3 daarbij altijd meer informatie nodig dan we zelf kunnen verzamelen. Dus dat leidt tot de grote vraag: Waar ha len we de geo-informatie vandaan? Op deze avond wil de rayoncommissie Zuid-Holland deze vraag met u be handelen vanuit het perspectief van de overheid. Ir. Chr. Nelis zal laten zien welke informatie de gemeente Dor drecht verzamelt, en waar alle infor matie vandaan komt. Hij zal ook in gaan op belangrijke zaken als kwali teit, actualiteit, en zal zich daarbij con centreren op de administratieve gege vens die de gemeente Dordrecht nodig heeft. Z. C. Vonk gaat in op het verza melen van geo-informatie door het Hoogheemraadschap van de Alblasser- waard en de Vijfheerenlanden. Voor het beheer van ons water is veel infor matie nodig en vooral ook veel kaart materiaal. Hij zal daarom vooral in gaan op het verzamelen van de geo metrische gegevens. Daarbij is duide lijk dat het waterschap niet alles zelf zal kunnen meten, maar ook veel ex terne gegevens gebruikt. Voor geome trische gegevens zijn kwaliteit en ac tualiteit minstens zo belangrijk als voor de administratieve gegevens. Na afloop is er ruim gelegenheid om onder het genot van een drankje met elkaar na te praten. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het ITC-ge- bouw in Delft, Kanaalweg 3. De zaal gaat al om 19.30 uur open en de koffie staat klaar. Aanmelding bij: Paul van Schelt, tele foon (0174) 41 41 91 of bij één van de andere rayoncommissieleden. Op 23 juni 1998 ontvingen vijftien langdurig werklozen uit handen van wethouder Pierre Heijnen van de ge meente Den Haag het certificaat waar mee de acht maanden durende op leiding tot landmeter werd afgesloten. De meesten hebben inmiddels een baan in die branche gevonden, varië rend van assistent-landmeter tot com puter-operator. De aanleiding tot de opleiding was het verzoek van werkgevers in de regio Haaglanden, die te kennen gaven gro te behoefte te hebben aan landmeters omdat in de Randstad de komende 2 Promotie jaren veel meetwerk te verwachten is, bijvoorbeeld aan trajecten voor de Ho ge Snelheids Lijn en andere infrastruc turele werken. Daarnaast hebben energiebedrijven steeds meer behoefte om hun installaties, kabels, leidingen, lantaarnpalen en andere attributen op kaarten en in digitale vorm beschik baar te hebben. Al voordat de oplei ding begon, heeft een groot aantal be drijven de intentie uitgesproken opge leide kandidaten te zullen aannemen als landmeter. Het opleidingsproject is een samen werkingsverband tussen de Haagse Dienst Sociale Zaken en Werkgele genheidsprojecten, en het opleidings instituut Technicom Opleidingen uit Rotterdam. Voor het uitvoeren en cer tificeren van de mbo-cursus is Scutos uit Utrecht aangetrokken alsmede des kundigen van enkele landmeetkundi ge bedrijven. De instroom-eis voor de cursus was een afgeronde opleiding mbo-tech- niek. Het theoretisch eindniveau be stond uit delen van het mbo-diploma Geodesie, met de nadruk op praktijk en sociale vaardigheden. Van de deel nemers had de helft een niet-Neder- landse nationaliteit met hbo- dan wel academische vooropleiding. Als on derdeel van de cursus zijn extra taai en computerlessen (Autodesk, Micro- Station en TopCAD) ingezet. Boven dien is een cursusdeel ontwikkeld, dat leidde tot het Technicom-certificaat „Bouwnieten", bestaande uit actuele theorie mbo- en hbo-bouwkunde, eveneens gekoppeld aan praktijkoefe ningen. Het theoretisch bijscholingstraject nam honderdzestig dagen in beslag, aansluitend volgde een periode van tachtig dagen praktijkstage. Om voor het reguliere mbo-diploma Geodesie in aanmerking te komen, zullen de cursisten zelf aanvullende studie en ac tie moeten ondernemen. Opgemerkt werd dat er in de facilitai re sfeer een grote mate van medewer king werd gevonden bij landmeetkun dige bedrijven binnen en buiten de VNBG. De belangstelling van die be drijven vindt zijn oorzaak vooral in de grote behoefte aan geschoold land meetkundige personeel, een behoefte die in de nabije toekomst alleen maar groter wordt, waardoor in deze bran che personele problemen dreigen te ontstaan. De reguliere opleidingsinsti tuten leveren nog steeds te weinig geo detisch geschoolden af. Een dringende oproep aan de VNBG en aanverwante De gelukkige geslaagden. 412 1998-9 GEODESIA Langdurig werklozen opgeleid tot landmeter

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 58