Het projectbureau JOI De Nederlandse Spoorwegen als grootste ruilverkavelaar EEN DAGJE. real estate law, reallocation, profile keywords onroerend goedrecht, herverkaveling, reportage trefwoorden Het wordt wel de grootste ruilverkaveling aller tijden genoemd maar dat is het natuurlijk niet, hoewel: het gaat om 11 000 kadastrale percelen die worden gesplitst en toegedeeld; die vormen samen 12 000 ha grond waarop 3200 km spoorbaan ligt en onder andere 372 stationsgebouwen staan. Er moeten oude rechten worden opgespoord en waar nodig gezuiverd, aangepast of opnieuw gevestigd. Na die grote operatie zullen 24 000 nieuwe percelen opnieuw zijn toegedeeld. Er zijn echter maar twee eigenarenmaar dat komt in een echte ruilverkaveling ook weieens voor. Een duidelijk verschil zit aan het eind: een ruilverkaveling kent slechts één akte, bij de NS-operatie moeten zeshonderd aktes worden gepasseerd. Het is allemaal voortgekomen uit het regeringsbesluit de nv Nederlandse Spoorwegen te verzelfstandigen om het oude, wat bureaucratisch georiën teerde bedrijf om te vormen tot een flexibele, slagvaardige en vooral marktgerichte onderneming, waarbij scheiding diende plaats te vinden tus sen aanleg en beheer van de infra structuur (de sporen) en exploitatie (het vervoer van mensen en goederen), oftewel de taak-, respectievelijk de marktsector. In 1995 werd de over eenkomst voor de splitsing van het on roerend goed getekend, die de toepas selijke naam RIT-overeenkomst mee kreeg (Railinfratrust, de naam van de rechtspersoon die eigenaar wordt van het onroerend goed van de taaksec- tor). Toen werd tegelijk besloten dat het werk in 1998 moest zijn afgerond. Natte vingerwerk, maar toch: het past in de stijl van de spoorwegen om on middellijk een spoorboekje aan te leg gen waarin stapsgewijs werd vastge legd hoe de procedure van begin tot Theo Scbeele, redacteur. eind zou moeten vérlopen. En tot nu toe klopt dat spoor boekje beter dan dét van de reizigerstreinen, heb ik op de bezoekdag ervaren. Unieke versnellingskamer De trein liet me ernstig in de steek die dag; de conducteur was zoek en dan rijdt de trein echt niet. Maar het kwam allemaal goed. Met! enige vertraging arriveerde ik toch in Utrecht om de werkzaamheden van de „versnellings kamer" te mogen meemaken. Projectmanager ir. Wim de Braak, de uitvinder van dat instituut (ingehuurd als inte rim-manager van het Bureau Twijnstra en Gudde IM), legt uit waarom die methode zo uniek en vooral zo efficiënt is. Daarvoor is het nodig bij het begin te beginnen. In 1995 kon niemand zich een voorstelling maken hoeveel arbeid in die operatie zou! gaan zitten. Duidelijk was al gauw dat er veel juridische kennis nodig was, maar ook geodetische, kartografische en ipformaticadeskundigheid waren onmis baar. Er werd gestart met de opbouw van een projectorganisatie die JOI werd gedoopt (Juridische Overdracht Infrastruc tuur) om de verdeling van de onroerende goederen van het NS-concern voor te bereiden en te effectueren. Veertig hoog opgeleide deskundigen vanuit de genoemde verschil- Spoorwegen: eigendomssplitsing onroerend goed. 453 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 31