API Borssele en de Westerscheldetunnel BEDRIJFSREPORTAGE Een snelle ruilverkaveling met veel haken en ogen rural planning, Reallocation, profile landinrichting, herverkaveling, reportage Eigenlijk was het niet de Westerscheldetunnel zelf die de aanleiding vormde voor het instellen van een API (aanpassingsinrichting zoals bedoeld in artikel 97 van de Landinrichtingswet). Al lang daarvoor was het gebied rondom het dorp Borssele aangewezen als inrichtings- behoeftig vooral omdat de verkaveling in de loop der jaren sterk was verslechterd en aan verbetering toe was. Ook door verschillende overheidsingrepen in de om geving (de ontwikkeling van het grote industriegebied Sloe en de bekende kerncentrale Borssele) is het gebied zwaar onder druk komen te staan. De komst van de Westerschelde-oeververbinding met zijn toevoertracé dwars door dit agrarisch gebied was de druppel die de emmer deed overlopen en een directe aanleiding voor het provinciebestuur te onderzoeken op de mogelijkheid van herinrichting. De uitkomst hiervan was voor het Ministerie van Verkeer en Waterstaat aanleiding het voortouw te nemen tot de aanvraag in 1996 van een aanpas- singsinrichting om daarmee zoveel mogelijk nadelige gevolgen van de aanleg van de Westerscheldetunnel op te heffen. Het doel was tweeledig: opheffen van de nadelige gevolgen van de Westerscheldetunnel en zijn aanvoertracés; verbeteren van de autonome situ atie, onder andere door het realise ren van een bufferzone tussen het agrarisch gebied Borssele en het in dustriegebied het Sloe. Snelheid troef Dat landinrichtingprojecten soms een lange doorlooptijd kennen, is alge meen bekend. In Zeeland valt dat ove rigens heel erg mee. Meerdere projec ten worden daar binnen een tijdspan- Theo Scheele, redacteur. De gemeente Borsele is in 1970 ontstaan door samen voeging van een aantal dorpen waaronder Borssele. API Borssele is dus naar het dorp genoemd. Het gebied is overwegend agrarisch. ne van tien jaar of minder afgewerkt. API Borssele slaat echter vele records, want er is gewoon geen tijd voor lange procedures: de tunnel komt eraan. Aan de andere kant van de Westerschelde ijs de eerste schop al in de grond gezet (en een stevige) en over een paar maanden gaan de aannemers ook aan de Borsselse kant aan de slag. Geen tijd dus voor geleuter. De ijlings ingestelde landinrichtingscommissie, onder lei ding van de burgepieester van Borsele, ir. J. L. M. Mandos, stortte zich in 19S)7 met veel energie op de uitvoering. Op dit moment is de [plannenmakerij in volle gang. Er wordt volop grond aangekocht, geruild en bedrijven verplaatst. Het zogenaamde Voorontwerp van het plan is bijna gereed en gaat eind 1998 de inspraak in; eind 1999 gaat de uit voering van start. Ook die heeft maar een korte levensduur, want in 2002 moet alles zijn afgerond, inclusief de rente berekening. Er zit duidelijk vaart in, maar toch gaat niet alles van een leien dakje, en zijn er heel wat hobbels te nemen. Dialoogmethode Ir. H. A. Okma, projectmanager van de DLG (Dienst Lan delijk Gebied) en Secretaris van de landinrichtingscommis sie, schetst de gevplgde aanpak sinds de start anderhalf jaar geleden: we kozeh voor de dialoogmethode. Iedereen werd 389 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 35