laatste, vrije beschikbaarheid van informatie op alle over heidsniveaus, een uitdrukkelijke wens is van de bedrijven. Dat niet zomaar van andere bedrijven geo-informatie mag worden gekopieerd, is wel bekend. Opmerkelijk is dat men dat ook niet zou willen, waarschijnlijk uit angst dat het bedrijf hetzelfde overkomt. Over de voorgestelde alternatieven zijn de meningen ver deeld. Het toepassen van het praktische alternatief 1 of het technische alternatief 3 wordt vooral toegejuicht door be drijven die snel verouderende datasets op de markt brengen (bijvoorbeeld digitale luchtfoto's en demografische data sets). Andere bedrijven lijken minder in deze oplossingen te zien. Het economische alternatief 2 is van de niet-juridische alternatieven veruit favoriet. Alleen bedrijven die zich bezighouden met het inwinnen van hun eigen data (en dus niet voort bouwen op reeds bestaande datasets) plaatsen vraagtekens bij dit alternatief. Van de juridische alternatieve moge lijkheden lijken het toepassen van sui generis-wetgeving voor datasets, zoals in Europa is toegepast met de Data bankrichtlijn, of het uitbreiden van de j dekking van het huidige copyright, niet favoriet. De toepassing van unfair competition law voor het beschermen van geo-informatie wordt als beste op lossing gezien (alternatief 6). Er wordt precies beschermd daar waar be schermd moet worden (grootschalig concurrerend gebruik) en laat vrij daar waar bescherming niet nodig is (on derwijs, wetenschap, non-profit en bij niet-concurrentie). Een mogelijkheid om dit favoriete alternatief verder te ont wikkelen, is het opstellen van wetgeving dan wel het ont werpen en implementeren van een branchecode op basis van de principes van unfair competition wetgeving. Als conclusie uit het onderzoek komt dan ook naar voren dat de balans tussen belangen van producent en gebruiker kan worden behaald wanneer gebruik wordt gemaakt van un fair competition principes. Nederlandse commerciële geo-informatiemarkt Welke mogelijkheden zijn er voor Nederlandse bedrijven om zich, naar Amerikaans voorbeeld, op de geo-informa- tiemarkt te begeven En kan een adequate bescherming van deze informatieproducten daarbij een stimulans vormen Volgens de huidige politieke discussie staan voor de Neder landse bedrijven alle kansen open om zich op de geo-infor- matiemarkt te begeven. De nota „Naar toegankelijkheid van Overheidsinformatie" van het Ministerie van Binnen landse Zaken geeft aan dat het bedrijfsleven met de „schat aan informatie" in de elektronische gegevensbestanden van f Nota „Naar toe gankelijkheid, van overheids informatie van BiZa. de overheid tal van nieuwe producten en diensten zou moeten kunnen ont wikkelen [13]. De nota geeft ook aan dat het belang hiervan groot is. Juist van de informatieverwerkende sector wordt de komende jaren de grootste bijdrage verwacht aan economische groei en werkgelegenheid. Wanneer er voor het bedrijfsleven nieuwe moge lijkheden zijn om informatieproduc ten te ontwikkelen, is dit een stimu lans voor het bedrijfsleven zelf, maar ook voor de Nederlandse economie. Binnen de geo-informatiewereld geeft het Ravi-bedrijvenplatform hetzelfde signaal: „Het toegankelijk maken van gegevensbestanden van de overheid is in principe een taak van het bedrijfs leven" [12], Slechts een beperkt aantal overheids instanties stelt in principe alle GI- datasets die zij hebben, ter beschik king aan derden [3]. Een reden hier voor is dat men expliciet afhoudend is om datasets te leveren, omdat dit lastig en bedreigend kan zijn. Onder lastig wordt hier verstaan het werk en de nazorg die levering van een dataset met zich mee kan brengen. Daarnaast geven overheden aan dat zij zelf door de bronhouder een verbod op door leveren krijgen opgelegd of de goede verhoudingen met de bronhouder niet op het spel willen zetten. Ook worden als redenen genoemd geheimhouding, privacy en doorkruising van het eigen beleid. Een tweede trend is dat over heidsbedrijven zich meer en meer op de markt lijken te storten, al dan niet met gebruikmaking van een commer ciële dekmantel. Dit laatste lijkt een ongewenste ontwikkeling als gekeken wordt naar de richting van de huidige politieke discussie. Uit een recent onderzoek van de Ravi blijkt verder dat levering van data door overheden aan commerciële partijen in de prak tijk nog weinig voorkomt en dat be drijven zich nog nauwelijks op de geo- informatiemarkt begeven. Daarbij wordt niet nagegaan wat de oorzaak hiervan kan zijn. Wat is de oorzaak van het wegblijven van bedrijven op de geo-informatie markt? Ten eerste bestaat de indruk dat door de dominantie van de Neder- 376 199^-9 GEODESIA Politieke discussie toegankelijkheid overheidsinformatie Veel overheid, weinig markt Waar blijven de bedrijven?

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 22