landse overheidsdata-providers de commerciële sector geen brood ziet in het doen van investeringen die zorgen voor innovatieve ontwikkelingen op het gebied van de productie en ver spreiding van geo-informatie. Een tweede oorzaak is de onzekerheid over de afloop van de discussie over com mercialisering en de juridische situa tie. Het is begrijpelijk dat er onder de Nederlandse bedrijven terughoudend heid heerst zolang de discussie over commercialisering van overheidsinfor matie nog niet beslecht is. Daarnaast is het begrijpelijk dat commerciële be drijven geen aanzienlijke investeringen zullen doen zolang er sprake is van een onzekere juridische situatie. Is het voor bedrijven mogelijk van over heidsinformatie opgewaardeerde in formatieproducten te maken? En als eenmaal de markt wordt opgegaan, hoe kunnen bedrijven hun product dan veiligstellen? Wanneer geen ant woord kan worden gegeven op deze vragen, zal dit remmend werken op mogelijke ontwikkelingen. Ten derde zijn de hoge prijzen voor geodatasets van de overheid mede oor zaak van een stagnerende GIS-markt in Nederland [3]. Betalen van meer dan de verstrekkingskosten remt het gebruik van data [10]. „Vrije" ver strekking van overheidsdata (zowel la ge kosten als weinig tot geen restricties op gebruiksmogelijkheden) geeft het bedrijfsleven kans om op basis van overheidsinformatie nieuwe informa tieproducten te ontwikkelen. Com mercialisering door de overheid (hier te definiëren als „overheidsinstanties die bij verstrekking van geodatasets aan derden meer dan verstrekkings kosten in rekening brengen") is juist een drempel voor het gebruik van geo datasets door zowel intermediairs als (eind)gebruikers die extra waarde aan de dataset toevoegen. Een laatste be lemmering voor private bedrijven om de geo-informatiemarkt te betreden, zijn de strikte doorleveringsverboden (waardoor in feite niets of nauwelijks iets met de informatie te beginnen is) en verplichtingen omtrent projectbin ding. Een gebruiker die uit diverse bronnen een nieuw geo-informatie- product wil maken en dit wil door leveren aan derden, moet een woud van beperkingen kappen om dit mo- Fragment uit Atlas van Maine van de firma DeLorme. Dit bedrijf geeft een hele reeks gespecialiseerde producten van de staat Maine uit, waarmee het bedrijf waarde toevoegt aan over- heidsdatasets. gelijk te maken. „De bijbel citeren is gratis, maar over heidsdiensten hebbeji auteursrecht op hun (geo)data" [10], Een treffende illustratie daarvan vinden we in het Karto- graflsch Tijdschrift (998/2, waarin de TDN bij vrijwel elke afbeelding (en dat zjjn er nogal wat) een aparte copyright vermelding meende te moeten plaatsen Een succesvol optreden van private bedrijven op de geo- informatiemarkt lijkt alleen mogelijk wanneer juridische en praktische obstakels' worden weggenomen. Er moet juri dische bescherming zijn van geo-informatie tegen ongeoor loofd gebruik en kopiëren, maar niet zo strikt als het auteursrecht. Het is belangrijk dat belangen van de gebrui ker niet in het gedrang komen en dat voor bedrijven moge lijkheden open blijven op andermans informatie voort te bouwen. De eerder besproken unfair competition principes kunnen uitkomst bieden bij het vinden van een juiste balans. Kansen voor bedrijven om de markt te betreden, moeten open blijvpn en informatiemonopolies moeten worden vermeden. Uit het feit dat veel overheden het „lastig" vinden om al hun informatie beschikbaar te stellen, blijkt dat com merciële organisaties (bedrijven) beter dan overheden zelf geschikt zijn om deze ter beschikking te stellen en con tinue nazorg naar de gebruiker toe uit te voeren. Producten kunnen op maat worden afgeleverd en nazorg kan als extra service bij het product worden aangeboden. Meer dan nu zouden de Nederlandse bedrijven het gat in de markt moeten zoeken, dat de over heden niet kunnen opvullen. Door hun flexibiliteit kunnen bedrijven zich toespitsen op de wensen van de klant en de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de informatie- en com municatietechnologie. Het is daarbij geenszins de bedoeling dat bedrijven een tweede Kadaster, TDN of MD gaan opzetten en een landsdekkende dataset (zoals AKR, TOPlOvector of AHN) gaan maken. Het gaat hier om het bewerken, combinéren, verbeteren en uitbreiden van be staande „basis" datasets. Tijdens het onderzoek in de VS is gebleken op welke wijze de commerciële secjtor daar toegevoegde waarde aan data- producten geeft (kader 2). Een andere mogelijkheid is dat overheid en bedrijven samenwerken. Voor voorlichting, marketing, distributie en after sales zouden overheden partnerships kunnen aangaan met data-makelaars of met bedrijven die data combineren dan wel waarde toevoegen (value adding). Daarbij kunnen zowel werkzaamheden die overheden voor derden verrichten en daarmee leiden tot concurrentievervalsing ten opzichte van private aanbieders van vergelijkbare diensten, als werkzaamheden van bedrij ven die de primaite taken van overheden in het gedrang GEODESIA 1998-9 rewer Oplossingen en mogelijkheden 377

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 23