richting bij uitstek geschikt is om al lerlei ruimtelijke doelstellingen te rea liseren. Opbouw Rapport Herijking landinrichting Het Rapport Herijking landinrichting tweede fase kent een viertal hoofdstuk ken, te weten: inleiding; positionering; resultaten; implementatie van de verbeterin gen. In de inleiding wordt de relatie met belangrijke maatschappelijke ontwik kelingen gelegd, terwijl het tweede hoofdstuk kort weergeeft hoe landin richting eenvoudiger en sneller, flexi beler en meer gebiedsgericht zal wor den gemaakt. In het derde hoofdstuk zijn de in de eerste fase aangegeven deelprojecten deels terug te vinden in de paragraafindeling: 3.1. verbreding; 3.2. vereenvoudiging en versnelling; 3.3. flexibilisering; 3.4. imago en communicatie. Het vierde hoofdstuk geeft tenslotte aan hoe imago en communicatie kun nen worden verbeterd, dat veranderin gen in gedrag en werkwijze nodig zul len zijn en ook wijziging van wet en regelgeving noodzakelijk zal zijn. Ove rigens blijft dit hoofdstuk nogal op de vlakte omdat nog een nadere uitwer king moet plaatsvinden omtrent de consequenties voor de stand van de financiële verplichtingen. Ervan uitgaande dat de lezer met de hoofdlijnen van de huidige landin richtingsprocedures bekend is (wel licht verfrist door lezing van de eerdere bijdragen aan deze mini-serie), zal ik de genoemde vier paragrafen één voor één doorlopen, waarna ik inga op de vraag hoe een en ander geïmplemen teerd is of zal gaan worden. Ik eindig met een korte slotbeschouwing. Verbreding De minister acht verbreding van de in zet van landinrichting van groot be lang teneinde een bijdrage te kunnen leveren aan een belangrijke opgave voor komende jaren: de versterking van de economische structuur onder gelijktijdige versterking van de ruimtelijke kwaliteit en leefbaarheid van de omgeving [12]. Het her ijkingsrapport noemt een groot aantal voorbeelden. Zo wordt de realisering van grote infrastructuur genoemd, waarbij wordt aangegeven dat ook de grond onder het tracé in het landinrichtingsproject zou moeten worden opgeno men. Ook bij het realiseren van milieudoelstellingen biedt het landinrichtingsproces als instrument mogelijkheden. Gedacht kan bijvoorbeeld worden aan bodemverontreini ging, waarbij sanering in landinrichting kansen biedt voor werk met werk. Wel is het daarbij zo dat de sanering veel zogenaamd exogeen geld behoeft (geld van buiten het land inrichtingsbudget). Van oudsher biedt landinrichting al goede mogelijkheden voor het oplossen van aan water ge relateerde problemen. De combinatie van grondverwer ving/ruil en inrichtingsmaatregelen biedt aan waterschap pen de kans om bijvporbeeld natuurvriendelijke oevers te realiseren of om de relatie tussen functiewijzigingen en be heersing van oppervlakte- en grondwater te garanderen. Verder is er behoefte aan meer integrale plannen op het raakvlak van stedelijke en landelijk gebied. Landinrichting kan bijdragen aan verwezenlijking hiervan, doordat grond kan worden geruild en doordat de systematiek van landin richting mogelijkheden biedt voor de kostendoorrekening aan de voordeel-hebbenden. Onder het kopje functies in het landelijk gebied wordt ingegaan op de agrarjsche en recreatieve sectoren en op na tuur, landschap en cultuurhistorie. In de agrarische sector zal de komende jaren een snelle aanpassing noodzakelijk zijn, die waarschijnlijk zal leiden tot schaalvergroting, extensivering en flexibilisering van het grondgebruik. Een uitgeklede herverkaveling kan hierbij bijdragen aan het snel realiseren van veranderingen in grondeigendom en -gebruik. Voor de recreatieve sector kan landinrichting bij dragen aan een betere toegankelijkheid en vergroting van de belevingswaarde Van het gebied. Hoewel natuur, land schap en cultuurhistorie zich niet door dynamiek ken merken, kan landinrichting middels functiewijziging en subsidiëring bijdragen aan vergroting, versterking en verbe tering van deze waarden. Het herijkingsrapport noemt (in navolging van de nota „Dynamiek en vernieuwing nog wel plattelandsvernieu wing, maar geeft aan dat het hier om een vorm van gebieds gericht beleid gaat, die van een andere orde is dan boven genoemde thema's, plattelandsvernieuwing, of een andere vorm van gebiedsgericht beleid, vormt hierbij het „doel", waarvoor landinrichting als „instrument" bij de realisering kan worden gebruikjt. Uiteraard kan het instrument land inrichting, als eenmaal tot inzet ervan is besloten, zelf wel weer een integratiekader vormen voor gebiedsgewijze pro cessen. Kort gezegd geeft het rapport nog eens aan, aan hoeveel zaken landinrichting kan bijdragen. Daarbij moet landin richting zich wel in) zoverre bescheiden opstellen, dat het een instrument is (of liever een gereedschapskist met ver schillende deel-instrumenten) dat wordt ingezet om ge- 439 GEODESIA 1998-10

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 17