A mooie opgaande erfbeplanting (fig. 3 en 4). Bij deze recent uitgevoerde visualisatie is met succes de bomenbibliotheek van wintervormen gebruikt. Het is daarmee mogelijk om een nieuwe boerderij realistisch weer te geven, half verscho len achter een nieuwe bosaanplant, die mooi verweven is met de bestaande beplanting. Alles wat op de foto is ge tekend, komt rechtstreeks uit de objectendatabase. De nieuwe gebouwen zijn in de toposcopische database inge voerd als 3D-punten en -lijnen. De locaties zijn overge nomen uit de plattegrond en de hoogtegegevens zijn inge voerd aan de hand van de bouwtekeningen van de archi tect. De bomen zijn eenduidig beschreven met een code van acht letters, de locatie, de grondhoogte en de eigen hoogte, en kunnen zowel in zomer- als wintervorm worden weergegeven. In de toposcopie-programma's kunnen gemakkelijk 2D- topografische bestanden worden ingelezen. Deze kan men 3D maken door gegevens in te voeren van een bestaande hoogtelij nenkaart of door zelf metingen te verrichten met de toposcoop. Vaak zijn kleine hoogteverschillen bepalend voor een landschappelijk ontwerp, zeker in een gebied met Fig. 5. Het bestaande landschap. Fig. 6. Toposcopische visualisatie van een ontwerp. veel water. In het volgende voorbeeld is weergegeven hoe het landschap ten oosten van Hengelo zonder veel graaf werk zou kunnen veranderen als men een beek weer zijn oude loop terug zou geven en men in staat is om het water peil tot een bepaald niveau te verhogen (fig. 5 en 6). Voor deze visualisatie voor de Dienst Landelijk Gebied is de geleidelijk oplopende nieuwe beekoever als een serie aan eengeschakelde hoogtepunten ingevoerd. Deze zijn in perspectief over de foto getekend en daarna met fotomani pulatietechnieken „gevuld" met water. Er is een aantal nieuwe bomen toegevoegd, die vanuit het programma TopoScope automatisch geschaald zijn en rechtstreeks op de foto zijn getekend. Daarbij is de bibliotheek van zomer- vormen van bomen gebruikt. Toepassingen in architectuur en stedenbouw De toposcopie kan op verschillende manieren worden toe gepast in de architectuur en de stedenbouw. Men kan de dimensies van een ontwerp (of een bestaand gebouw, dat men heeft opgemeten met toposcopische fotometingen) beschrijven als 3D-punten en -lijnen of als 3D-polygonen. Fig. 7. Foto van de bestaande situatie. Een lijnenperspectief kan in het topo- scopieprogramma worden opgezet aan de hand van een plattegrond van het nieuwe gebouw en hoogtematen, die bijvoorbeeld kunnen worden afgele zen van 2D-aanzichten. Men kan het vanuit Topo Scope heel gemakkelijk inlezen en inkleuren in een fotomani pulatieprogramma. Het inpassen van een nieuw flatgebouw in de bestaande omgeving is daarvan een voorbeeld (fig. 7, 8 en 9). Voordelen ten op zichte van andere visualisatietechnie ken zijn: het ontwerp hoeft niet volledig 3D te worden getekend; het nieuwe gebouw kan met de nauwkeurigheid van het landmeten in de foto worden geplaatst; de bestaande omgeving hoeft niet 3D te worden beschreven; bomen kunnen automatisch vanuit de database fotorealistisch op de vi sualisatie worden getekend; een toposcopische visualisatie is al tijd heel herkenbaar. 432 1998-10 GEODESIA Toposcopie als alternatieve renderingtechniek

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 10