lende disciplines uit de NS-organisatie werden vrijgemaakt of aangetrokken van buiten en gingen gezamenlijk aan de slag. We kozen niet voor de methode om rapport op rapport te stapelen, zegt De Braak, zoals probleemanalyse, doelstelling beschrijven, haalbaarheidsonderzoek, enz. Dat kost altijd vreselijk veel tijd. Bovendien eindigt dat meestal met twee A-viertjes waarmee je aan het werk gaat. Wij zijn met twee A-viertjes begonnen en geëindigd in een duide lijke werkbeschrijving die in de praktijk via enkele pilots werd opgebouwd. Duidelijk werd dat de opsplitsing van het bedrijf in twee delen en de overdracht van alle vastgoed dat daarmee ge paard gaat, zou betekenen dat van alle 12 000 ha de oude rechten compleet met belemmeringen als erfdienstbaar heden en dergelijke, bijna meter voor meter moesten wor den uitgezocht. Dat betekent het nalezen van 50 000 oude aankoopakten en het raadplegen van heel veel kaartmate riaal. Het eerste brainstormen leidde al gauw tot de metho de om het net op te delen in kleine zelfstandige stukken (hapklare brokken) van ongeveer zes kilometer spoorbaan, die één voor één geheel worden klaargemaakt voor de nota riële overdracht aan de nieuwe eigenaren. Daaruit ontstond de gedachte van de versnellingskamer. De versnellingskamer versnelt niet de werkzaamheden zelf, maar wel de besluitvorming, verklaart De Braak. Het prin cipe is dat zo'n hapklaar brok eerst grondig wordt uitge zocht, voorbereid en gereedgemaakt voor overdracht. Er wordt een uitgebreid dossier van aangelegd door de afde ling Dossierbouw. Alle oude en bestaande rechten worden onderzocht en nieuwe gevestigd. Percelen worden verenigd en gesplitst en er worden kaarten vervaardigd waarop dat is aangegeven. Zodra een stuk geheel is voorbereid, stappen de medewerkers van de verschillende afdelingen, samen met handelingsbevoegde vertegenwoordigers van de beide nieuwe eigenaren de versnellingskamer in, lopen alles nog een keer samen na en komen de kamer pas uit als de vast stellingsovereenkomst is getekend. Alle informatie is in die kamer aanwezig, eventuele vragen worden daar direct op gelost. Je hebt geen enkel excuus meer om geen besluit te nemen, volgens De Braak, en dat geeft de versnelling. Zo Organogram Nederlandse Spoonuegen. De versne kamer in actie. worden in totaal ruim vijfhonderd dossiers afgewerkt en omdat dat in twee jaar moet zijn afgerond, gebeurt dat drie keer in de week. Het was zo maar een greep, die planning, en tot eigen verbazing klopt die nog steeds als een bus: deze „trein" rijdt nog steeds perfect op tijd. Van treinrit tot concept akte We stappen midden in een over drachtsseance de versnellingskamer - een soort bioscoopzaal binnen. De eerste sessie is al begonnen. Vooraan zitten de tekeningsbevoegde vertegen woordigers: Marloes Tjallema voor Railinfratrust bv en Evelien de Wijn voor NS Vastgoed, daarachter de dos sierbouwer Danielle van den Ouden- alder samen met aktemaker Matthijs Tacken. Op een verhoging achterin de zaal zit Jeroen Rijnbeek van Geodesie Infradata die ook de projectie-appa- ratuur bedient, en Nelleke van Ziel als notuliste. Joop van Kuilenburg, hoofd dossierbouw, leidt de bijeenkomst. Op een groot scherm voorin de zaal loopt een videofilm van het baanvak dat aan de beurt is. De aanwezigen krijgen zo nog een beeld van het ter rein. De film is opgenomen vanuit de cabine van een trein en voert het gezel schap langs overwegjes, seinpalen, slo ten, bosjes, volkstuintjes, gebouwtjes en schakel- en onderstations. Daarna komt de kaart op datzelfde scherm, waarop is aangegeven hoe de totale 454 1998-10 GEODESIA Markt- en taaksector NV Nederlandse Spoorwegen Railinfratrust BV NS Railinfrabeheer BV NS Verkeersleiding BV NS Groep NV NS Vastgoed BV NS Reizigers BV 1 NS Cargo NV NS Stations BV NS Facilitaire Bedrijven BV NS Materieel BV

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 32