.Namaak. Het betreft een uitspraak van het Supreme Court (het Amerikaanse Hooggerechtshof) in de zaak Feist Publi cations, Inc. v. Rural Telephone Service Co. (499 U.S. 340, 1991). Hierin wordt het gebruik van copyright voor namen en nummers uit een telefoonboek afge wezen, omdat het feitelijke informatie zou zijn. Het Supreme Court verklaarde dat het auteursrecht geen be scherming kon bieden aan de in een telefoongids verza melde abonneegegevens. Het Hof verwierp daarbij de „sweat of the brow" leer, de opvatting dat gegevens verzamelingen louter op grond van de daarin geïnves teerde inspanning auteursrechtelijk beschermd zijn. tijdsgarantie van de informatie of het vrij verstrekken van kleine ge deelten van de database, zodat het maken van één geheel door een ge bruiker onvoordelig en onpraktisch is, waardoor deze er uiteindelijk toch voor zal kiezen de gehele data set aan te schaffen. 3. Naast praktische en economische alternatieven is er een aantal tech nische mogelijkheden om geo-in- formatie te beschermen. Voorbeel den zijn wachtwoordbeveiliging en gecontroleerde toegang tot een database. Ook encryptie zou in de toekomst kunnen worden gebruikt om (grote) geodatasets te bescher men tegen ongeoorloofd gebruik. 4. Een aantal reeds bestaande en veel vuldig gebruikte juridische moge lijkheden, zoals het sluiten van contracten, het uitgeven van licen ties en het gebruik van trademarks, bieden voldoende bescherming voor de dataset tegen ongeautori seerd doorleveren. 3. In plaats van het gebruik van copy right voor de bescherming van geo- informatie kan worden gedacht aan een andere juridische oplossing, namelijk het opstellen van „sui ge- neris"-wetgeving. Hiermee wordt wetgeving bedoeld, die specifiek gericht is op de bescherming van databases. De Europese Databank richtlijn, die op dit moment in de Nederlandse wetgeving wordt geïmplementeerd, is hier een mooi voorbeeld van. Zoals hierboven al duidelijk werd, is dit slechts een werkbaar alternatief als er ook wer kelijk een balans wordt gevonden tussen de belangen van de produ cent en die van de consument. Sui Kader 1. [a wordt a {[Gewaar] Uschuwd J Het gebruik van trademarks (alter natief 4) is al een erg oud en effectief middel, zoals blijkt uit deze opdruk op de verpakking van JB Bussink kruid koek. generis bescherming voor (geo-)informatie zou bijvoor beeld kunnen uitgaan van bescherming voor kortere duur of minder exclusieve rechten dan het traditionele copyright. Het gaat immers nog steeds om feitelijke gegevens. 6. Als tweede alternatieve juridische oplossing kan gebruik worden gemaakt van „unfair competition "-wetgeving (ongeoorloofde rjiededinging). Dit houdt in dat geo- informatie alleen wordt beschermd wanneer sprake is van kopiëren om te concurreren met de originele produ cent op dezelfde markt. In dat geval moet de producent een juridische bescherming genieten, die vergelijkbaar is met copyright. Het lijkt niet meer dan logisch dat kopiëren en gebrpik van geo-informatie voor onderwijs, wetenschap of ndn-profit organisaties (gratis) mogelijk moet blijven. Ook moet het mogelijk zijn voor bedrij ven datasets tegen betaling te kopiëren en zonder strikte juridische belemmeringen te gebruiken als ondergrond voor niet-concurrerende nieuwe datasets. 7. Het meest ingrijpende alternatief zou zijn het aanpassen van de huidige copyright-wetgeving. De dekking van copyright zou gunnen worden uitgebreid met een nieuwe categorie: voor producten bestaande uit feiten, zoals databases, jhen mogelijkheid is dan om intellec tuele producten In deze categorie minder bescherming te verlenen dan een origineel werk, zoals een boek of een kunstwerk. Het meest vergaand is om de bestaande copyright-wetgeving dusdanig te veranderen dat data bases dezelfde volledige bescherming genieten als origi nele werken. Resultaten Deze alternatieven zijn met een uitgebreide vragenlijst getoetst in een empirisch onderzoek. Deze vragenlijst is verspreid onder vijfenzestig commerciële Amerikaanse be drijven, zowel kleine als grote, die zich hoofdzakelijk bezig houden met het (zelf) verzamelen, bewerken en verspreiden (verkopen) van digitale geo-informatie. Naast hun mening over de voorgestelde alternatieven voor bescherming door middel van Copyright Law zijn de bedrijven ondervraagd over hun activiteiten, hun huidige kennis van het copy right, manieren waarop nu met de bescherming van de producten werd omgegaan en wensen ten aanzien van de bescherming van producten evenals ten aanzien van de mogelijkheid producten van anderen te gebruiken. Ruim 50% van de vragenlijsten is geretourneerd. Uit de uitkomsten yan het onderzoek blijkt dat bedrijven over het algemeen tjevreden zijn met de huidige gang van zaken in hun land. Veel grootschalige concurrerende kopieeracties zijn er (nog) niet geweest. Toch blijkt er een neiging tot sterkere bescherming te zijn. Ook blijkt dat de kennis over de (on)mogelijkheden van het gebruik van copyright te wenseh overlaat. Dat het onmogelijk is copy right te gebruiken om feitelijke informatie te beschermen is vaak niet bekend. Ook het feit dat alleen van de federale overheid (en dus niet van de deelstaten en lokale over heden) vrij gekopieerd mag worden, is over het algemeen niet bekend. Men denkt dat alle overheidsinformatie vrij beschikbaar is. In Jhet verlengde daarvan blijkt dat dit 375 GEODESIA 1998-9 Rechter beperkt bescherming copyright ,.,voor x

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 21