komst actueel worden, als het ware al kunnen voorbereiden. Hier wordt ook een voordeel van het gebruik van de kaartdatabase zichtbaar: de wijzigings informatie kan daar worden ingewon nen en gedistribueerd. Het gegeven dat de informatie in een kaartdatabase is opgeslagen, laat de feitelijke applica tie volledig vrij in de verwerking. De keuze van Express voor de infor matie-modellering sluit goed aan op de behoefte aan object-oriëntatie die implementatie-onafhankelijk is en die zowel voor de kaartdatabase als de fei telijke applicatie voor het verkeersma- nagementsysteem een goede basis biedt. De stap van NWB in GDF naar een database met hoofdwegen-netwerk en rijbanen-netwerk kan volledig geauto matiseerd worden uitgevoerd. Het hartlijnen-bestand van NWB onder gaat hiertoe verschillende bewerkin gen zoals het in fig. 2 getoonde uit- eentrekken (in vergelijking met de bron als in fig. 1) van rijbanen op knooppunten om de zichtbaarheid van iedere afzonderlijke rijbaan te ver groten. Fig. 2. De ruit van Rotterdam uiteengetrokken NWB. Aangenomen wordt dat het NWB in de toekomst ook vol doende bruikbare hectometreringsinformatie zal bevatten om deze referentie, naast RD-coördinaten, automatisch te kunnen meenemen. Behalve van de hectometreringsinfor matie wordt ook van de informatie over de aanwezige rij stroken (zoals nu geput uit WEGGEG) aangenomen dat die voldoende nauwkeurig aan NWB gerelateerd zal zijn voor zowel hoofdrijbanen als op- en afritten. Die automati sche verwerking zal fn de toekomst ook gaan gelden voor de stap van TOPlO/250vector, mits in NEN1878-formaat, naar de database met achtergrond-objecten. Deze automa tische productie van de kaart-database neemt niet weg dat er behoefte is aan een gereedschap om onderhoud te kun nen plegen op de kaart, bijvoorbeeld voor de al genoemde actualisering. Stilering De eis dat de OSS-gebruiker real-time verkeersinformatie ter beschikking moet krijgen, wil niet zeggen dat die ook één op één als een soort continu videobeeld beschikbaar moet zijn. Het tegendeel lijkt het geval, omdat het doel van die informatie immers is relevante gebeurtenissen voor ver keersmanagement Ijtoven water te halen. Vandaar de ge dachte om de kaarten te stileren en daarmee overzichtelijk heid en leesbaarhejd te verbeteren. Hoewel de gebruikte bronnen ook niet (geografisch correct zijn de vervaar diging heeft op eenischaal in de orde van 1:10 000 plaats gevonden - zijn de kaarten die hieruit worden gemaakt, bepaald niet gestileerd. Bij stilering wordt de normaal ge- Fig.3. De ruit van Rotterdam in twee varianten gestileerd. wenste gelijkvormigheid tussen de verhoudingen op de beeldschermkaartep en in het terrein ondergeschikt ge maakt aan andere Ibruikbaarheidseisen voor de kaart. Zo wordt op de OSSjbeeldschermkaarten relatief veel plaats ingeruimd voor complexe verkeersknooppunten en (daar door) minder vooij de relatief saaie lange rechte stukken weg. Ook kan worden gedacht aan het weergeven van we gen onder vaste hoeken, zoals getoond in fig. 3 (onder 30 respectievelijk 45 graden) of het op zo groot mogelijke on derlinge afstand positioneren van knooppunten of het uit- eentrekken van op- en afrit-aansluitingen op een complexe knoop. Aan de harïd van deze principes zijn transformaties gemaakt, die op de eerste plaats het wegennet vervormen en vervolgens de achtergrond daarbij aanpassen. GEODESIA 1998-10 Brienenoordbru Vaanplein Ridderkerk 0 idsselmonde 11 ZcCTCnho 12 Overschie 16 Pr. Alexander Kcthclplcin Terbregseplein 27 Puns Alexander 26 Krnlingen 26 Centrum Klcinpolderplcin 17 Pemi Vaanplein R:ddc: Schiedam Kethelplcin Vlattid Klcinpolderplcin 17 Hoo Vaanplein fildd. iK-'r O'.iii

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 27