Kaarten voor verkeersmanagers Verslag van een pilot bij de Rijkswaterstaat geo-information engineering, visualization, applications keywords geo-informatievoorziening, visualisatie, praktijk trefwoorden Drukker verkeer en vollere wegen vragen om maat regelen waarmee de capaciteit van de wegen zo goed en veilig als mogelijk wordt benut. In het kader van dynamisch verkeersmanagement (DVM) wordt gepoogd nieuwe middelen en maatregelen te ontwikkelen. Eén van de middelen is een actueel overzicht van het verkeer en de weg, eenvoudig in kaart gebracht. Dit artikel doet verslag van een pilot waarin is nagegaan hoe een kaart voor verkeersmanagers er zou kunnen uitzien en hoe deze te produceren is. Het verkeer op de snelweg vraagt om een vlotte en veilige afwikkeling, iets wat in stedelijke agglomeraties steeds moeilijker wordt bereikt. De toene mende vertraging en hinder hebben grote gevolgen voor een toenemend aantal mensen en bedrijven. Nu oplos singen door uitbreiding van de infra structuur uitgeput raken, ontstaat steeds meer behoefte aan verkeersma nagement, gericht op de verplaatsing die de weggebruiker wil maken. Verkeersmanagement is het optimali seren van het veilig gebruik van de beschikbare infrastructuur. Daartoe wordt de weggebruiker op de eerste plaats statische informatie aangebo den, zoals verkeersborden, belijning en markering of reisadviezen. Op de tweede plaats volgt dan dynamische informatie zoals verkeersinformatie op de radio, verkeersborden op matrix- borden boven de weg of route-infor matie op panelen langs de weg. Ten derde zijn er de hulpdiensten die op treden bij incidenten. Voor de laatste twee activiteiten, het verstrekken van dynamische informatie en incident- management, zijn en worden tal van J. P. M. M. Vis, RWS Adviesdienst Verkeer en Vervoer (A W), co-auteurs H. P. M. Ticheloven, voorheen Oranjewoud bv Bouw Infra en C. M. Sliepen, Carto bv. systemen voor dynamische verkeersbeheersing ontwikkeld. Van belang is dat de operator achter het verkeersmanage- mentsysteem over een real-time representatie van het ver keer op de snelwegj beschikt. Omdat de operator in een centrale nu veelal slechts overzicht van de statusinformatie van verschillende systemen heeft, is de pilot OSS-Kaart ontstaan. Het OSS, Operator Support System, wil voor het verkeersmanagement een geïntegreerd overzicht van het verkeer en de weg met omgeving ter beschikking stellen. De operator zal daartoe onder meer een, deels gestileerde, kaart van het te beheren gebied moeten kunnen raadplegen om snel en eenvoudig taken als identificeren, beoordelen en uitvoeren van maatregelen te kunnen verrichten. Het door AW opgezette pilot-project is bedoeld om de haal baarheid van automatische productie van deels gestileerde kaarten te verkennejr. Het pilot-project is uitgevoerd in een samenwerkingsverband van verschillende bedrijven: Oran jewoud (geo-inforn|atie verkeerskunde), Carto (infor matietechnologie), ySB (database-technologie), Tenet UK (software automatische kaartproductie), Informaat (ge bruikseisen ergorlomie) en EDS (systeembeheer). Gebruikseisen De taken van de verkeersmanager zijn met dynamisch ver keersmanagement volop in ontwikkeling, maar duidelijk is wel dat er behoefte is aan meer samenhang, zowel in de benadering van de Verschillende systemen als van de ver schillende gebieden. De eerste samenhang, ook wel func tionele integratie gènoemd, vraagt om het samenbrengen van verschillende deelsystemen op een scherm met een gebruikersinterface [waarmee het verkeer en het wegennet vanuit verschillendb perspectieven kunnen worden be keken. Functionele [integratie vereist een kaart die de ver schillende thema's,: die bij verkeersmanagement een rol kunnen spelen, afzonderlijk of in samenhang in beeld kan brengen. De tweede samenhang, laterale integratie ge noemd, betekent dat er over de grens van het (beperkte) beheersgebied van een regio heen gekeken moet kunnen worden naar de omgeving. Laterale integratie vereist lands- 447 GEODESIA 1998-10

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 25