medewerkers, studenten en afgestu deerden. De uitnodigingen hiervoor worden medio oktober verzonden. Datum: vrijdagavond 6 november 1998. Plaats: gebouw voor Geodesie, Thijsseweg 11 te Delft. Een moderne overheid, zo valt tegen woordig vaak te beluisteren, dient er voor te zorgen dat vastgoedinformatie die voor het functioneren van de samenleving van fundamentele bete kenis is - in digitale en gestandaar diseerde vorm via één loket en tegen aanvaardbare kosten beschikbaar wordt gesteld. Enkele tientallen grote gemeenten hebben gezamenlijk besloten na te gaan of samenwerking tussen gemeen ten op dit terrein realiseerbaar is en hebben een project opgezet onder de naam Gemeentelijke Informatiever strekking Vastgoed (GIV). Eén van de eerste activiteiten in dit project was te onderzoeken of de particuliere markt wel belangstelling heeft voor gemeen telijke vastgoedinformatie. Een eerste inventarisatie heeft uitgewezen dat die belangstelling er was, maar wel met de kanttekening dat de gemeentelijke vastgoedinformatie goeddeels geüni formeerd en landelijk dekkend moet worden aangeboden. Daarmee is helder geworden dat het aanbieden van gemeentelijke vastgoedinformatie geen aangelegenheid is van de indivi duele gemeente en dat eendrachtig sa menwerken tussen gemeenten op dit terrein zonder meer noodzaak is. Studiemiddag De zogeheten GIV-gemeenten hebben daartoe een plan ontwikkeld. Om na te gaan of er voldoende draagvlak is voor gemeentelijke samenwerking bij het op de markt brengen van gemeen telijke vastgoedinformatie hebben de ze gemeenten in het afgelopen voor jaar een studiemiddag georganiseerd onder de titel „Samen sterk voor ande ren"; grip op het gebruik van gemeen telijke vastgoedinformatie. Tijdens de studiemiddag werden de aanwezigen, via moderne informatie- en commu nicatietechnologie, in de gelegenheid gesteld om hun ideeën en opvattingen kenbaar te maken aan de hand van twintig stellingen die vier sprekers in hun inleidingen hadden verwerkt. Na een korte introductie over het doel van de studiemiddag door de dagvoorzitter mevrouw ir. E. C. C. Blitz, opende de VNG bij monde van R. B. M. ten Kroode de reeks inleidingen met een beschouwing van de adviezen van de Commissie-Cohen en de toegankelijk heidsnota van staatssecretaris Kohn- stamm. Multifunctioneel halffabrikaat Ten Kroode wees erop dat tot voor kort het betreden van de markt door de gemeenten nog een aanvaardbare methode was om extra middelen te ge nereren. De „tuchtiging van de markt" werd toen gezien als de metho de om meer kostenbewust te worden en los te komen van de gemeentelijke bureaucratie. Het bedrijfsleven, zo stelde Ten Kroode, heeft daar zware bedenkingen tegen. Het bedrijfsleven meent dat produductiemiddelen van de overheid (geld, machines en man kracht) niet mogen worden ingezet voor nevenactiviteiten of commerciële activiteiten. Overduidelijk is dat waar ondernemers „handel" zien, direct te rugtreding van de overheid wordt be pleit. De Commissie-Cohen heeft van de regering de opdracht gekregen één en ander te onderzoeken en aanbeve lingen te doen op dit gebied. Om de ongelijke concurrentiepositie op de markt weg te nemen, adviseerde de Commissie-Cohen onlangs als eerste remedie een afscheiding en afstoting in juridische, financiële en organisa torische zin van marktactiviteiten door de overheid. Er zijn daarop slechts en kele uitzonderingen mogelijk en het op de markt brengen van vastgoedin formatie valt daar zeker niet onder. Ten Kroode stelde dat juist voor het op de markt brengen van gemeente lijke vastgoedinformatie een uitzonde ring moet worden gemaakt. Het is na melijk zeer de vraag of het op de markt brengen van gemeentelijke informatie tot concurrentievervalsing leidt. In dat licht, zo meende hij, is de zogeheten toegankelijkheidsnota van de staatsse cretaris - en met name het onderdeel over de elektronische gegevensbestan den - van wezenlijke betekenis. Door de staatssecretaris, zo vatte Ten Kroode het rapport krachtig samen, wordt gesteld dat er een informatie markt is en dat de overheid - met het rapport van de Commissie-Cohen als onderliggende politieke norm - zich niet op deze markt moet begeven met producten uit haar elektronische ge gevensbestanden. Deze uitspraak wekt volgens Ten Kroode bevreemding in gemeenteland. Van een informatie markt is zijns inziens pas sprake als meerdere bedrijven, in onderlinge concurrentie, informatieproducten aanbieden en waarbij de gemeenten, al dan niet op concurrentie verstorende wijze soortgelijke producten aanbie den. Thans is zelfs van het tegendeel sprake. Ten Kroode meent zelfs dat als de gemeenten niets ondernemen, er zelfs geen markt ontstaat. De gemeen ten dienen tal van activiteiten uit te 1 voeren, wil er ooit gemeentelijke vast goedinformatie als multifunctioneel halffabrikaat op de markt komen. Ge meenten doen dat tegen betaling voor de markt, maar begeven zich niet op de markt, zo hield Ten Kroode zijn ge hoor voor. Kwaliteit en continuïteit De tweede inleider - J. A. J. van Well, jwerkzaam als projectleider bij Arisco bv maakte de zaal duidelijk wat het bedrijfsleven met ge-meentelijke vast goedinformatie allemaal kan. Zijn bedrijf richt zich op het verzamelen, herwerken en verstrekken van (vast goed) informatie aan onder andere banken en verzekeringsmaatschap pijen. Op basis van de door zijn be drijf bewerkte gemeentelijke vastgoed informatie kunnen medewerkers van banken en verzekeringsmaatschap pijen sneller beslissingen nemen. Waar vroeger een bezoek aan het te verzeke- jren of met onderzetting te belasten vastgoedobject nog fysiek moest wor den gebracht, kan men nu in huis op afstand beslissingen nemen. Eén en ander werd aan de hand van voorbeel den duidelijk gemaakt aan de zaal. De gemeenten, zo stelde Van Well, zitten pp een goudmijn, maar hij voegde daar snel aan toe dat het goud nog wel moet worden gedolven, gezeefd en be werkt voordat het bedrijfsleven daar een sieraad van kan maken. Alhoewel piet met zoveel woorden gezegd, lijkt Van Well daarmee aan te sluiten op het eerder door Ten Kroode beschre ven multifunctioneel halffabrikaat. Tot slot wees Van Well op de nood- GEODESIA 1998-10 VERSLAGEN Studiemiddag GIV

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 49