Inzicht in een 0 Visual Reality: een nieuwe dimensie in geo-informatie CYCLOMEDIA duidigheden eenmaal vastgesteld (ge- fixed), dan dragen de codemetingen praktisch niet meer bij aan de coördi naat-oplossing. Dit komt door het verschil in precisie: die van codemetin gen ligt in de orde van decimeters, die van fasemetingen is 100-keer beter, namelijk millimeters. Het verwerken van de metingen op een statische basislijn, uiteen periode van 15 minuten, geeft met een Kalman-filter een meer precieze oplossing dan een stan daard kleinste kwadraten algoritme zou geven. Als beide algoritmen van dezelfde me tingen uitgaan, leveren beide exact de zelfde oplossing. Beide zijn gebaseerd op één en hetzelfde scbattingsprincipe: kleinste kwadraten. In de praktijk worden vaak superieure (mystieke) krachten aan het Kalman-filter toege dicht (die er theoretisch gezien in ieder geval niet zijn). Ook voor een bewe gende ontvanger (bij navigatie) is een standaard kleinste kwadraten oplos sing in principe mogelijk. De imple mentatie van een Kalman-filter is hier voor doorgaans wel eenvoudiger, wat het veelvuldig ge bruik ervan verklaart. Daarbij komt dat, door de recursieve verwerking, met hdt Kalman-filter positieschattingen paral lel aan het inwinnén van de metingen beschikbaar kunnen worden gesteld. Een slip van één cycle, wanneer niet ontdekt of gerepareerd, doet de positie verschuiven over exact één cycle, dus 19 cm in geval van de LI-frequentie. In een vereffening worden metingen van voor en na de slip meegenomen; het effect wordt „gemiddeld" in de tijd. Bo vendien speelt de geometrie mee en zijn er doorgaans zo'n 6-7 satellieten (dus meer dan het minimum van 4). In de praktijk is de verschuiving in positie minder, namelijk een paar centimeter, bijvoorbeeld 2, 3 of 10 (afhankelijk van het meetscenario)Een dergelijke fout (bias) is desalniette min voor veel toepassingen niet aanvaardbaar. Het met een ontvahger op een voertuig onder een verkeerspor- taal doorrijden verdorzaakt cycle slips. Dit is lang niet altijd het geval. Onze eigen ervaring is dat als de onderbreking erg kort is, een geodetische ontvanger „in lock" blijft met de meeste (hoge elevatie) satellieten (een enkele lage satelliet wil weieens even verloren gaan). We reden hierbij Verscheidene keren met 40 km/u onder een pijpleiding door, die een diameter had van ruim een halve meter, en in ben constructie op enkele meters boven het wegdek hing. CycloMedia haalt de wereld naar uw beeldscherm 463 GEODESIA 1998-10 Frank Data International opent met CycloMedia de volgende dimensie in geo-informatie: Visual Reality. Elke meter straat of gevel in uw gemeente of regio, 24 uur per dag zichtbaar op uw eigen pc. Met CycloMedia is het mogelijk. Door systematische opname van cyclo- rama's (digitale panoramafoto's), waarop u letterlijk 360° om u heen kunt kijken. En door deze te combi- Frank Data International N.V. Postbus 321, 5260 AH Vught Tel: 073 - 657 91 40 Internet www.frankdata.com Visual Reality neren met GIS, CAD, databases of Virtual Reality haalt u de wereld naar uw beeldscherm: u creëert Visual Reality op uw eigen kantoor of - via internet - op de burgerbalie. Dit concept wordt nu al toegepast bij beheer en registratie, planning en ontwerp, waardetaxatie, veilig heid en voorlichting, commercie en recreatie.

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 41