De Hollandse Cirkel Op 16 juni 1998 verschenen voor notaris mr. C. H. A. Wille te Apel doorn prof. dr. ir. L. Aardoom en mr. J. W. J. Besemer. Vergezeld van ir. A. A. Ph. J. M. baron van Lamsweerde en ir. P. van der Molen verklaarden Aardoom en Besemer namens de Nederlandse Commissie voor Geo desie (NCG) het initiatief te nemen tot de oprichting van een stichting voor de geschiedenis van de geodesie. Met dit initiatief handelde de NCG overeenkomstig een op 4 december 1997 door haar genomen besluit. Dit besluit was gebaseerd op een advies dat de Taakgroep Toekomst van de Ge schiedenis der Geodesie - door de NCG eerder dat jaar ingesteld (Geo- desia 1997 no. 7/8, p. 340) - in okto ber had uitgebracht. Deze taakgroep had als opdracht de mogelijkheden te onderzoeken voor het oprichten van een stichting ter bevordering van de beoefening van de geodetische ge schiedkunde. Het uitgebrachte rap port gaf aan dat er in de Nederlandse geodetische beroepswereld voldoende draagvlak was om tot oprichting van zo'n stichting over te gaan en dat de voorlopig daarvoor benodigde midde len beschikbaar zouden zijn. Potenti ële deelnemers in de eventuele stich ting hadden wel aangegeven dat de programmatische beoefening van de geodetische geschiedkunde mede zou moeten dienen om het hedendaagse en toekomstige vakgebied van de geo desie te presenteren. Met name zou den verzamelingen (het „geodetisch erfgoed") moeten worden geëtaleerd om tegen een historische achtergrond de rol van de geodesie in de samenle- prof. dr. ir. L. Aardoom, namens bet Dagelijks Bestuur van de Nederlandse Commissie voor Geodesie. Het dagelijks bestuur van de stichting, vlnr: Van Lamsweerde, Aardoom, Van der Molen. ving tot uitdrukkingj te brengen. Alleen met een welover wogen, overeengekopren en duidelijke doelstelling zou de stichting van de grond kunnen komen. Naar het oordeel van de taakgroep zou een stichting, zoals beoogd, als algemeen doel moeten hebben: de uitbreiding en verbreiding van cjle kennis betreffende de geschiedenis der geodesie, met nadruk op de Nederlandse beoefening daarvan, zowel hier te lande als elders. De geschiedenis van de beoefening van de geodesie wordt hierbij gezien als: onmisbaar voor een beter begrip van de ontwikkeling van het vakgebied; een belangrijk midjdel om de betekenis van het vakgebied te presenteren. Om dit doel te berejken, zou de stichting onder meer die nen te bevorderen: tracering en beschrijving van het geodetisch erfgoed; aanleggen en onderhouden van verzamelingen van geo detisch erfgoed; ontsluiten en exppseren van het geodetisch erfgoed, zo wel voor wetenschappelijk als educatief gebruik; geodetisch-historisch onderzoek; publicatie van de resultaten van geodetisch-historisch onderzoek; onderwijs in de geschiedenis der geodesie; contacten met andere geschiedkundige disciplines, spe ciaal met die op het gebied van wetenschap en techniek; verstrekking van ihformatie over de geschiedenis der geo desie. De stichting zou zich tevens moeten inzetten voor de ver werving van de metideze activiteiten gemoeide middelen. Dit profiel van de stichting, waarvoor inmiddels de toe passelijke naam „De Hollandse Cirkel" werd gekozen, werd neergelegd in <jle stichtingsakte die op 16 juni ter tafel lag. Naast de NCG treden als deelnemers in de stichting op: Kadaster, Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, Topografische Diepst Nederland, Dienst der Hydrografie, Subfaculteit Geodesie van de TU Delft, ITC, Stichting Geodesia en VNBG. De toetreding van de VNBG is in het bijzonder verheugend omdat daarmee, naast de geodetische (rijks)overheid - pet verzelfstandigde Kadaster daarbij inbegrepen ook Jret particuliere bedrijfsleven, dat al in een ver verleden in Nederland een rol van betekenis had, van de partij is. Vertegenwoordigers van elk van deze negen deelnemers vormer) voorlopig het bestuur: prof. dr. ir. L. Aardoom (NCG, Voorzitter), ing. W.A. van Beusekom (Meetkundige Dienst), ing. W. Eimers (VNBG), W. G. van Gent (Hydrografie), prof.ir. R. Groot (ITC), ir. A. A. Ph. J. M. bafon van Lamsweerde (Subfaculteit Geo desie, penningmeester), ir. J. van der Linde (Topografische Dienst), ir. P. van der Molen (Kadaster en Stichting Geo desia, secretaris). Het bestuur hoopt terzake van algemene geschiedkundige aspecten (documentatie, collectiebeheer, archivering, relaties met wetenschaps- en techniekhistorici) 405 GEODESIA 1998-9 „Hollandse cirkel" is een 19e-eeuwse benaming van een hoekmeetinstrument dat werd uitgevon den door de Hol landse landmeterjan Pieterszoon Dou (1573-1635) en dat werd beschreven door ing. H. C. Pouls (Geodesia 1979, p. 294-304). Op voorstel van drs. L. C. Palm, lid van de Taakgroep Toe komst van de Ge schiedenis der Geo desie, is deze bena ming gekozen voor de stichting.

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 51