A Bestaande situatie. Visualisatie met de geluidswal. De voorbeelden in fig. 11die gemaakt zijn in opdracht van Fig. 11. de Rijkswaterstaat, hebben betrekking op een knelpunt langs de toekomstige A50 in de buurt van Son. Verdere ontwikkelingen Toposcopische foto's hebben een directe relatie met een plattegrond en horen daarom thuis in een GIS-omgeving. Wat dat betreft sluiten we ons van harte aan bij [7]. In tegenstelling tot andere 3D-visualisatieprogramma's met geheugen- en harddiskverslindende renderingtechnieken slaat de toposcopie de ruimtelijke gegevens op in Microsoft Access databestanden, die voor het gemiddelde project nog op een ouderwetse floppy passen. Dat is een niet onbelang rijk voordeel. Het is namelijk bekend dat men bij het in beeld brengen van bijvoorbeeld een hogesnelheidslijn vaak kampt met het probleem dat slechts kleine stukken tegelijk gevisualiseerd kunnen worden, omdat anders de bestanden te groot worden. Bij de toposcopie worden foto's apart op geslagen. In het programma kunnen er twee tegelijk wor den ingelezen voor visualisaties en fotometingen, en is er nooit sprake van overmatig grote grafische bestanden. In de komende tijd zal vooral aandacht worden besteed aan het gemakkelijk toegankelijk maken van toposcopische ge gevens in GIS-programma's. Het gewenste eindbeeld. time" ruimtelijk beschreven worden door gevel-elementen te digitaliseren in één toposcopische foto. Omdat de nauwkeurigheid van het landmeten wordt overgebracht op het fotografi sche beeld en gebruikgemaakt wordt van normale of digitale camera's met een kleurenfilm, zijn toposcopische foto's bij uitstek geschikt voor hoog waardige en betrouwbare visualisaties van ruimtelijke ontwerpen in de be staande omgeving. Het nemen van de foto's kan goed worden gecombineerd met een normale landmeetkundige in meting. Landmeetbedrijven kunnen daarom gemakkelijk hun dienstverle ning uitbreiden met het nemen van toposcopische foto's voor ruimtelijke ontwerpers. Toposcopie, system for integration of surveying and photo-visualization Toposcopie is a new method for design and visualization, combitting surveying techniques and photographic images and design drawings. Data capture is done with a leveling instrument or ta- cheometer, combined with a photo or vi deo camera. By determining the position of the instrument and some points visible in the photo, the surveying geometry is used to calibrate the photo image. With special software the design drawings and photos can then be combined, e.g. by automatically generating a perspective of a building design in the photo image of the existing landscape. The images can be used to visualize the effects of planned buildings and infrastructure and measures can be taken from the photos. The method is successfully ap plied in town- and landscape-planning, architecture and environmental effect studies. Toposcopie in combinatie met video Fig. 12. De programmatuur is nu zo ver ontwikkeld dat de topo- Toposcoop scopie ook met video kan worden bedreven. Dat biedt met video. fantastische mogelijkheden. Het is bij voorbeeld heel gemakkelijk uitvoer baar om in een videofilm een bestaand beeld te laten overvloeien in een visua lisatie van een nieuwe situatie en het is ook mogelijk gebleken om een topo scopische visualisatie te combineren met bewegende beelden. In de toe komst zult u hier zeker nog meer van zien. Conclusie De toposcopie is een nieuwe foto- grammetrische inwinningstechniek. Bestaande gebouwen kunnen „real 434 1998-10 GEODESIA Toposcopie als GIS-applicatie Summary

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 12