A nEEm Openbaarheid en inspraak GEODESIA 1998-9 De Karrevelden bij Ellewoutsdijk. Op de agenda van diezelfde vergade ring stond een uitleg over de stand van zaken over het geplande bos van 200 ha. Het leek de uitlegger niet verkeerd eerst nog eens toe te lichten dat dit In juni 1998 is er een terugkoppeling naar de streek geweest en half juli was er een commissievergadering (die al tijd openbaar is). De streek kon daarin aanhoren welke punten van de dialoog werden doorgeschoven naar anderen en welke de commissie zelf zou aan pakken. De Kromme Paardegatsewa- tergang, die door het wegtracé wordt gekruist, was er één van. De kavels ter weerszijden van de nieuwe weg krijgen een erg slechte vorm, waardoor een be hoorlijke agrarische toedeling sterk Varkens hier niet gewenst. wordt belemmerd. Er was een land bouwkundige oplossing bedacht, het boerenmodel genaamd, allemaal rech te lijnen uiteraard waarmee de laatste sporen met het verleden zouden wor den uitgewist. Er was ook een natuur vriendelijk tracé, nogal krom zo op het oog, met veel natuurvriendelijke oe vers. De DLG had er nog een viertal alternatieven bij ontworpen, zodat de vergadering kon kiezen. Slechts zeer node lieten de agrarische leden hun boerenmodel schieten om zich met pijn te scharen achter één van de over blijvende alternatieven, wat volgens de provincievertegenwoordiger een rede lijk alternatief kon worden genoemd. Gebied waar de bufferzone wordt gewenst als scheiding tussen het agrarisch en het oprukkende industriegebied. Deze watergang mag krom blijven. Na de vergadering geeft voorzitter Mandos nog wat achter grondtoelichting. Óver de inrichting van de bufferzone is een hele strijd gevoerd tussen de Rijkswaterstaat, de ge meente Borsele en <jle Provincie Zeeland. Als eindresultaat van deze onderhandeling is 10 miljoen gulden losgepeu terd, die nu al beschikbaar is. Dat is van groot belang om het project te versnellen. Je kunt nu al grond aankopen en voor andere doelen gebruiken dan het bos, bijvoorbeeld om de strook van het wegtracé al vrij maken, bedrijven te ver bos, zijnde een buffer tegen de oprukkende industrie, een oude wens uit de streek was, niet in de laatste plaats uit de landbouw die vaak klaagde over stof, vuil en ziekten in de producten. Hiermee werd de regelmatig terugkerende op merking „wij hebben er niet om gevraagd" bij voorbaat afgezwakt. De inrichting van dit bosgebied gaat 28,5 mil joen gulden kosten (inclusief de bijdrage die DLG en BBL vragen voor hun bemiddeling hierin). Die kosten zullen worden bijeengebracht uit bijdragen van de Provincie, de nv Westerschelde eji, als ze doen wat ze hebben beloofd, ook enkele grote ihdustriejongens. De grondverwerving geschiedt geheel op basis van vrijwilligheid die wordt ge stimuleerd door voor die grond 2 gulden per m2 (dus 20 000 gulden per ha) extra te betalen. De eerste 30 ha is al aangekocht en beschikbaar. I000VARMW o„ hUSStWEh UlÊlfflEfcR? 391

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 37