Mini-serie Landinrichting (6) Een kennissysteem voor herverkaveling rural planning, reallocation, system description landinrichting, herverkaveling, systeembeschrijving De wereld wordt ingewikkelder. Landinrichting onder vindt hiervan de gevolgen. Kan een kennissysteem herverkavelen behulpzaam zijn om de toenemende complexiteit van de belangenafweging te beheersen? Waarschijnlijk wel; gebruik van kennis- en systeem agenten biedt hiertoe mogelijkheden. Herverkavelen is een ingewikkeld pro ces, onder meer vanwege de complexi teit van het in te richten object, de multifunctionaliteit van het potentiële gebruik van de grond en de dynamiek van de maatschappij. Bovendien be vindt dit proces zich in een probleem veld dat wordt gekenmerkt door het toepassen van algemene wettelijke regels op individuele gevallen. Dit im pliceert een belangenafweging. Het proces moet derhalve worden afge stemd op; de randvoorwaarden die aan het ob ject worden ontleend, respectievelijk aan de ontwerpbeschrijving worden gesteld; de verwevenheid van de belangen; de gevolgen van de dynamiek. Tussen het herverkavelingsproces en de bij herverkavelen betrokken be langhebbenden en instanties bevindt zich de herverkavelaar als de essentiële intermediair. De rollen die de herver kavelaar uitoefent, zijn te onderschei den in adviseur, ontwerper en project leider. Voor het vervullen van deze rollen is deskundigheid van de her verkavelaar vereist, terwijl persoonlijke aspecten zijn functioneren beïnvloe den. Te constateren is dat de laatste jaren veel ervaren medewerkers het Kadaster hebben verlaten, terwijl bo- ir. M. P. Moolenaar, werkzaam bij bet Kadaster te Apeldoorn. vendien het opdoen van ervaring wordt beperkt door ver minderingvan het aahtal landinrichtingsprojecten. Belang rijk onderdeel in de 'uitoefening van de rollen is ook het verantwoorden van cjle resultaten van herverkavelen naar belanghebbenden. Hiervoor bieden de huidige systemen onvoldoende ondersteuning. De genoemde problemen zijn waarschijnlijk op te lossen door middel van een j kennissysteem en hierop toegespitste scholing. De functie van zo'n kennissysteem is onder steuning bij het expljiciet maken en de transformatie van eisen, advisering aangaande de belangenafweging, verant woording van de beweegredenen bij de belangenafweging en het op snelle wijzp aanpassen van de kennis die in het systeem beschikbaar is. Voor de vastlegging van kennis en het aanprijzen van ^en kennissysteem in plaats van een verzameling losse gereedschappen is gekozen omdat in het kennissysteem accumulatie van kennis optreedt; hiermee wordt tevens de kennjserosie tegengegaan. Centraal is gene rieke kennis beschikbaar. Per project wordt specifieke kennis toegevoegd, Jdie eventueel tot generieke kennis promoveert. Tevens word t het bewaken van de objectiviteit en de consistentie van de belangenafweging verbeterd. De opzet van een kennissysteem vereist een grondige ana lyse van alle aspectep van herverkavelen. Deze analyse is in het kader van het promotie-onderzoek „Kennis aan her verkavelen" uitgevoerd op een groot aantal aspecten van het object: de eisen, de handelingen, de herverkavelaar en de architectuur van een kennissysteem. Zie tabel 1 voor een overzicht van een deel van deze aspecten. Op basis van de analyse is een kennissysteem te ontwikkelen. Dit moet nog gebeuren. In dit artikel wordt een klein stukje van de analy se getoond, met nadfuk op het handelen, niet op het object en de eisen die daaraan worden gesteld. Eerst wordt het herverkavelingsproces in zijn omgeving geplaatst. Daarna wordt het ontwerpen uitgewerkt. Tot slot volgt een be schrijving van een mogelijke opzet van een kennissysteem. 363 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN M. P. Moolenaar, Kennis aan herverka velen. Academisch proefschrift in voor bereiding.

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 9