Toposcopie Werkwijze en systeem voor het genereren van een geïntegreerde multimediale plaatsbeschrijving surveying, visualization, system description landmeetkunde, visualisatie, systeembeschrijving Het verzamelen en in beeld brengen van betrouwbare gegevens waardoor een omgeving wordt gekenmerkt, is van groot belang voor velerlei toepassingen. Te denken valt hierbij aan ruimtelijke plannen op het gebied van de landschapsarchitectuur en de stedenbouw, het voorbereiden en visualiseren van bouwprojecten, en het in beeld brengen van het effect van grote infrastructurele werken. Bovendien is het voor een ruimtelijke ontwerper van groot belang dat hij zijn ontwerp in de bestaande omgeving kan bekijken, op een interactieve manier veranderingen kan aanbrengen, en direct het effect ervan kan beoordelen. In 1991/1992 heeft „Buro Groneman voor tuin- en landschapsarchitectuur en vakgerichte software" een subsidie van het Ministerie van Economische Zaken gehad voor een project met de titel „Visualisering van ruimtelijke plannen". Het plan was om met een zelf ontwikkeld perspectiefprogramma ruimtelijke ontwerpen te combineren met foto's van de bestaande omgeving. Hoewel de resultaten leuk waren, wa ren we na afloop van het project toch wat onbevredigd over de gevolgde werkwijze. We vonden het niet bij de tijd passen dat het combineren van een foto en een perspectief altijd een kwestie van schalen, schuiven en een beetje matsen was. De bron van de onnauwkeurigheid lag duidelijk niet bij de CAD-tekeningen van ontwerpen en de plattegronden, want die hebben een grote mate van precisie, maar aan de manier van foto graferen. Toen is het idee geboren dat we daar iets aan zouden moeten doen en dat de oplossing mogelijk zou kun nen liggen in het koppelen van een fo- ir. A. C. Groneman- van der Hoeven, Buro Groneman voor tuin- en landschaps architectuur en vakgerichte software te Doorwertb. totoestel met een landmeetapparaat, zodat de nauwkeurig heid van het landmeten kan worden overgedragen op het fotografische beeld. In 1993 hebben we een bezoek gebracht aan Pol Geo- techniek in Heterep (Geodesia 1996, p. 471-474). Dat bleek een schot in <Je roos. We willen op deze plaats nog eens onze dank betjuigen aan de verkoopmanager Wim Janssen van DoornJ Hij heeft onze vage ideeën hoe de „toposcoop" er zou moeten uitzien na diverse voorstudies in een half jaar tijd \yeten om te zetten in een betaalbaar en zeer bruikbaar apparaat. Zijn hulp en deskundig advies en het feit dat wij in die tijd kosteloos allerlei apparatuur hebben mogen uitproberen, zijn voor ons als outsiders in de wereld van de geddesie van onschatbare waarde geweest. De standaarduitvoerjng van de toposcoop is een waterpas instrument van Nikon en een camera, die door middel van een speciale adapter nauwkeurig op elkaar zijn bevestigd. Het apparaat heeft een uitstekende telescoop en een hoek meter. Men kan er zowel grondhoogten, horizontale hoe ken als afstanden m^e bepalen en betrouwbare horizontale en opwaartse toposcopische foto's nemen in landscape- of portrait-stand. Het apparaat is behalve voor het nemen van toposcopische foto's bij uitstek geschikt voor het 3D maken van bestaand^ kaarten. Het geheel past met gemak in de kofferbak van een auto en is goed te dragen, zodat men er overal mee kan komen. Een waterpasinstrument is gemaakt om nauwkeurig grondhoogten te meten en in de toposcopische foto's kan men bovendien heel gemakkelijk hoogten van bijvoorbeeld gebouwen en bomen meten. Daarop wordt in het vervolg van dit artikel uitgebreid in gegaan. Inmiddels beseffen we dat het voor professionele landmeet- bedrijven die toposccjpische foto's willen nemen, meer voor de hand ligt om in het kader van een algemene inmeting een camera op een tachymeter te plaatsen. We hebben daarom in de toposcjopische software de mogelijkheid ge schapen zelf zijn toposcoop samen te stellen. Van belang is slechts dat vanaf het apparaat zowel opnamen kunnen wor- 427 GEODESIA 1998-10 KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 5