Het zogenaamde toposcopische beeld leent zich goed voor verdere bewerkin gen. Zo kunnen nieuwe elementen worden ingevoerd, die in combinatie met de opname als het ware ter plaatse beschouwd kunnen worden. Op deze wijze kan het effect van een wijziging van een bestaande omgeving eenvou dig zichtbaar worden gemaakt. In te genstelling tot virtual reality technie ken [5] is het bij een toposcopische visualisatie niet nodig de bestaande omgeving 3D te beschrijven. In plaats daarvan worden nieuwe objecten met de nauwkeurigheid van het landmeten in de foto geplaatst. Ook kunnen op eenvoudige wijze verdere metingen in de opnamen worden uitgevoerd, waar door de hoeveelheid veldwerk beperkt blijft. Daarmee is de toposcopie uitge groeid tot een nieuwe fotogrammetri- sche methode. De toposcopie is moge lijk geworden door de ontwikkeling van de toposcoop en de computerpro gramma's Topo Veldwerk en Topo Scope. Op zowel de werkwijze als het systeem is een Europees octrooi ver leend. hoogte nauwkeurigmet de toposcoop zijn bepaald. Verder moet links en rechtjs in de foto een object staan, waarvan men de locatie weej: of waartussen men met de toposcoop de hoek heeft gemeten. Het principe van de toposcopische fotokalibratie is dat men door gezichtskegel en verticale rotatiehoek te varieren ervoor zorgt dat op de kalibratie- punten veld- en fotometingen precies met elkaar overeen komen. De blikrichting wordt ook bepaald aan de hand van een kalibratiepunt. Deze bepaling is daardoor onafhan kelijk van de hoekmetingen van de toposcoop, waardoor de lens van de camera niet hoeft te worden opgelijnd met de lens van het landmeetapparaat! De toposcopie heeft functioneel nog het meeste gemeen met de FRANK- methode [1], Toposcopie is echter meer projectgericht en is behalve in een bebouwde omgeving ook zeer goed te gebruiken in het landschap, waar vaak weinig herkenningspunten zijn. De toposcopische foto's zijn al tijd in kleur en daardoor zeer geschikt voor hoogwaardige visualisaties. Ze kunnen worden genomen tijdens een normale inmeting, zodat een land- meetbedrijf zijn dienstverlening ge makkelijk kan uitbreiden met het in winnen van toposcopische beelden. Fotokalibratie De fotokalibratie is in feite het hart van de toposcopie. Daarmee worden foto, plattegrond en perspectief sa mengevoegd tot een geheel. Daarvóór moeten het standpunt en de lenshoog te van de toposcoop berekend zijn. Bovendien moet men de oriëntatie hebben bepaald aan de hand van een (ver) bekend punt. Dat gebeurt met standaard-landmeettechnieken in het programma Topo Veldwerk (zie ka der). Van tenminste één in de foto zichtbaar punt moeten locatie en Fig. 1. Een en ander zal verduidelijkt worden met fig. 1 en 2. Scherm van het Fig. 1 toont een scherm van het programma TopoScope, programma waar een foto van een bestaand bedrijfsterrein is ingelezen. TopoScope. Aan de rechterkant is het fotokalibratieformulier te zien. Fig. 2 toont de plattegrond met daarin een nieuw ontwerp voor het bedrijfsterrein. In de plattegrond en in de foto is met de letter B het oriëntatiepunt aangegeven. I11 feite hoeft dit punt niet op de foto te staan, maar in dit geval is dat toevallig wel zo. In de plattegrond is met de letter K de standplaats van de toposcoop aangegeven. Als afgeleide daarvan staan in het fotokalibratieformulier de coördinaten van de lens van de camera vermeld bij de kijker. Met de toposcoop is de richting gemeten naar de jalon (173.72 gon) en een zwart pijpje op het dak van de loods (207.88 gon). Bovendien zijnl van de jalon en het pijpje de x-coördi- naten ingemeten in de foto (2744 en 14292). De jalon en het pijpje kunnen niet worden ingetekend in de platte grond, want de locatie is niet bepaald, alleen de richting. We kunnen met de aldus ingewonnen gegevens de ge zichtskegel van de foto laten uitrekenen (63.94 graden). A geeft in de plattegrond en de foto de plaats aan van de baak. De x/y/z-coördinaten van de baak staan vermeld bij het hoogtepunt H. Bovendien is de voet van de baak in de foto ingemeten (fotocoördinaten 7127, 4192). Met deze gegevens kan de blikrichting worden bepaald (de bereken- 429 GEODESIA 1998-10 gestand Foto Plattegrond Perspectief Doorsnede Ga naar... BMotheek Help 116633 384270 KIES HET TYPE FOTOMETING O fé?)| H 4 H doortnedelijn in de plattegrond n met

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 7