dekkende kaarten, die zowel in detail op het niveau van de rijstrook als globaal op het hoofdwegen-niveau, het verkeer en de weg zonder hinder van regiogrenzen in beeld kunnen brengen. Beide vormen van integratie en de taken die een operator moet kunnen uitvoeren, vereisen een zekere mate van stile ring om op de in principe beperkte ruimte van een beeld scherm een zo groot mogelijk gebied in een bepaalde mate van detail weer te kunnen geven. Ondanks stilering dienen dynamische objecten in de verschillende kaarten op de juis te plaats te kunnen worden getoond en moeten van locaties op een beeldschermkaart ook de geografische coördinaten kunnen worden bepaald. Kortom, voor drie niveaus - het hoofdwegennetwerk, het rijbanennetwerk en het rijstro kennetwerk - moeten min of meer (variabel) gestileerde kaarten komen, waarop polythematische presentatie moge lijk is. Fig. 1. De ruit van Rotterdam, overgenomen uit NWB. Bronnen Om deze kaarten te kunnen maken, is gezocht naar bron nen met data die gebruikt kunnen worden voor de digitale (terrein)kaarten. Belangrijk uitgangspunt was dat de kaart- data in een database moeten kunnen worden verzameld om daaruit beeldschermkaarten te kunnen genereren. Die weg is gekozen omdat de database, met robuuste voorzieningen voor replicatie en autorisatie, het hart van het systeem vormt met real-time informatieverwerking en bediening. Een ander uitgangspunt was dat de plaatsbepaling volgens verschillende coördinatensystemen (WGS'84, World Geo graphic System)/Rijksdriehoeksmeting, hectometrering en RDS/TMC (Radio Data System/Traffic Message Channel) moet kunnen gebeuren. Een en ander heeft ertoe geleid dat als bron zijn gebruikt: voor de hartlijnen van het wegennetwerk: het Nationaal Wegen Bestand (NWB) van AW, in een GDF-formaat (Geographic Data Files); voor het grondgebruik, water en bebouwing: het TOPlOvector- en TOP250vector- bestand van de Topo grafische Dienst Nederland, in de formaten DXF en E00 (wordt in toekomst het NENl878-formaat); voor vergelijking met ingemeten details van de snel wegen: het Digitaal Topografisch Bestand Wegen van de Meetkundige Dienst (MD), in het formaat DXF; 448 voor aanvulling met administratieve gegevens over de snelwegen: het WEGGEG-bestand van de AW, in het ASCII-formaat. In eerste instantie is een conceptueel model gemaakt van de informatie met betrekking tot het wegennet, de om geving en het verkeer. Dit model is ge schreven in Express. Dit is een inter nationaal gestandaardiseerde taal voor het specificeren van complexe infor matiemodellen, die momenteel vooral wordt gebruikt in de petrochemische industrie en de bouw. Express maakt het mogelijk om de modellen zowel lexicaal met woorden als in een grafische representatie weer te geven. Het conceptueel model OSS-Kaart heeft ten grondslag gelegen aan het ontwerp van de database die vanuit de bronnen moet worden gevuld. Het proces van vullen van de kaartdatabase betekende dat er diverse bewerkingen moesten plaatsvinden om het stan daard NWB, dat feitelijk slechts het GDF-level 1 bevatte, om te werken tot een netwerk van rijbanen met vol doende attributen. Fig. 1 laat zien welke informatie de bron NWB geeft voor de ruit van Rotterdam. Die attributen zijn nodig om enerzijds de generalisatiestap naar „boven", of wel naar de hoofdwegen te kunnen maken en anderzijds de detaillerings- stap naar „beneden", ofwel naar de rij strook te kunnen uitvoeren. Hoewel de grafische presentatie van de drie netwerken dus totaal verschillend mag zijn, moeten de locatiereferenties er voor zorgen dat er tussen die verschil lende kaarten op en neer kan worden gesprongen, waarbij dan dezelfde plaats in beeld blijft. Productie Eén van de aanleidingen om te gaan zoeken naar een geautomatiseerd pro ductieproces voor de kaart was het be sef dat actualiteit van de kaart een steeds belangrijker eis zou worden. Immers, de behoefte aan een real-time verkeersbeeld betekent dat ook de kaart actueel moet zijn. Daar komt nog bij dat het onderhoud van de kaart anticipatie op toekomstige weg- situaties mogelijk moet maken. De be heerder moet de situaties die in de toe- 1998-10 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 26