Enkele misvattingen over GPS-puntsbepaling ni 461 GEODESIA 1998-10 Voor precieze puntsbepaling, statisch of kinematisch, zijn twee GPS-ont- vangers nodig. De positie van de twee de ontvanger wordt bepaald ten op zichte van die van de eerste. Daarbij wordt gebruikgemaakt van de precieze fasemetingen aan de draaggolven. In herent is dan het probleem van het op lossen van de meerduidigheden. Met dit artikel wordt geprobeerd een aantal heersende misvattingen rond precieze puntsbepaling met GPS de wereld uit te helpen, en in het bijzonder rond het oplossen van de fase-meerduidighe den. Het artikel is opgezet rond een aantal foutieve beweringen, waarbij per bewering een toelichting wordt ge geven op het misverstand. Op onze breedtegraad is het gemiddeld aantal waar te nemen satellieten met de gewoonlijke elevatie cut-ojfvan 15 graden gelijk aan 6. Deze eerste bewering is wel correct. Voor een nominale satelliet-configura tie met 24 GPS-satellieten varieert het aantal satellieten (voor Delft) tussen (en met inbegrip van) 4 en 9. Het tijd- gemiddelde is 6 (uitgerekend met 1 minuut interval over een vol etmaal; daarna herhaalt de configuratie zich weer, op 4 minuten na). Omdat we in Nederland op een redelijk hoge breedtegraad zittenis de precisie van een met GPS bepaalde positie in de noord-richting iets beter dan in de oost richting. Het is net andersom. De satellieten draaien in een baan met een inclinatie van 55 graden. Dat betekent dat in Nederland, op bijna 55 graden noor derbreedte, de satellieten nog net het zenit bereiken en „afzwaaien". Dit geeft op de hemelbol een grotere sprei ding van satellieten in de west-oost richting, met als gevolg dat die coör dinaat gewoonlijk iets preciezer kan worden bepaald. Rond de evenaar, waar de satellieten zuid-noord over trekken, is het gestelde wel correct. Het vormen van „double differences" verhoogt de ruis. Coördinaten bepaald uit een model met dubbel-verschil waarnemingen dr. ir. Christian Tiberius, sectie Mathematische Geodesie en Puntsbepaling, TU Delft. (double differences) differenced) waarne (getalwaarde) en qu beide aanpakken zi van een dubbel-vcrs die uit een model met enkele (un- mingen zijn identiek, qua schatting 1 precisie (de covariantie-matrix). De n equivalent. De standaardafwijking chil meting is inderdaad tweemaal die van de enkele meting (voortplantingswet), maar dat is slechts de helft van verschil waarneming het verhaal. Het model voor dubbel en bevat immers veel minder onbeken de parameters, waarvoor schattingen moeten worden bere kend; zo zijn er geen klokfout onbekenden. Bij het vormen van dubbel-verschilfyn blijft, voor nagenoeg alle praktijkge vallen, de balans „aantal metingen - aantal onbekenden" in evenwicht. Het kiezen van een èindere referentie-satelliet bij het vormen van dubbel-verschillèn geeft een andere, maar ook theoretisch juiste oplossing. Beide geven exact dezèlfde oplossing. Voor de (basislijn) coördinaten zijn dej oplossingen direct identiek. Voor de meerduidigheden zijn weliswaar de getalswaarden anders, maar de ene oplossjng kan in de andere worden omgere kend (vergelijk het berekenen van coördinaten in twee ver schillende coördinaatstelsels; achteraf kan dan nog worden getransformeerd). Beide oplossingen vertegenwoordigen hetzelfde kleinste kwadraten minimum. De fase-meerduidigheid is het geheel aantal golflengten tussen ontvanger en satelliel. De meerduidigheid ontstaat door het meetprincipe, het fractioneel meten van de fase (of het verschil in fase). De meerduidigheid heeft geen fysische interpretatie. In de uit voer van verwerkingsprogrammatuur kunnen voor de dub bel-verschil (double, difference) meerduidigheden de meest exotische getalswaarden voorkomen. De twee draaggolven (één van de satelliet en één door de ontvanger gegenereerd) worden met elkaar yergeleken op fractionele fase. Als satel liet en ontvanger naast elkaar zouden staan, kan de meer duidigheid toch eeq groot getal zijn. Andersom initialiseert Aantal zichtbare satellieten over 24 uur in Delft bij 15 graden „cut-ojfelevatie; verticale as in minuten. minutes 600 550 500 450 400 350 300 250 200 150 100 50 0 GPS satellite visibility no. of svs

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 39