De eerste spade Wie in de avonduren aan het veerdienstloket vroeg: wan neer gaat de laatste boot?, kreeg steevast als antwoord: dat zul jij niet meemaken. Dat er eenmaal een laatste boot zou varen, was tot voor kort, alle discussie over een vaste over- verbinding ten spijt, ondenkbaar. Maar dat is inmiddels achterhaald. De eerste spade is onlangs aan de zuidzijde van de Westerschelde, nabij Terneuzen in de grond gezet. Wat heet spade.Vanaf de noordelijke kanteldijk die is opgewor pen rondom de bouwput waar straks de boorkop de eerste schijven grond weg gaat malen, aanschouw ik samen met Waterstaatscoördinator drs. Pieter van Heteren de activi teiten in de bouwput. De put is al aardig op diepte, 18 m beneden maaiveld en het hele werkterrein heeft een om vang van zo'n 25 ha. De uitgegraven grond is, vermengd met bentoniet als verhardingssubstantie, gebruikt om rondom de put een zwaar en waterdicht dijklichaam te bouwen, waarop nu draglines en kranen allerlei onbestem de verrichtingen uitvoeren, en grote trekkers en karren af De Westerscheldetunnel wordt ge graven tussen Terneuzen en Elle- woutsdijk, en geeft aan de zuidzijde aansluiting op de oost-west verbin ding in Zeeuws-Vlaanderen, de N61, en aan de noordkant op de N254 richting Middelburg en Goes. De tunnel wordt 6,6 km lang. De tunneltoeritten worden gebouwd in kunstmatige poldertjes, omringd door kanteldijken, die moeten voor komen dat de tunnel volloopt bij overstroming van het achterland. Er worden twee boormachines gebouwd, die elk een tunnelbuis gaan boren met een diameter van 11,30 m. Aan de voorzijde van de boormachine wordt grond losgewoeld, en vermengd met water en bentoniet (een soort klei-oplossing). Die specie wordt afgevoerd naar de zuidelijke oever en gescheiden. Water en zand (ca 1,6 miljoen m3) worden weggepompt naar de Westerschelde, het betoniet wordt hergebruikt. De tunnel bestaat uit zo'n 45 000 betonnen tunnelring-elementen die wor den vervaardigd in de ter plaatse gebouwde betonfabriek en per spoor de tun nel worden ingevoerd. Werkschema: Bouwen en opstellen boormachines 1998. Aanvang boorwerkzaamheden: voorjaar 1999. Boortijd: 27 maanden (6 dagen per week, 24 uur per dag). Tunnel gereed: eind 2002. Kosten project, inclusief aanleg aansluitende wegen: ruim 1,6 miljard gul den. De aanleg, het beheer, het onderhoud en de exploitatie geschiedt door de nv Westerscheldetunnel; aandeelhouders zijn de ministeries van Verkeer Waterstaat en Financiën (95%) en de provincie Zeeland (5%). De aan nemerscombinatie KMW (Kombinatie Middelplaat Westerschelde), die be staat uit drie Nederlandse en drie buitenlandse bedrijven, ontwerpt, bouwt en onderhoudt de tunnel nog tien jaar na gereedkomen. 394 en aan rijden om grond aan of af te voeren. Vlak naast de bouwput wordt de laatste hand gelegd aan de bouw van een betonfabriek die de vijfenveer tigduizend betonelementen moet gaan vervaardigen waaruit de tunnelwand zal gaan bestaan; de spoorrails waar over die elementen worden vervoerd, zijn al aangelegd. Het hele terrein blaakt van actie; een blik over het geheel werpend zie je dat alles in beweging is, elke kraan draait, grijpt of schraapt en elke grondkar rijdt of kiept of staat (heel even) stil om weer geladen te worden. De plaats waar het boren zal gaan beginnen, is al een heel eind klaar. Over een paar maanden zullen de boormachines hier worden geplaatst en begin 1999 zullen de eerste meters richting Ellewoutsdijk worden geboord, elke dag twaalf meter verder. Het duurt nog een paar jaar, om precies te zijn zevenentwintig maanden, eer men aan de „overkant" uit de tunnel zal stappen, maar dan moet het wegtracé daar ook klaar zijn en dat betekent dat men daar over een paar maanden ook de schop zal gaan hanteren. De haast van de API Bors- sele is gebaseerd op het strakke tijd schema van de tunnelbouwers en daar zit niet veel rek in. Het bezoek aan de zuidelijke activitei ten geeft een indruk hoe het er over enkele maanden aan de noordzijde zal gaan uitzien. Het gaat nu echt gebeu ren. En er is nog zoveel te doen voor de landinrichtingscommissie, zeker als je alles met behoorlijke inspraak rond wilt krijgen. En daar wil de commissie van API Borssele echt serieus werk van maken. Voorzitter Mandos heeft nog een aantal gedachten over de inrich ting van het grote bos achter de hand. Combineren van natuurcompensatie met bosaanleg, opnemen van zoet waterbassins en gebruik van koelwater van de kerncentrale voor zoet/zout- culturen. Stimuleren van recreatie in het bos, bijvoorbeeld door aanleg van een grote camping, acht hij minder ge slaagd. Dat is meer iets voor Walche ren, daar zijn ze voor het toerisme, wij doen de economie. (Maar volgens mij is dat hetzelfde.) Ook aan de voorbereiding en vrijma king van het tunneltracé moet nog 1998-9 GEODESIA Feiten en cijfers over de Westerscheldetunnel Westerschelde- tunnel

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 40