is nogal een complex geheel. Het op lossen van de nadelige effecten van de tunnelaanleg gaat niet zomaar, ook niet als je het API noemt. Er moet re kening worden gehouden met de no dige planologische voorwaarden. Met name met de Vinex-nota (vierde nota ruimtelijke ordening extra), waarin het gebied is aangeduid met een „blauwe koers", wat wil zeggen dat daarin een ruimtelijke en economische integratie van verschillende functies wordt voorgestaan (combineren agra rische producten met bepaalde vor men van recreatie, toerisme, natuurbe heer, bosbouw, landschaps- en water beheer). Het Structuurschema Groene Ruimte geeft aan dat het gebied rijp is voor herinrichting of administratieve ruilverkaveling. In het natuurbeleidsplan (NBP) is het gebied aangeduid als kerngebied res pectievelijk natuurontwikkelingsge bied of gebied met hoge landschappe lijke waarden en cultuurhistorische betekenis. De Landschapsnota schrijft voor dat hier de aanwezige, bestaande landschappelijke kwaliteiten behou den moeten worden, terwijl het struc tuurschema Buisleidingen omschrijft dat het bestaande buisleidingnet nog kan worden uitgebreid. Op provinciaal niveau is er nog reke ning te houden met het dit jaar ver schenen streekplan Zeeland waarin de dorpskern van Borssele is aangemerkt als beschermd dorpsgezicht, terwijl de Provinciale nota Ruimtelijk Beleid Landelijke Gebieden het gebied aan geeft als flexibel agrarische ontwikke ling met extra aandacht voor de karre- velden ten westen van Ellewoutsdijk. Verder geven nog het waterhuishou dingsplan, het Zeeuwse natuurbeleids plan, de Provinciale Bosnota en de nota Kerend Tij richtlijnen waarmee rekening dient te worden gehouden. Tenslotte etaleert de gemeente Borsele in zijn Bestemmingsplan Landelijk Gebied de noodzaak van aanleg van het bufferbos van 200 ha. De weg vrijmaken De grondverwerving voor de API ziet er overigens hoopvol uit. Naast de 200 ha die voor het bos nodig is, geeft de „taakstelling" 35 ha voor natuur compensatie, 125 ha voor uitvoering van werken en 50 ha voor compensatie van grond in de strook van de nieuwe weg. Volgens de wet! hebben de mensen die nu hun grond in de strook hebben jiggen, recht op vrije keuze tussen geld of compensatie in grpnd. Het gebied waarin aan grondver werving kan worden' gedaan, is ruimer dan de 1960 ha van de API want de PCfGR (Provinciale Commissie Groene Ruimte) heeft goedgevonden dat deze activiteit zich mag uitstrekken over de hele gemeente Borsele en dat is ruim 10 000 ha. De aanzet voor de tunnelingang aan de zuidkant: hier beginnen straks de boor machines hun werk. Ing. Hans Dekker, projectleider van het Kadaster, is belast met de ruilactiviteiten. Hij kent de mogelijkheden en voor al ook de belemmeringen. Het streven alle gebruik aan één zijde van de weg te realiseren, kan alleen succes hebben als er ruimte wordt gemaakt want die is er nu niet. Aan één kant van het blok Wordt dat belemmerd door het aan te leggen bos. Tussen het bos en de weg is dus geen ruimte. Verder zijn er veel uitruilbelemmeringen, zoals de erfkavels en de boomgaardeh. Hans probeert de problemen op te lossen door vrijwillige kavelruil en slaagt daarin tot hiertoe redelijk omdat er al wat grond beschikbaar is. Deze week kwam de vijfde kavelruil tot stand. Gelukkig zien velen daarvan de voordelen in: men profiteert al vroeg van kavel concentratie en plaatsing dichter bij het bedrijf. Ook voor de commissie is de vroege verplaatsing aantrekkelijk als er fruitteeltkavels mojeten worden vrijgemaakt, want door vroeg te kunnen fierinplanten wordt veel schade voor komen. De strook in het wegtracé probeert Hans vrij te maken door daarin'voorlopig BBL-grond te parkeren. Dan kan het werk in ieder geval doorgaan. Hopelijk duurt het niet lang meer eer er met alle eigenaren overeenstemming is over de verkoop aan Rijkswaterstaat. Hiervoor is een ver eniging van eigenaifen opgericht, die gezamenlijk optreden. Tot op heden is er, nog geen overeenstemming en wellicht komt het tot onteigening. (Inmiddels heeft Rijkswaterstaat bekendgemaakt dat de overeenstemming is bereikt.) Okma wijst in dit verband op een discrepantie van de wet geving. De wetgeving op het gebied van de API loopt niet geheel parallel met die van de grote infrastructurele werken. Dat zou beter op ,elkaar moeten worden afgestemd of in elkaar moeten lopdn. Nu loopt het naast elkaar. De finan ciële regeling van de weg staat nu geheel op zichzelf en om dat het wegtracé zdjf buiten het blok ligt, maakt dat het niet gemakkelijker. 393 GEODESIA 1998-9

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 39