A TU Delft is het vijftig jaar gele den dat door Konin gin Juliana een wet werd ondertekend waarin werd geregeld dat er een aparte opleiding kwam voor geodetisch inge nieurs aan de toenmalige Technische Hogeschool Delft. In de jaren daarna is Geodesie uitgegroeid tot een breed vakgebied en, voor wat betreft de op leiding en de ontwikkeling van de wetenschap, een zelfstandig kennis centrum binnen de Technische Uni versiteit Delft, met een internationale reputatie en nauwe contacten met het brede terrein van de Geodesie, in bin nen- en buitenland. die in 2005 Nederland zal aansluiten op het Europese netwerk van hoge snelheidslijnen. De daadwerkelijke bouw van de HSL-Zuid is nu in voor bereiding. De atlas is bereikbaar op www.hsl- zuid.nl via de rubriek Tracé. Onder deze titel worden tot en met 20 november 1998 met een groot aantal kaarten de bestuurlijke en landschap pelijke ontwikkeling van deze provin cie in kaart gebracht. De tentoonstel ling is in het provinciehuis, Zuid-Hol landplein 1 te Den Haag en is vrij toe gankelijk op werkdagen van 9.00 - 17.00 uur. fat, Op 5 november 1998 Het vijftigjarig bestaan van de oplei ding wordt feestelijk gevierd in de week van 5 november 1998 met een tentoonstelling, een bedrijvendag, een geodetisch symposium en een afslui tende feestavond. Het jubileumpro gramma ziet er alsvolgt uit: T en toonstelling In een tentoonstelling staat de ontwik keling van de opleiding tot geodetisch ingenieur centraal. Er zal een overzicht worden gegeven van de ontwikkeling van de inhoud en vorm van de oplei ding, mede in het perspectief van de maatschappelijke veranderingen waar door andere eisen aan de opleiding van de geodetisch ingenieur worden ge steld. Er is onder meer aandacht voor de verandering in het landmeetkundig onderwijs, waar technische ontwikke lingen zowel met betrekking tot het meten als het rekenen grote verande ringen met zich hebben meegebracht. Ook zal aandacht worden besteed aan het ontstaan van de opleiding, de plaats van het zomerkamp in de oplei ding, de ontwikkelingen in afstudeer onderzoek en stages, veranderingen in het collegemateriaal, enzovoort. Een extra facet in de tentoonstelling is de reconstructie van het standpunt van waaruit de Delftse schilder Johan Vermeer „Het gezicht op Delft" schil derde. In een virtual reality omgeving kan Delft in de 17e eeuw, zoals Ver meer het gezien moet hebben, worden bekeken. Datum: vanaf 3 november 1998 geo pend. Plaats: gebouw voor Geodesie, Thijsseweg 11 te Delft. Daarna is de tentoonstelling te bezichtigen in het Techniek Museum, Ezelveldlaan 61 te Delft, telefoon (015) 213 83 11. Bedrijvendag De Studievereniging Snellius organi seert in het kader van het jubileum een bedrijvendag voor studenten van Geo desie uit Delft, maar ook voor die van de hbo-opleiding Geodesie uit Utrecht. Het programma bestaat uit een informatiemarkt met daarnaast vier lezingen waarin de overgang van een afgestudeerd geodetisch-ingenieur naar de beroepspraktijk centraal staat en een beeld wordt gegeven van de diversiteit van het vakgebied en haar werkomgevingen. De volgende bedrijven en organisaties zullen op de bedrijvendag aanwezig zijn: Arcadis Heidemij Advies bv, Dienst der Hydrografie, Fugro-Inpark bv, Geodelta bv Ingenieursbureau, Geodan Geodesie, ComMetius, Grontmij Geogroep bv, Kadaster, Kontek, Leica bv, Meetkundige Dienst, Oranjewoud bv, Passe-Par- tout, Van Steenis, Tebodin, Topogra fische Dienst Nederland. Datum: woensdag 4 november 1998. Tijd: 10.00-16.00 uur. Plaats: gebouw voor Geodesie, Thijsseweg 11 te Delft. Geodetisch symposium Het symposium draait om het thema „Integratie" in verschillende facetten. Sprekers houden een referaat, een refe rent geeft een reactie en daarna is er ruimte voor discussie met de zaal. De drie lezingen en de sprekers zijn: Integratie in het Onderwijs, door prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts, vice- decaan van de Subfaculteit der Geo desie, TU Delft; De Integratie van het Onderzoek in de Praktijk, door ir. S. J. Poel, hoofd hoofdafdeling Topografi sche Geo-informatie, Meetkundige Dienst (RWS); De Integratie van Geodetische Technieken, door ir. J. B. van der Veen, hoofd afdeling Geodesie, Kadaster Apeldoorn. Aansluitend volgt de prijsuitreiking van de prof. J. M. Tienstra-onder- zoeksprijs. Deze prijs is door de Ne derlandse Commissie voor Geodesie (NCG) ingesteld ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de oplei ding tot geodetisch ingenieur aan de TU Delft. De prijs wordt toegekend aan hen die in Nederland bijzonder verdienstelijk geodetisch onderzoek hebben verricht. Het onderzoek kan betrekking hebben op het gehele veld van de geodesie en met de geodesie verwante gebieden, zoals die in de NCG vertegenwoordigd zijn. Bij de selectie wordt de voorkeur gegeven aan jonge onderzoekers, voor wie de prijs als aanmoediging kan gelden. De prof. J. M. Tienstra-onderzoeksprijs bestaat uit een herinneringsbord en een geldbedrag van 10 000,-. Het symposium wordt met een borrel afgesloten, aangeboden door de Meet kundige Dienst van de Rijkswater staat, ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Rijkswaterstaat. Datum: vrijdag 6 november 1998. Tijd: aanvang 13.45 uur. Plaats: Aula TU Delft. Feest Direct aansluitend op het symposium in de Aula en de borrel aldaar begint de feestavond in het gebouw voor Geodesie voor iedereen die aan Geo desie is en was verbonden, zoals (oud)- 111 kaart Znid-Holland 470 1998-10 „Zuid-Holland in kaart" Opleiding Geodesie TU Delft viert haar 50-jarig bestaan GEODESIA jiOLLAND provincie Zuid

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 48