A den gemaakt als punten kunnen worden ingemeten, die als kalibratiepunten kunnen dienen en dat het apparaat goed waterpas kan worden gesteld. Werkingsprincipe Bij toposcopie worden landmeetkundige waarnemingen gecombineerd met fotografische beelden en perspectieven van ruimtelijke ontwerpen [2], Het combineren van land- meetgegevens met foto's is op zich niet nieuw. Toch is er een duidelijk verschil tussen de bestaande landmeettech- nieken en de toposcopische werkwijze. Bij bestaande ter- restrische landmeettechnieken wordt: of de nadruk gelegd op nauwkeurige veldmetingen en dienen foto's of videobeelden als documentatie; of er worden met geavanceerde apparatuur speciale foto's genomen, waarin op zich nauwkeurig kan worden ge meten en dienen eventuele veldmetingen vooral voor de aansluiting en ter controle [1] [6]. Bij toposcopie wordt gebruikgemaakt van gewone kleuren foto's (of videobeelden) en worden de veldmetingen ge bruikt om de nauwkeurigheid van het landmeten over te brengen op het fotografische beeld. Dat wordt bereikt door vanaf een in positie en hoogte bekend opnamepunt met de toposcoop een foto te nemen en tevens tenminste twee punten in te meten, die ook op de foto te zien zijn. Er wordt gewerkt met min of meer horizontaal genomen foto's of een combinatie van horizontale en opwaartse foto's. Bij een horizontaal genomen foto wordt een voor werp, dat in werkelijkheid verticaal staat, ook in de foto verticaal afge beeld. Bovendien zullen punten, die op een zelfde relatieve richting ten op zichte van het fotopunt staan, ook pre cies onder elkaar in de foto staan. Van die regel wordt bij de fotokalibratie ge bruikgemaakt. Zowel bij horizontale als opwaarts ge richte, gekalibreerde toposcopische fo to's kan men automatisch een perspec tivische afbeelding van de ingemeten punten en objecten maken, die precies overeenkomt met de gemaakte opna me. Door met behulp van de perspec tieven de opnamen en de metingen te combineren, kunnen de metingen ge makkelijk worden gecontroleerd dooi de opnamen. Zo moet een ingemeten en ruimtelijk beschreven boom in per spectief getekend precies over de be treffende boom in de opname vallen. Als dat niet het geval is, is of de meting niet juist geweest of de foto is niet goed gekalibreerd. Zulke controlemo gelijkheden maken het hele systeem zeer betrouwbaar. Na de fotokalibratie vormen plattegrond, foto en perspec tief één interactief geheel. Topo Veldwerk Het programma Topo Veldwerk verwerkt de meet- en fotogegevens en zorgt er bovendien voor dat de stan- daard-toposcoop kan worden gebruikt als een eenvoudige tachymeter. Met een redelijke nauwkeurigheid [8] kan men er kleinschalige kaarten en inventarisaties mee maken. Het programma is zo gemaakt dat men een CAD-tekening kan inlezen. Het programma past nog op een eenvoudige laptop met een schermresolutie van 480*640 pixels. Met de combinatie Topo Scope en Topo Veldwerk: kunnen meetpunten op de gangbare manieren worden aangesloten op een bestaande kaart; kan de oriëntatie worden bepaald; kan een grondslag worden vereffend; kunnen nieuwe punten en objecten worden ingemeten en uitgetekend; kan een bestaande 2D-kaart 3D worden gemaakt; kunnen inventarisaties van bijvoorbeeld bomen wor den gemaakt en opgeslagen; kunnen fotogegevens worden ingevoerd; kunnen 3D-ontwerpgegevens worden ingevoerd. Topo Scope Het programma Topo Scope bevat de routines om de foto's te kalibreren, in de foto's te meten en heel nauw keurig een ontwerp ruimtelijk te beschrijven en te visuali seren in de bestaande omgeving. Net als in Topo Veld werk is in Topo Scope CAD-functionaliteit ingebouwd. Men kan bijvoorbeeld met een snap-commando precies op een bestaand punt klikken, waardoor de nauwkeurig heid van het landmeten bewaard blijft. Plattegronden kunnen worden ingelezen en weggeschreven in onder an dere DXF- en DWG-format. In de nabije toekomst zal het programma zelfs filters hebben om GIS-bestanden in te lezen (SHP van ESRI Arc View en Arclnfo en MIF van Maplnfo). Het huidige programma is te gebruiken onder Windows 3.1, Windows 95 en Windows NT. In Topo Scope kan men tegelijkertijd twee foto's laden en een CAD-tekening. Men kan op verschillende manie ren digitaal in zowel horizontale als opwaartse foto's meten en zo 3D-informatie verzamelen van de bestaande omgeving. De informatie kan altijd zowel als plattegrond, als doorsnede, als aanzicht of als perspectief worden be keken. De perspectieven kunnen niet alleen als een CAD- tekening worden afgedrukt, maar kunnen ook recht streeks over de foto's worden getekend, waarbij kan wor den gebruikgemaakt van een bibliotheek van fotorealis tische zomer- en wintervormen van bomen. Mede daar door zijn toposcopische visualisaties buitengewoon geschikt voor landschappelijke studies en visualisaties [3] [4], 428 1998-10 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 6