biedsgericht (of andersoortig) beleid te realiseren. Hoe nu die herijkte gereedschapskist er moet uitzien, volgt hier onder. Vereenvoudiging en versnelling In het herijkingsrapport is een vijftal uitgangspunten ge formuleerd voor het realiseren van vereenvoudiging en ver snelling: verminderen van het aantal formele besluitvormings momenten in de wet; aansluiting zoeken bij de procedures uit de Algemene wet bestuursrecht (Awb); concentreren van beroepsmogelijkheden tegen het be sluit tot landinrichting en het landinrichtingsplan en beperken van beroep tot één instantie; bevorderen dat in het kader van de landinrichting geno men besluiten bij overige benodigde besluiten worden gerespecteerd en dat de afweging niet wordt herhaald; handhaven van de rechtsbescherming van grondeigena ren/gebruikers. Hoeveel korter de procedures hiermee worden, is niet een duidig vast te stellen. Dat hangt sterk van de aard van het project en vooral van bestuurlijke wil en daadkracht van provincies (en andere betrokkenen) af. Het zal duidelijk zijn dat kleine, eenvoudige projecten sneller kunnen ver lopen dan gemiddeld. Vooral ook omdat daarvoor een extra eenvoudige voorbereiding wordt voorgesteld, waarbij niet eens een landinrichtingsplan hoeft te worden gemaakt. Overigens kan het ook nu al snel zoals wel is gebleken uit verschillende ruilverkavelingen-met-een-administratief- karakter (RAK's) in Zeeland of uit het Drentse voorstel ,,Het mes erin" [13]. Het onderscheid tussen de landinrichtingsvormen ruil verkaveling, herinrichting en aanpassingsinrichting is in de praktijk niet opportuun, en kan dus vervallen en vervangen worden door een modulaire opbouw van deel-instrumen- ten. De belangrijkste deel-instrumenten zijn te zien in schema 1. In ieder project kan men dan op grond van de problematiek van het gebied een aantal modules benutten. De inzet van modules wordt in de projectnota bij de start Schema 1. Voorbeelden van inrichtings instrumenten die op verschillende tvijze gebruik maken van combinaties van modides (bewerkt naar schema in Rapport Herijking land- i n richti m", 1998, p. 14). hhh WÊÊm^wmm wêêëêêë WftÊÊÊ hm— HBH van de landinrichting verwoord. De uiteindelijke beslissing over het pro ject en de inzet van modules daarbij ligt in handen van Gedeputeerde Sta ten (GS). GS kan daarbij besluiten ol al dan niet een stemming onder de grondeigenaren/gebruikers zal worden gehouden. Overigens zal de ruilver kaveling bij overeenkomst (ook wel „kavelruil") ook als zelfstandige vorm blijven voortbestaan, maar ook als mo dule kunnen worden ingezet. In de projectnota wordt ook aange geven of er al dan niet een landinrich tingsplan wordt gemaakt. Voor be paalde soorten projecten kan dit tot een forse vereenvoudiging van de pro cedure leiden, waarbij de herverkave ling niet langer wordt opgehouden door het uitvoeringstempo van het hele landinrichtingsplan. Herverkave ling als zelfstandige module kan zo een alternatief vormen voor de vrijwillige kavelruil. Het gaat hier om een soort verder vereenvoudigde RAK's, die vooral voor de landbouw van groot be lang zijn. Men zou er zelfs de door onder andere prof. De Haan begin jaren tachtig voorgestelde vijfde vorm van landinrichting in kunnen zien. Het in de praktijk toch al niet ol nau welijks gebruikte landinrichtingspro- gramma wordt uit de wet geschrapt, evenals de verplichting om bij de voor bereiding van het landinrichtingsplan de formele fase van het voorontwerp te doorlopen. Wordt er een landinrich tingsplan gemaakt, dan volgt bij de vaststelling daarvan het besluit tot landinrichting. Wordt zo'n plan niet gemaakt, dan volgt het besluit bij de vaststelling van de projectnota. Het landinrichtingsplan of de projectnota vormt de (inhoudelijke) basis voor de uitvoering. Hiertegen wordt vol be roep in één instantie (de Afdeling Be stuursrechtspraak van de Raad van State) opengesteld. Het begrenzingenplan en het plan van tijdelijk gebruik worden als zodanig afgeschaft. De inhoud van het begren zingenplan zal worden verdeeld over het landinrichtingsplan (wat betreft de openbaarheid) en het plan van toede ling (wat betreft de overdracht van grond). Toewijzing van beheer en on- 1998-10 GEODESIA Modulaire opbouw i.p.v. landinrichtingsvormen MODULEN start landinrich- besluit stemming herver- tingsplan GS kaveling inrichting kavelruil water- grondver- beheersing werving INRICHTINGSINSTRUMENTEN complexe landinrichting vereenvoudigde herverkaveling landinrichting zonder herverkaveling kavelruil plus A2-plus Planvorming

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 18