gehouden, waardoor een wel zeer subjectieve code ontstaat. Er is geen sprake van een balans tussen produ centen, intermediairs en eindgebrui kers. Een branchecode op basis van unfair competition principes, waar bij een evenwicht tussen de belan gen van zowel aanbieders als gebrui kers wordt bewerkstelligd, lijkt ook in Nederland werkbaar. Wel moet er dan duidelijkheid bestaan over wanneer precies sprake is van con currentie en wat valt onder het toe voegen van waarde aan een dataset. Grote hoeveel heden goede geo-informatie worden in de VS tegen lage kosten door commerciële bedrijven aan- Conclusie De invloed van bedrijven op de verza meling en verspreiding van geo-infor matie is in de VS veel groter dan in Nederland. Tot nu toe hebben in ons land slechts enkele „commerciële" bedrijven zich op de door overheids instanties beheerste geo-informatie- markt gewaagd. In Nederland is de vraag hoe commerciële geo-informatie kan worden beschermd daarom nog nauwelijks aan de orde. Het Neder landse bedrijfsleven kan echter, door gebruik te maken van haar specifieke kennis, kunde en flexibiliteit, ver ko men op deze markt. In dit artikel is een aantal value-adding taken ge noemd, die het bedrijfsleven zou kun nen ontplooien. De concurrentie met de commercialiserende overheid kan het bedrijfsleven zeker aan. Voorwaar de is wel directe duidelijkheid en een duidigheid over het gebruik van over heidsinformatie voor het maken van value added producten, prijzen van informatie, commercialiserende over heden en over (juridische) mogelijk heden die voor de private sector open staan om hun uiteindelijke datapro- ducten te beschermen zonder inno vatie en bedrijfsvoering te beperken. Met dit artikel hoop ik een aanzet te hebben gegeven voor verdere discussie en ontwikkeling omtrent dit onder werp. Summary Legal protection of co mm ercial geo - in fo rma tio n In the US a broad range of commercially produced geo- information products is available. Legal protection of these products is very important, as an incentive for the private sector to produce and bring their products to the market. The author conducted a ijudy on this subject. The situation in the Netherlands is quite\different from that in the US, because of a much stronger rof of the government and its branches. But here too there are mdny possibilities for commercial parties to produce geo-informdtion. This will also require a legal frame work to be developed. Literatuur [1] Pluijmers, Y., Protecting Intellectual Property in Private Sector Spatial Datasets. Masters Thesis, University of Maine, 1998. [2] Onsrud, H. J., J. Johnson en J. Winnecki GIS Dissemination folicy: Two Surveys and a Suggested Approach. URISAJournal 1996, volume 8, issue 2. [3] Ravi, Commercialisering van geo-informatie. Rapport no. 97-4, 1997. Zie ook Berends, J., Geo-informatie van de overheif: wat mag dat kosten? Gzo&tsia 1997, no. 6, 7, 8 en 9. [4] Ravi, Auteursrecht op geo-informatie. Rapport no. 94-2, 1994. [5] Hugenholtz, P. B., Gegevens zijn geld waard, maar zijn ze ook beschermd? NGT Geodesia 1993, no. 12. [6] Rietdijk, M. erl J. de Jong, Bescherming van vastgoedinformatie tegen ongeoorloofd gebruik. Oriëntatie op Planologische en Juridische Geodesie, deel 6. Delft: Delftse Universitaire Pers, 1995. [7] Ravi, Bescherming en verstrekking van geo-informatie. Rapport no. 95-6, 1995. [8] „Ronde tafel"Ravi en Bedrijvenplatform over Toegankelijkheid en Commercialisering. VTMatrix, februari 1998, p.ll. [9] Soest, R. W. v^n, Topografische kaarten als auteursrechtelijk werk en databank. Afstudeerscriptie Rijksuniversiteit Leiden, Faculteit der Rechts geleerdheid, 1997. [10] Boer, A. den, Fjet beloofde land van vrije overheids- data. Geodesia 1997, no. 5, p. 202. [11] Dolle, E., Van Afscherming naar Beloning. Afstudeer scriptie TIJ Delft, 1996. 12] Primaat commercialisering overheidsdata moet bij bedrijfleven komen te liggen. Interview met Staats secretaris Kohnslamm. VI-Matrix, september 1997. [13] Ministerie van Binnenlandse Zaken, Naar toeganke lijkheid van overheidsinformatie. Den Haag, 1997. 14] Creativiteit publieke sector niet onderschatten. Inter view met Jaap Besemer in Terzake, nieuwsbrief van het Kadaster, december 1997, p. 6. 379 GEODESIA 1998-9 UjgU'HMK WorldAti'as

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 25