1; I «4^ Het rapport geeft een overzicht van een aantal instrumen ten om grond te verwerven, waarbij het duidelijk is dat een grotere zekerheid dat de grond daadwerkelijk (en op de juiste plaats) kan worden verworven, gepaard gaat met hogere kosten. Ook hier zal een belangrijke factor bij het al dan niet slagen van de beoogde versnelling zijn gelegen in de tijdige beschikbaarheid van voldoende geld. Ook dient er meer duidelijkheid te komen over de gewens te aankoopstrategie van DLG. Ook hierbij dient de aanstu ring te komen van het Rijk en de provincies. Voorgesteld wordt om daarvoor voor verschillende gebieden Aankoop Strategie Plannen (ASP) te ontwikkelen. Zo'n plan bevat de begrenzingen van het aankoopgebied, de taakstelling voor grondverwerving, een grondmarktanalyse en de ver wervingsstrategie. In deze plannen kan al op basis van het Voorbereidingsschema of het IMP worden aangegeven of met vervroegde grondverwerving wordt begonnen. Flexibilisering Schema 2. Procesmatig werken binnen marges (bewerkt naar schema in Rapport Herijking land inrichting", 1998, p. 22). Het herijkingsrapport geeft aan dat de huidige wet meer mogelijkheden voor flexibiliteit kent dan in de praktijk worden benut. Door introductie van de hierboven beschre ven modulaire werkwijze ontstaat er nog meer ruimte voor flexibiliteit. Flexibiliteit moet er trouwens niet toe leiden dat er vagere plannen worden opgesteld. De doelstelling moet juist helder zijn, zodat er bij de uitvoering gefaseerd kan worden gewerkt. Ook moet het mogelijk zijn om voor een meer sectorale of functiegerichte aanpak te kiezen bij de uitvoering van plannen. De keuze voor een integrale (multifunctionele) benadering mag geen automatisme meer zijn, maar komt alleen aan de orde als de noodzaak daarvan duidelijk is. Om deze flexibiliteit daadwerkelijk te bereiken, wordt voorgesteld om mogelijk te maken dat: de samenstelling van de LC's wordt afgestemd op de si tuatie in het gebied; 442 de LC's met meer gefaseerde plan nen en planuitwerkingen gaan wer ken; een landinrichtingsplan in delen wordt voorbereid en vastgesteld. Ook moet het mogelijk worden om voor verschillende delen van het ge bied verschillende modules in te zet ten op basis van de uitwerking van een globaal plan; het landinrichtingsplan tot het mo ment van tervisielegging van het ruilplan kan worden gewijzigd of in getrokken; op basis van instemming van alle betrokkenen, vooruitlopend op de vaststelling van het plan, planonder delen bij voorrang worden uitge voerd. Ook wordt een meer procesmatige aanpak als wenselijk gezien. Deze ken merkt zich door gelijktijdig denken, doen en communiceren. Dit betekent dat stap voor stap, van globaal naar concreet wordt gewerkt naar een com pleet resultaat. Bij landinrichting houdt dit in dat de eerste jaren onder handelingen op doelstellingenniveau plaatsvinden, waarbij op basis van (vooral provinciale) beleidsplannen en de wensen uit de streek tot een raam plan wordt gekomen, dat uiteindelijk uitmondt in de projectnota landin richting, wanneer voor die vorm wordt gekozen. In de daaropvolgende jaren wordt onderhandeld op project niveau, waarbij middels de inzet van landinrichtingsmodules een eindresul taat wordt bereikt. Dit eindresultaat ligt echter niet op voorhand volledig vast, maar zal wel binnen bepaalde marges uitkomen, zoals in schema 2 is aangegeven. Hier in kan men ook een meer gebiedsge- wijze aanpak zien, waarbij in een raamplan de beleidsplannen en de wensen uit de streek voor dit gebied zijn uitgewerkt, en waarbij wordt aan gegeven welke instrumenten zullen worden ingezet voor het realiseren van welke doelstelling. Wordt ervoor ge kozen om het instrument landinrich ting in te zetten, dan is het vervolgens aan de provincie om daarover middels een projectnota te beslissen. In die no ta wordt aangegeven welke (deel-)- instrumenten (modules) zullen wor den ingezet. 1998-10 GEODESIA Herziene werkwijze na ca. 1-2 jaar afsluiting na 10 jaar beleidsplannen MgrÉ (provincie) projectnota landinrichting wensen streek H raamplan inzet van landinrichtingsmodules marges in eindresultaat voor de landinrichtings commissie instellen landinrichtingscommissie door GS onderhandelen onderhandelen op doelstellingenniveau op projectenniveau

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 20