plaatsen enzovoort. Dit is ook een groot voordeel voor de landbouw, maar de landbouw zelf ziet dat nog niet zo. Daar heerst een diep gewortelde kritiek op aanplanten van alles wat op bomen lijkt. Merkwaardigerwijs is dat be zwaar tegen andere bedreigingen, zoals kassenbouw en in dustriegebied, veel minder. Mandos heeft wel begrip voor de situatie in de streek. Er is al jaren een enorme druk op het agrarisch grondgebruik in dit gebied: het Sloegebied, de kerncentrale, uitbreidingsplannen van de dorpen, de Westerscheldetunnel, compensatie voor uitdiepen van de Westerschelde, glastuinbouw, slibde- pot en vliegasberging voor kolencen trales, windmolenpark en nog veel meer. Het lijkt er weieens op dat de overheid eerst roept: kan het in Bors- sele? En pas daarna in de rest van het land gaat zoeken. Hier zal het tracé van de tunnelweg de akkers door snijden. blijft toch steeds boven de markt han gen. Het „wij hebben hier niet om ge vraagd" keert steeds terug. Er bestaat ook een groot wantrouwen tegen de kosten. Rijkswaterstaat moet alles be talen is de mening en dan bedoelt men ook alle voordelen die bereikt kunnen worden. Een beetje zelfverwijt klinkt door in zijn woorden: ik ben er als gemeentebestuurder onvoldoende in geslaagd de visie over de ruimtelijke ordening van onze streek duidelijk over te brengen, dat hebben we pas de laatste tijd opgepakt. Dat wreekt zich nu. De plaats en functie van het bos als buffergebied tegen de psycholo gische bedreiging van het Sloegebied zijn daarvan een voorbeeld. Het is als bestaand idee in de API ingebracht, maar gaf direct oppositie. Die oppo sitie bestaat nog steeds. Planologie Het tekort aan planologisch begrip van de bevolking is de burgemeester nauwelijks kwalijk te nemen, want dat Gebiedsbeschrijving API Borssele Als voorbeeld van het gebruiken van de beschikbare financiën voor agra rische doeleinden noemt voorzitter Mandos het feit dat er nu al twee bedrijfsverplaatsingen in behandeling zijn. Helaas staat één van die twee in middels wat op de tocht omdat in de juist beschreven openbare vergadering een inspreek-comité zijn grote bezwa ren kwam etaleren tegen de overplaat sing van een varkenshouderij naar hun omgeving. Tegen de boer zelf hadden ze geen enkel bezwaar, wel tegen zijn varkensAlweer een hobbel die moet worden genomen. Het is soms erg moeilijk te scheiden wat wel en niet relevant is voor de landinrichtingscommissie, volgens voorzitter Mandos. Met name de keu ze van het tracé zelf is geheel buiten onze invloedsfeer, maar die keuze Het gebied waarop de API van toe passing is (groot 1960 ha), ligt in het Zuidwestelijk deel van de Zak van Zuid-Beveland en bestaat uit delen van de Borsselepolder, de Ellewouts- dijkpolder en de Kraayertpolder. Het landschap in de Zak van Zuid-Beve land is opgebouwd uit vele poldertjes die in verschillende tijden zijn inge polderd en kenmerkt zich daarom door de aanwezigheid van veel slin gerende dijken die merendeels be groeid zijn met bomen. Een aantal dijken hebben bijzondere waarde door de vaak zeldzame plantengroei en trekken als „bloemdijken" veel aandacht. Tussen de dijken wisselen de akkerbouw-, weiland- en fruitteeltpercelen el kaar af. In het API-gebied is sprake van een meer open structuur, de Borsselepolder kent een rechthoekig patroon van wegen en kavels dwars over de natuurlijke lijnen van het oude krekenstelsel. In de Ellewoutsdijkpolder is elk patroon van de oudheid uitgewist als gevolg van overstroming en herverkaveling. Alleen het noordelijk deel van de API, de Kraayertpolder, heeft de ken merken van het oude land. Het aanzien van het landschap wordt mede sterk bepaald door een opmerke lijk netwerk van hoogspanningsmasten, aan de zuidkant een hoge kale zee dijk en aan de noord-westzij de de silhouetten van de kerncentrale en het in dustriegebied van het Sloe. In het gebied komen 60 agrarische bedrijven voor, waarop hoofdzakelijk ak kerbouw en fruitteelt wordt beoefend. De laatste jaren mag ook de teelt van zwarte bessen zich in belangstelling verheugen. 392 1998-9 GEODESIA Grootschalig polderlandschap net westen ziet u het dorp Borssele liggen Met de omliggende polders is dit tevens het westelijke deel van het grote kerne.iand Borsele. dat Dij de stormvloeden van 1530 en 1532 verdronken is Pas In 1616 werden de schorren door de stad Goes aangekocht en bedijkt Mede door de kaarsrechte wegen structuur en de grote percelen behoort Borssele tot het grootschalig polderlandschap

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 38