercialisering van overheidsinformatie en auteurs recht op overheidsinformatie. Commercialisering wordt eerder gedefinieerd als „overheidsinstanties die bij verstrek king van geodatasets aan derden méér dan verstrekkings- kosten in rekening brengen" dan als „commerciële bedrij ven die op basis van laagdrempelig toegankelijke overheids informatie commerciële informatieproducten ontwikkelen voor de markt" [3]. Bescherming van commerciële geo-informatie in de VS Om een producent van de informatie te beschermen tegen ongeoorloofd kopiëren, kan in eerste instantie worden gedacht aan het gebruik van copyright. Het Amerikaanse copyright beschermt echter, evenals het Nederlandse auteursrecht, alleen intellectuele producten die aan een zekere originaliteitsvereiste voldoen. Feiten die door een computer kunnen worden opgeslagen en bewerkt, vallen niet binnen het bereik van het intellectuele eigendoms recht. Gedeelten van de databasestruc tuur die als origineel kunnen worden aangemerkt, zouden nog wel bescher ming kunnen genieten, maar de feite lijke inhoud, de gegevens, zeker niet. De grote hoeveelheden moeite en geld die het kost om zulke informatie te verzamelen, op te slaan, te bewerken en te verspreiden, kunnen niet juri disch worden beschermd door gebruik te maken van het auteursrecht. Een recente uitspraak van het Amerikaanse Supreme Court versterkt deze op vatting (kader 1). De vraag is nu of dit een probleem vormt voor de bedrijven op de Ame rikaanse geo-informatiemarkt. Welke mogelijke alternatieven zijn er om Drie grote over- heidsproducenten van geo-data in de VS: US Bureau of the Census verge lijkbaar met ons CBS), de US Geological Survey (de topografische dienst) en het National Imagery and Mapping Institute (o.a. militaire kaarten en satellietbeelden van de hele wereld; hierin is ook het vroegere Defense Mapping Agency opgenomen). Een kleine greep uit de commerciële aanbieders van geo-informatie in de VS. CLARITAS DATA DATAMOCjRACY 374 commerciële geo-informatie te be schermen? Waar ligt de balans tussen optimale bescherming van de private informatie-producent en optimale ge bruiksmogelijkheden voor de infor matie-consument? Aan de hand van verschillende theorieën over deze ba lans van Amerikaanse juristen (Perritt, Karjala, Ginsberg) en economen (Romer, Varian) zijn in het onderzoek verschillende alternatieve vormen van bescherming van geo-informatie op gesteld. Invalshoek daarbij is het vol doende profiteren van de aanzienlijke investering om een geodataset op te bouwen en niet zozeer het dicht timmeren ervan [11]. De alternatieven betreffen zowel juridische, technische, economische en praktische manieren om geo-inlormatie te beschermen. 1. Omdat veel geo-informatie snel veroudert, zal een groot aantal ge bruikers de nieuwste informatie willen. Het regelmatig op de markt brengen van geactualiseerde versies kan dan als praktische oplossing worden gezien. Juridische bescher ming zal in dit geval niet voor extra waarde van de dataset zorgen. 2. Het accent kan ook worden gelegd op hoe een investering voldoende kan worden terugverdiend. Er zijn vele andere mogelijkheden om geld te verdienen aan een database dan via de (feitelijke) inhoud. Voor beelden zijn het verkopen van advertentieruimte op de internet site waar geo-informatieproducten (gratis) worden aangeboden, het geven van een kwaliteits- of leef- 1998-9 GEODESIA Image Links The Digital map Company Thomas RAND M?NALLY «-v. O ««•a» A A Bros data Intelimap science fora changing world

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 20